BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
Хроника културних догађаја у свету у 2012. (70.)

ВЕК И ПО МОРИСА МЕТЕРЛИКА, ДОБИТНИКА НОБЕЛОВЕ НАГРАДЕ ЗА КЊИЖЕВНОСТ (1911.)

ВЕК И ПО МОРИСА МЕТЕРЛИКА, ДОБИТНИКА НОБЕЛОВЕ НАГРАДЕ ЗА КЊИЖЕВНОСТ (1911.)
03.01.2013. год.

На данашњи дан,  пре 150 година (29.  августа 1862.) рођен је белгијски писац,  драматург и философ Морис Полидор Мари Бернар Метерлинк (Мaurice Polydore Marie Bernard Maeterlinck). Писао је на француском језику. Године 1911.  је добио  Нобелову награду за књижевност. Најпознатије његово дело  је философска драма „Плава птица „(1908. ).

Морис Метерлинк је рођен у Белгији у породици богатог нотариуса.  Породица је припдала француском говорном подручју ,  па је зато Метерлинк касније написао већи део својих дела на француском језику. Многи од његових првих дела (углавном  правне расправе) нису сачувана  пошто их је сам аутор уништио,  а сачуавни су само њихови фрагменти.

Године 1883.  у часопису „Млади Белгијанац „(Jeune Belgiqe) објавњена је прва његова песма,  а 1885. ,  пошто је завршио правни факултет Гентског универзитета  добио је право да се бави адвокатуром. Седам аутора о свом трошку године 1888.  издају  поетски зборник „Оранжерија „,  а годину дана потом  Метерлик је написао своју прву драму „Принцеза Мален „ коју је несебично похвалио Октава Мирабо, да би годину дана касније публиковао  и зборник стихова „Стакленик“, (1896.)-а онда следе :збирка „12 песама „,   и зборник „15 песама“(1900.)

Драматургија ћутања,  наговештаја и недоречивости

Од 1896. Метерлинк  живи у Француској, већином у Паризу. Овде се зближава са симболистима  који су на њега извршили огроман утицај. Идеализам и симболизам нашли су одраза у разним његовим уметничким делима,  као на пример у књизи „Скровиште смирених (1896.) Метерлинк постаје познат  по драми-бајки „Принцеза  Мален „(1899.),  једночинкама „Неопростива“ и „Слепци „(обе из 1890);драмом „Пелеас и Мелиснда „(1892). Критичари су овај сценски  опус  окарактерисали као „драматургију ћутања,    наговештаја и недоречености. “Главне теме његовог стваралаштва су:смрт и значај човечјег живота,  место и улога  човека у друштву,  у историји.

Протест човека против свевлашћа судбине

 Године 1902.  свет је угледала драма „Мона Вана“ у којој се јавља тема протеста човека против свевлашћа судбине.

А знаменита „Плава птица“ написана 1908.  била је постављена на сцену већ следеће године.  У овој драми јунаци путују по свету у трагању за срећом,  а  налазе је  у свом дому. Феномен неиспуњења човека и његово трагање за срећом теме су  и у продужетку „Плаве птице „-драми   „Обручавање“ (1918).

Позне драме

У позним драмама Метерлинк обрађује   библијске теме,  митове и историјске сижеје. Мотив смрти  стално је прсутан у његовим делима,  а у позном стваралаштву ратсе интересовање за мистику и окултизам.

У философским есејима Метерлинк   разрешава филосфске и естетске теме симболизма. У најпознатијим својим огледима као што су „Живот пчела „(1901),  „Живот термита „(1926) и „Живот мрава „(1930) писац покушава да објасни живот  и делатност човека кроз аналаогију  узету из посмтрања кретања у природи.

Нобелова награда за књижевност 1911.  „за богатство маште и поетске фантазије „

Године 1911. Морис Метерлик је добио Нобелову награду за књижевност „за његову многострану књижевну делатност,  особеност његових драмских дела, које се одликују богатством маште и поетске  фантазије „.

Године 1940.    био је  принуђен да побегне  у САД испод немачке окупације   одакле се  због здравствених пробелма вратио се Француску 1947.

Умро је у Ници 6. маја 1949.  од срчаног инфаркта.

Бранко Ракочевић

 

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Портпарол Министарства одбране Дмитриј Лазуткин прогласио крај „мирног живота“

САД шаљу оружје у вредности од 400 милиона долара како би помогле Кијеву да задржи могући притисак Москве на Харков


Чекамо те на другој трци картинг шампионата!

делегација у ОЕБС-у Републике Азербејџан, Републике Белорусије, Републике Јерменије, Републике Казахстан, Киргиске Републике, Руске Федерације, Републике Србије, Републике Таџикистан, Туркменистана и Републике Узбекистан поводом 79. годишњице Победе над нацизмом у...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА