BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски брилијанти су најбољи другови девојака из целог света

11.01.2013. год.

Кина и Индија ће по проценама стручњака до 2020. године постати главни потрошачи дијаманата на свету. Ове две земље ће престићи актуелног лидера – САД. Узрок је поскупљење америчке традиције ношења брилијантског накита. Русија која је један од лидера на светском тржишту дијамантских сировина ипак не прати ову тенденцију. Скоро сви руски брилијанти се извозе.

САД су традиционално највеће тржиште потрошње дијаманата. Међу Американцима постоји традиција да се за веридбу поклања прстење с брилијантима, а такође да се у свет излази тако да се околина сваки пут задиви блеском новог накита. Међутим, финансијска криза је довела до опадања продаје јувелирских производа.

У Кини и Индији се запажа супротна тенденција – нагли пораст потражње брилијантског накита. Ово се дешава захваљујући расту благостања становништва и широкој популарности западне културе, каже аналитичар агенције „Инвесткафе“ Андреј Шенк.

- Што се тиче Кине и Индије оне ће се заиста развијати брзим темпом. Ово је пре свега везано за то што економије ових двеју земаља напредују прилично брзо. А што је главно: расте реалан приход становништва и његова куповна моћ. Оно може да троши новац за ово. Због тога што је у овим земљама потражња за накитом већа, сасвим је логично да ће до 2020. године ове земље у погледу потрошње дијаманата престићи САД. Макар због тога што тамо има једноставно више становника, који су у стању да купују дијаманте.

Русија спада у групу лидера по обиму вађења природних дијаманата. И у будућности не намерава да преда позиције. Зато што руске компаније за вађење дијаманата поседују солидне познате резерве. На пример, руска „АЛРОСА“ сваке године вади дијаманске сировине у обиму од отприлике 35 милиона карата. А познати ресурси премашују 970 милиона карата. Односно, уз данашњи ниво експлоатације „АЛРОСА“ је обезбеђена минерално-сировинском базом за 25-30 година унапред. Притом на домаће тржиште компанија испоручује само око 25 одсто дијаманата. Остало се извози. Руски брилијанти се могу наћи у производима Cartier, Tiffany и других ексклузивних брендова.

Што се тиче потражње у самој Русији, она је на релативно ниском нивоу. У Русији не постоји традиција ношења брилијантског накита као у САД, Индији, Кини или Јапану, каже шеф оделења за експертизу хемолошког центра МДУ Јуриј Шелементјев.

- У току 20. века се показало како настаје ова традиција. Она се није појавила сама по себи, већ напорима компанија које ваде дијаманте, као што су De Beers, које су у суштини преко рекламних кампања створиле стабилну традицију потрошње брилијаната.

Делимично ниска потражња за брилијантским украсима је везана и за приврженост Рускиња европској култури. У Старом свету се јувелирски производи носе само на свечаним вечерама, није обичај да се носе дању. У Русији је популарнији обичан златан или сребрни накит. Рускиње више од брилијаната воле драгуље и полудраго камење, а понекад и обичну бижутерију, каже креатор Наталија Мељникова.

- Баш бижутерија јако улепшава жену. Ако је бижутерија изабрана с укусом и направљена естетски, понекад јој више одговара него традиционални јувелирски накит. А на женама најчешће видим сафире, или зато што их се више појавило у продаји, или зато што се многима свиђају, у сваком случају, често виђам сафире. Јако често видим топазе. Вероватно се плави топаз најчешће среће.

Без обзира на то што преко 90 процената Рускиња има јувелирски накит с брилијантима. Најчешће је то поклон за рођендан, за годишњицу брака или поводом неког другог значајног догађаја. Тако да се брилијанти сматрају најбољим пријатељима и руских девојака.

Светлана Камликова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Swamibu/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести


Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник

Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА