BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Глобално лидерство САД: стари задатак новим инструментима

10.01.2013. год.

Председник САД Барак Обама предложио је кандидате за два кључна положаја у својој новој администрацији. То су бивши сенатор републиканац Чак Хејгел, који је спреман да заузме место шефа Пентагона, и данашњи саветник председника у борби против тероризма Џон Бренан, који претендује за положај руководиоца ЦИА.

Што се тиче Хејгла, последњих година је он радио на Џорџтаунском универзитету и истовремено био ко-председник групе саветника председника по питањима обавештајне службе. Према мишлењу Обаме, Хејгел ће у случају именовања постати један од ретких министара-ветерана рата у Вијетнаму.

Мада у искуство и заслуге Хејгела скоро нико не сумња, процес именовања његове кандидатуре тешко да ће бити једноставан. Законодавци се сећају необичних изјава Хејгела, те намеравају да му поставе бројна питања. Рецимо, Хејгел је дигао велику галаму у вези са «јеврејским лобијем», под чијим утицајем се тобоже налази амерички Конгрес, као и изјавама о неопходности успостављања дипломатских односа с покретом ХАМАС и Ираном.

Друга незадовољна Хејгелом социјална група су хомосексуалци. Он, рецимо, мораће да се правда пред сенаторима за своје необазриве изјаве из 1998. године о сексуалној оријентацији претендента за положај амбасадора у Луксембургу, кога је изабрао Бил Клинтон. Без обзира на то, што се Хејгел касније извинио, ову изјаву често наводе. Узимајући у обзир што је при Обами био укинут закон, који је забрањивао службу у оружаним снагама отвореним хомосексуалцима, именовање Хејгела на положај шефа Пентагона за многе је назадовање у либерализацији статута оружаних снага.

Други штићеник Обаме, претендент на положај шефа ЦИА Џон Бренан, такође има утицајне противнике. То је професионалац са 25 година стажа у ЦИА, који добро зна, којм информацијама мора да буде обезбеђено руководство земље. Међутим, Џон Бренан на неки неачин сноси одговорност за тајне затворе и мучења затвореника у време председништва Џорџа Буша-млађег.

Поред тога те кандидатуре експерти сматрају за најприхватљивије, узимајући у обзир ситуацију, у којој се нашла Америка због тога, што није хтела да се мења заједно са светом, који се мења.

Председник Обама признаје да САД и даље имају озбиљне проблеме у области националне безбедности - од неопходности да се заврши рат у Авганистану све до нових изазова, сличних киберопасностима.

Америка покушава да нађе нове инструменте, који би јој обезбедили лидерство у 21. веку.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/mjzitek/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Наивно је мислити да Кијев може да поврати од Русије све територије на које тврди да су своје, тврди чешки председник Петр Павел

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА