BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли ће ИАЕА стићи на Парчин?

11.01.2013. год.

Из Ирана су стигле противречне вести о могућности дозволе за долазак инспектора ИАЕА на кључни војни објекат «Парчин» где су наводно испитивани неутронски детонатори за нуклеарне експлозивне уређаје. Ово се десило неколико дана пре предстојеће посете земљи представника агенције, који рачунају на то да ће с Иранцима потписати споразум о вршењу проширених инспекција. У Иран стижу 16. јануара.

По речима представника МИП Ирана Рамина Мехманпараста, инспектори ИАЕА могу добити приступ војном објекту у Парчину. Међутим, под условом да агенција призна да Техеран има право на потпуни нуклеарни циклус у мирне сврхе. Супротну позицију је изнео шеф иранске Организације за атомску енергију Ферејдун Абаси. Он је подсетио на то да ово није регистровани нуклеарни објекат, већ војна база. По Споразуму о неширењу нуклеарног оружја Иран није обавезан да је отвори и неће то учинити. Ако пак ИАЕА има податке о томе да су тамо вођена забрањена нуклеарна испитивања, ове материјале треба да достави Техерану како би се упознао с њима, инсистира шеф надлештва.

ИАЕА неколико година безуспешно покушава да дође до Парчина. На отварање објекта позива и «шесторка» међународних посредника (пет сталних представника Савета безбедности УН плус Немачка). Иран је 2005. године као знак добре воље дозволио представницима агенције да делимично прегледају базу. Али инспектори нису нашли ништа занимљиво тамо где им је било дозвољено да дођу. Ипак, снимци са сателита нису расејали сумње – на њима се видео гигантски метални цилиндар који може бити експлозивна комора.

Техеран ће Парчин отворити само у размену за узвратне кораке САД и Европске уније, сматра стручњак Института за Блиски исток Сергеј Серјогичев.

- Мало је вероватно да ће Иран дозволити приступ инспекторима ако не добије озбиљне уступке по питању санкција. Или ће за дозволу поставити такве услове да ће она постати бесмислена. Рецимо, пустиће их у центар за штампу овог објекта, рецимо: ево материјала, а из центра за штампу – ни корака, све што вам је потребно имате на столу. Или ће забранити коришћење опреме за узимање узорака тла и подземних вода. Без ње се не може утврдити да ли је објекат коришћен у војне сврхе.

Међутим, САД неће пристати на ублажавање санкција у блиској будућности. Израелска војна лица су захтевала чак и бомбардовање Ирана. Американци се правдају пред њима говорећи да санкције делују и да ће ускоро «угушити» нуклеарни програм, наставља стручњак.

- На шта рачунају САД? На то да ће се режим у Техерану наћи пред избором: или да развија нуклеарни програм или да спасава економију. Више неће имати новца и за једно и за друго.

Што се тиче дозволе од стране ИАЕА за потпуни нуклеарни циклус, тешко да ће је Иран добити. Међународно право не забрањује развој атомске енергије, али је овде у питању посебан случај. Коментар даје стручњак Руског института за стратешка истраживања Аждар Куртов.

- Од потпуног нуклеарног циклуса до покушаја да се за кратко време направи нуклеарно оружје пролази мало времена. Зато САД и покушавају да издејствују, не баш правним путем, увођење забране за развој мирне енергетике. Иако формално говоре о покушају да се Техерану не дозволи поседовање нуклеарне бомбе.

С технолошке тачке гледишта потпуни циклус значи да ће Иран на крају добити све главне компоненте за нуклеарно оружје. Да ли намерава да направи бомбу? Ако је одговор не, Техеран до сада није успео да убеди у то ИАЕА. Истовремено, бомба може да сачува Иран од ирачког или либијског сценарија. Либијски лидер Моамер Гадафи који се одрекао нуклеарног оружја био је једноставно растргнут. КНДР нико не дира.

У ситуацији кад ИАЕА није спремна да призна право Техерана на потпуни циклус, а Запад не намерава да ублажи санкције, не треба очекивати напредак у вези с објектом Парчин. У сваком случају, у наредних пола године. Такође је велико питање да ли ће бити потписан споразум о проширеним инспекцијама за време делегације ИАЕА, сматрају саговорници «Гласа Русије». Са своје стране, Иранци ће избегавати сувишну крутост како не би затворили врата за дипломатију.

Немојмо заборавити ни то да су САД номиновали нове људе за дужности шефа Пентагона и државног секретара. За обојицу политичара – Чака Хејгела и Џона Керија примећено је да симпатишу Иран. Кери је познат по својој изјави: било би глупо (ridiculous) тражити да Иранци престану с обогаћивањем урана.

Лист „Ејша Тајмс“ имајући у виду будуће промене у САД долази до закључка: 2013. година ће пружити добру шансу за смањење напетости око иранског нуклеарног програма. И ово мишљење се подудара с очекивањима многих иранских руководилаца.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА