BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сусрет који није постао историјски

19.01.2013. год.

Састанак представника ИАЕА и иранског нуклеарног надлештва који се одрао у среду и четвртак у Техерану, није дао опипљиве резултате. Објављено је да ће се још једна у низу рунди преговора између ИАЕА и Ирана одржати 12. фебруара, након сусрета Иранаца и „шесторке“ међународних посредника који је планиран за крај јануара. Шта се може очекивати од нових рунди преговора?

Дијалог с Ираном се води већ скоро 10 година у два формата: Иран – ИАЕА и Иран – „шесторка“ посредника која укључује пет сталних чланова Савета безбедности УН и Немачку. Док „шесторка“ тражи политичке путеве за излазак из ћорсокака у који су сви доспели због нуклеарне политике Техерана, ИАЕА с Ираном разматра „техничке“ проблеме везане за његово поштовање свих међународних закона везаних за нуклеарну делатност. Притом се „шесторка“ у својим споровима с Ираном базира на подацима инспекција које врше стручњаци ИАЕА.

У мају прошле године за време посете генералног директора ИАЕА Јукија Амана Техерану постигнут је споразум о томе да ће у најскоријој будућности бити потписан споразум о сарадњи између ИАЕА и Ирана. Планирано је да се у споразуму договори обезбеђење слободног приступа инспектора ИАЕА свим објектима који их занимају, укључујући и војну базу у Парчину, као и документима и компјутерским подацима. Осим тога, треба да имају могућност да разговарају са сарадницима изабраних објеката и прикупљају потребне информације. Међутим, судећи по одсуству практичних резултата с последњег састанка, није постигнут договор у вези с овим питањима. Зашто?

По мишљењу војног стручњака директора руског Центра за друштвено-политичка истраживања Владимира Јевсејева:

- Иран је учесник Споразума о неширењу нуклеарног оружја (СННО), зато треба да поштује многе обавезе у сфери нуклеарног неширења. И оне узимају у обзир то да ће се Иран придружити СННО као ненуклеарна држава. Притом у складу с духом Споразума, међу земљама које су га потписале нема „презумпције невиности. Другим речима, не треба ИАЕА да доказује прекршаје у делатности ове или оне земље, већ она сама треба да докаже законитост своје нуклеарне делатности. То засад није запажено и нема сигурности да ће се десити у најскоријој будућности.

У новембарском реферату генералног директора ИАЕА господина Амана речено је да Агенција покушава да усагласи с Ираном план за решавање свих спорних питања. У ово улази и инспекција војне базе Парчин. Као што се види из реферата, Иран је у Парчину још 2000. године саградио велику заштитну облогу за експлозивне материје у којој се могу вршити хидродинамички експерименти. Циљ ових експеримената је можда била обрада елемената за нуклеарно оружје. Ради разјашњења ситуације ИАЕА захтева да се дозволи приступ инспекторима на објекат, али засад се томе не излази у сусрет.

Такође, Иран упркос постигнутим договорима није почео да извршава одредбе такозваног „кода за промене 3.1“. Он предвиђа да се Агенцији достављају потпуне информације о конструкцији нових уређаја одмах после доношења одлука о њиховој производњи и у току целог периода извођења радова.

И оно што је вероватно главно јесте да Иран не испуњава одредбе Допунског протокола уз Споразум о гаранцијама који је потписао, али није ратификовао, везаног за Споразум о неширењу нуклеарног оружја. Овај документ обезбеђује могућност рада инспектора ИАЕА на сваком објекту у свако време. Да је Техеран ратификовао и затим испунио овај протокол огроман број питања везаних за нуклеарни програм ИРИ не би се више постављао.

Типичан одговор Техерана на све жалбе ИАЕА јесте – „наш атом је искључиво миран“, „ми смо против нуклеарног оружја“. Међутим, то су речи, а ИАЕА није обавезна да било коме верује на реч. Односно, дужна је да не верује. И док после речи не уследе дела, не треба очекивати напредак у преговорима између Техерана и међународне агенције. С друге стране, јасно је да пошто је питање иранског нуклеарног програма већ одавно прешло у политичку раван, основу за договоре о техничким питањима треба да представљају неки политички кораци. Међутим, то треба да буде на дневном реду других преговора – између Ирана и „шесторке“ међународних посредника. Њихова следећа рунда је планирана за крај јануара.

Владимир Сажин,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести


Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник

Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА