BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Попис амурског леопарда

25.01.2013. год.

Руски научници су спречили нестанак ретке звери – амурског леопарда. Први пут у последње време популација изумируће врсте је повећана. Крајем јануара ће се на југу Приморског краја обавити редован „попис“ овог ретког представника породице мачака. Последње бројање је обављено пре 6 година.

Брига за очувања амурског леопарда се води у многим земљама света. Он је уписан на Црвену листу IUCN угрожених врста. Стање се може назвати катастрофалним – за две последње деценије територија на којој живи леопард је дупло смањена, а њихов број на десетине пута. Стручњаци кажу да је сада практично немогуће видети леопарда у Усуријској тајги. Постоји стална контрола дивљих мачака, каже координатор програма за очување биоразноврстности Амурске филијале Светског фонда за заштиту природе (WWF) Сергеј Арамилев.

- Сваког пролећа се проводи мониторинг са применом аутоматских фото камера. Овај посао се обавља од 2002. године. На основу ових података може се рећи да је број леопарда стабилан и има тенденцију раста, т.ј. на територији где су постављене статичне фото камере број леопарда расте.

Тачнију слику је могуће добити само класичним методом пописа и анализе трагова на снегу. У истраживању ће учествовати око 100 сарадника разних научних организација.

- Биће око 120 маршрута, сваки од њих до 15 км, и они ће равномерном мрежом покрити сва станишта. Основни задатак је тежња ка истовремености да би сви маршрути били у исто време. Ако не успемо за један дан, онда истраживање морамо обавити у току 2-3 дана, да би добили моментални пресек трагова у свим стаништима леопарда!

Научници су почетком јануара направили прелиминарни попис леопарда у руском националном парку „Земља леопарда“. Природни резерват површине 260 хиљада хектара је основан 2012. године ради очувања амурског леопарда и амурског тигра. Али, мало је добрих чувара од ловокрадица да би се обновила популација. Да би се повећао број животиња неопходно је обновити природну средину станишта, каже директор Међународног фонда за заштиту животиња (IFAW) Марија Воронцова.

- Да би се они ширили потребни су неки миграциони коридори. Они треба да пређу на север Приморја и заузму те територије на којима су били раније. А, сада је то немогуће, јер постоји пут Владивосток-Хабаровск. Тај пут сече њихово станиште на југу Приморја са основним ареалом на северу Приморја. Наравно, потребно је чување територије, борба са ловокрадицама који убијају леопарде и тигрове али и животиње којима се они хране.

Према прелиминарним подацима, сада на територији парка живи око 50 јединки амурског тигра. Међутим, тачан број ће се знати тек после резултата јануарског пописа. Сличан попис ће се направити и на граници Кине. Биолози из Хучуанског резервата су већ завршили праксу у резервату „Земља леопарда“ и упознали се са руском методиком одређивања броја ретких звери.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/wwarby/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара



Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник

САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков


Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА