BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Африка у фокусу

21.01.2013. год.

Овај је прилог посвећен догађајима у западном делу афричког континента – Републици Мали, где француске снаге спроводе војну операцију. Наш је дописник је разговарала с директором Института Африке РАН Алексејем Васиљевим. Одговарајући на питање да ли су све земље Афричког савеза солидарне с делатношћу Француске у Малију, Васиљев је рекао да су земље-чланице Западно-Афричког савеза у већини изразиле спремност да учествују у војној операцији за спас режима у Бамаку, у нади на ослобођење од муслиманских екстремиста и сепаратиста северног дела државе Мали.

Зашто се то дешава?

- Зато што те земље осећају опасност ширења исламског екстремизма и тероризма, или сепаратистичке делатности Туарега на њиховој територији. Није тајна да су у војним логорима северног Малија већ припремљени екстремисти из нигеријске организације Боко Харам и других сличних организација тог региона.

Какву прогнозу развоја догађаја можете да предложите?

- Ако се операција одуговлачи, многе афричке земље ће се сетити да је Француска бивша колонијална држава; током последње три године је то треће мешање Француске у унутрашње послове. Она се војним путем умешала у борбу између два председника у Обали Слоноваче, затим се нашла испред свих у војним акцијама против режима Гадафија, сада француске снаге учествују у војним акцијама на територији Малија. Не верујем да ће оне извршити своје функције овде за 2-3 недеље.

Какви су политички мотиви инвазије Француске на територију Африке?

- Не бих употребио израз инвазија Француске на територију Африке, јер против војних акција Француске у Малију нису иступили ни организација Афросавез, ни СБ УН. Већина земаља је или прећутала, или подржала те акције. Мислим да има два основна мотива: први је да се онемогући претварање Малија у безбедну базу развоја и акција терористичких и екстремистичких групација. Други су унутарполитички разлози председника Оланда.

Како оцењујете улогу председника Француске Франсоа Оланда у афричком сижеу?

- Потребно му је било да покаже да је он крути председник, спреман на одлучне акције. Као и увек, нарочито у првом периоду опасности за земљу, нација се збије око председника, и у том смислу он добије.

Какве могу да буду последице у случају пада режима у Бамаку?

- Мали је земља сиромашног становништва и великих богатстава. Реч је о великим залихама злата и других минерала. Мали је један од највећих произвођача памука у Африци, један од извозника сточарских производа. Пад режима у Бамаку могао би да дестабилизује ситуацију у читавом региону и учини штету и за положај Француске, и у некој мери и за положај Русије, која је заинтересована за стабилност и нормалне економске и политичке односе са земљама тог региона.

Глас Русије ће и даље пратити догађаје у Малију.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА