BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Северна Кореjа извлачи стару нову политичку карту

26.01.2013. год.

Пјонгјанг је изјавио да планира нову нуклеарну пробу. У саопштењу Државног комитета за одбрану Северне Кореје, на чијем челу се налази Ким Џонг Ун, се каже да је проба усмерена против САД. Пјонгјанг је, такође, потврдио да ће продужити са лансирањем сателита и ракета дугог домета.

Саопштење о припреми нове нуклеарне пробе је одговор Пјонгјанга на проширење санкција СБ УН.

СБ УН је 22. јануара усвојио резолуцију којом осуђује недавно лансирање ракете Северне Кореје. Истовремено је проширен списак организација и лица у Северној Кореји на које се односе раније уведене економске санкције. Оне су уведене 2006. и 2009. године као одговор Пјонгјангу на тестирање нуклеарних постројења. Санкције практично затварају спољне финансијске канале север-корејским компанијама које раде у ракетно-нуклеарној области.

Прва реакција Пјонгјанга на нову резолуцију СБ УН је саопштење о намери да се повећа свој војни потенцијал и развија нуклеарни програм. Истовремено је одбио да учествује у шестостраним преговорима о ликвидацији нуклеарног оружја на Корејском полуострву. Преговори са учешћем САД, Кине, Русије, Јапана и обе Кореје трају већ 10 година.

Према мишљењу стручњака Центра за Пацифички обруч при Руској Академији наука Вјачеслава Амирова, Пјонгјанг својом оштром реакцијом жели да постигне минимум три циља:

- Унутрашњи – показати одлучност, сложност руководства. Други задатак – привући пажњу. Пјонгјангу је потребна помоћ са стране, а не може никако да је добије. Он хоће својим наглим испадима – то је стара тактика – да привуче пажњу. Покушава да добије помоћ у замену за одустајање од својих намера. Осим тога, то је одређени сигнал новом руководству Јужне Кореје. Њен председник ступа на дужност крајем фебруара. У Сеулу се воде дебате о перспективама међукорејских односа, у изгледу је њихова корекција. Пјонгјанг жели да својим саопштењима изврши психички притисак на суседе, на ново руководство Јужне Кореје.

Међународна заједница се категорички противи ширењу клуба нуклеарних држава. На то је скренуо пажњу директор Центра друштвено-политичких истраживања Владимир Јевсејев. Он је истакао два аспекта одлуке Пјонгјанга да изврши пробу нуклеарног постројења:

- С војне тачке гледишта, не постоји неопходност треће нуклеарне пробе. Зато што, како је познато, Северна Кореја нема готово нуклеарно пуњење. Међутим, с политичке тачке гледишта, нуклеарна проба може бити одговор на притисак који на Северну Кореју проводе, пре свега, САД, Јапан и Јужна Кореја.

Претходног дана је МСП Русије позвало Пјонгјанг да одустане од нуклеарног оружја и свих ракетно-нуклеарних програма. А, такође, и да се врати у Споразум о неширењу нуклеарног оружја и да се придружи Споразуму о целокупној забрани нуклеарних проба.

Константин Гарибов,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА