BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Недокучиви Јерусалим Александра Смирнова

26.01.2013. год.

У Дому руске дијаспоре „А.Солжењицин“ у Москви отворена је изложба слика Александра Смирнова „Руски и италијански мотиви. Јерусалим. Библијске скице“. Већина слика је настала за време стваралачких путовања у Италију и Израел. У Русији се приказују први пут.

Александар Смирнов не тежи постмодернистичком преосмишљавању јеванђељских догађаја, већ наставља традицију руског реалистичког сликарства. На његовим сликама се осећа утицај класика руске уметности – Василија Поленова, Виктора Васњецова и Михаила Нестерова.

Мањи део експозиције чине сеоски пејзажи и сцене жанра, које је уметник насликао у завичају – у насељу Нижњи Кисљај код Вороњежа.

Међутим, главну тему у ствaралаштву Смирнова представљају сижеи из Светог Писма. Он много размишља о човековом месту у овом свету, о слободи и стваралаштву и на свакој својој слици покушава да схвати шта је љубав. Слике Александра Смирнова сведоче о дубоком поимању догађаја из библијске историје, о сопственом виђењу божанских истина и тежњи да подели с људима оно што му је откривено.

„Слобода, стваралаштво и љубав – у томе је живот, који је Бог дао, а не онај који измишља ташто човечанство у заблуди, - написао је Александар Смирнов у есеју „Неколико речи о слободи“. – Само они човека чине човеком, онаквим каквим га је Бог замислио. Ни усправан ход, ни запремина мозга са свим његовим вијугама, ни способност да рукама прави грабљиве покрете, већ само слобода, стваралаштво и љубав.“

Уметник своје стваралаштво назива „Јеванђеље у бојама“. На његовим платнима пред гледаоцем као да оживљавају јунаци библијске историје, насликани заиста мајсторски.

Буквално недељу дана пре отварања изложбе уметник се вратио из Израела одакле је донео неколико десетина нових етида. Још у XIX веку међу руским уметницима је настала својеврсна традиција путовања у Палестину ради стварања дела на библијске теме. Тако је Василије Поленов 1881. године приступио раду на слици „Христос и грешница“. Како би дочарао историјски истиниту атмосферу у којој су се одвијали догађаји везани за Христов живот и делатност, кренуо је на путовање по Египту, Сирији и Палестини, свративши успут у Грчку.

По речима Александра Смирнова, свака посета Обећане земље дарује му много неочекиваних ствари. И то се огледа у његовом стваралаштву: пејзажи Израела су испуњени новим смислом. Такође, Александар Смирнов два пута годишње по неколико месеци проводи у Италији. Природа ове земље и сама атмосфера у којој су стварали велики сликари, помаже му у сликању дивних италијанских пејзажа, који су такође представљени на изложби.

Армен Апресјан,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА