BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Штит и мач Русије у сајберпростору

22.01.2013. год.

ФСБ Русије отвара нови невидљиви фронт. У складу са указом председника РФ, специјална служба формира државни систем проналажења, упозоравања и спречавања кибернетичких напада. О томе колико је озбиљна данас претња од компјутерског напада на информационе ресурсе наше земље и шта да се очекује у перспективи у интервјуу за Глас Русије испричали су експерти.

Рат у виртуелном простору више није фантастика. Упечатљива потврда је шпијунски вирус Црвени октобар који је нашла лабораторија Касперског и који је нападао компјутерске мреже владиних организација и научних центара одбрамбеног значаја по читавом свету. До данас није утврђено ко је оперисао тим програмим, ипак размере расрпостирања вируса и објекти његове активности дају основе да се говори о масовној обавештајној акцији. И у таквој ситауцији формирање нове структуре која треба да изгради одбрану информационих ресурса Русије сасвим је закономеран корак.

У Русији постоје одреди информационе безбедности и супротстављања криминалу у сајберпростору. Ове структуре постоје како у ФСБ, тако и у МУП-у, при томе понекад делују заједно. Ипак, по мишљењу директора за развој бизниса компаније Гротек Александра Власова, формирање посебне профилосане структуре једина је исправна одлука.

- Одлука председника је сасвим адекватна, поводом тога што број сајбер напада на различите ресурсе стално расте. Тема безбедности критички важних инфраструктура све више се помера у раван супротстављања сајбер тероризму, зато сматрам да је одлука изазвана управо тиме.

Са своје стрне директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев сматра да ће нова структура пре свега морати да се позабави виртуелним нападима усмереним на извршење реалних терористичких аката.

- То је нови облик тероризма, сајбер тероризам. И он може да доведе до реланих људских жртава. О томе се говори у првом реду. Русија може да пострада од сајбернапада од стране недржавних фактора, између осталог терористичких организација, које имају своје циљеве на Северном Кавказу, или у неким другим регионима Руске Федерације. Мислим да то изазива највећу опасност. Потребна је специјална заштита за све системе управљања ваздушним саобраћајем, у целини транспортом. То поред заштитних система везаних за државну управу, управу Оружаним Снагама. Све то постаје све неопходније.

Експерти истичу да ће се број и интензитет сајберконфликата у будућности увећавати, и структуре формиране у Русији за супротстављање опасностима сасвим су закономерни корак. Остати без њих у условима сајбер рата исто је што и борити се сабљом против тенка.

Григориј Миљенин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/kryptyk/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА