BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија против санкција против Мјанмара

17.01.2013. год.

Русија не види никакво оправдање за санкције против Мјанмара. Такву изјаву дао је министар иностраних послова Сергеј Лавров после преговора са мјанмарским колегом Вуном Лаунгом Лвином. По речима Лаврова, Москва симпатизира курс демократизације политичког живота у Мјанмару.

Санкције против Мјанмара је увела западна заједница и САД средином 90-их година. Управо тада у земљи је на власт дошао војни режим, започеле су репресије против опозиције. После око 20 година блокада је била укинута тек недавно, када је 2011. године цивилна влада почела да спроводи демократске реформе. На пролеће и лето 2012. године ЕУ и САД су укинуле већину сакнција, оставивши на снази забрану испоруке оружја у земљу, као и забрану коришћења европских актива од стране мјанмарских чиновника, замрзнутих у ЕУ. Русија ове санкције није подржала, пошто није присталица коришћења таквих метода против ”неугодних” држава, говори старији научни сарадник Центра за проучавање АСЕАН-а Института Далеког Истока РАН Анатолиј Вороњин.

- Санкције су биле уведене против војног режима због репресија против опозиције, између осталог угледних јавних посленика опозиције. То је прилично добро познато у свету. Али Русија није присталица таквих метода разговора са било којим државама. Ми смо одавно предлагали међународној заједници да напусти такав језик, да не користи ове санкције.

У току посете Сергеја Лаврова Русија и Мјанмар су се договорили да јачају билатералну економску и инвестициону сарадњу. Корак је тим пре логичан узимајући у озбир да Мјанмар остаје мал те не једино неосовојено азијско тржиште. За руске енергетске компаније сарадња са Мјанмаром отвара нове перспективе, уверен је експерт Економског института РАН Георгиј Толораја.

- Мјанмар је сада важна геополитичка тачка, то је земља са становништвом од 60 милиона, која се налази између Индије и Кине. Објекат је претендовања обе земље са геополитичке стране. Мјанмар је заинтересован за сарадњу са Русијом, пре свега из тих геополитичких мотива. Осим тога, то је богата земља са богатим минералним ресурсима, који могу да буду од интереса за нашу индустрију. У тој земљи могу да раде наше енергетске компаније. Осим тога, у Мјанмару је прилично јефтина радна снага за освајање тржишта производа који захтевају много људског рада. Везе, инфраструктура, све то су области у којима руски бизнис може успешно да ради на овом за сада једином неосвојеном тржишту Азије.

Осим тога Лавров је изразио наду да ће Мјанмар наставити напоре на продубљивању срадње између Русије и земаља Југоисточне Азије, посебно у контексту тога што је наредне године Мјанмар председавајући у АСЕАН-у. Дипломатски односи са Мјанмаром су били успостављени пре 65 година, и стране су се договориле да обележе ову годишњицу.

Маргарита Боготова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА