BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ОЕБС: нови састав, стари проблеми

ОЕБС: нови састав, стари проблеми
07.12.2012. год.

У Даблину почиње заседање Савета министара иностраних послова Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), на којем Русију представља министар иностраних послова Сергеј Лавров. У престоници Ирске ће се разговарати о будућности ОЕБС-а. Русија сматра да садашња структура организације не може решити проблеме безбедности у региону.

Предстојећи састанак би могао бити посебно значајан за Монголију, која је ове године постала нови, 57-ми, члан. Састанак министара иностраних послова је постао традиционалан. Самит је одржан пре само две године у Астани. До тада, лидери свих земаља чланица се нису састајали пуних 11 година. Током тог периода, на територији ОЕБС-а – Европа, САД и земље Централне Азије, тињали су стари и рађали се нови сукоби. Ставови чланица Организације се разилазе, између осталог, и по питању начина њиховог решавања, рекао је шеф одељења за европску безбедност Института Европе при Руској академији наука Дмитриј Данилов:

- У сфери утицаја ОЕБС-а постоји велики број етничких сукоба. Када се постави питање, које се тиче принципа територијалног интегритета и права народа на самоопредељење, одмах долази до многих проблема. То компликује ситуацију у конфликтним зонама - Нагорно-Карабаху, Придњестровско-молдавски конфликт.

Током свог председавања, Ирска је одлучила да изглади велике разлике између сукобљених страна и предложила направити дугорочне плановиме за њихово решавање у оквиру Организације. У Даблину ће почети процес тзв. "Хелсиншки плус 40". У суштини, он се тиче реформације ОЕБС-а у наредних четрдесет година. Основни документ организације, Хелсиншки завршни акт, потписан је 1975 године. Међу основним принципима повеље је: неповредивост граница, забрана употребе и претње силом, мирно решавања спорова и немешања у унутрашње ствари, поштовање људских права и основних слобода. ОЕБС посебан акценат ставља на последњу ставка, у источноевропским земљама, примећује експерт Фонда за цивилно друштво Максим Минајев:

- Пре свега се прате политичка дешавања у пост-совјетским државама, као и мониторинг људских права у истом региону. У западној Европи и САД, позиција ОЕБС-а је слабија. То је став САД и њених савезника. Познато је да, када је Русија предложила нацрт споразума о европској безбедности, Велика Британија и Сједињене Америчке Државе су на форум ОЕБС-а, где се водила расправа о овом питању, послале заменике министара иностраних послова, што је представљало деградацију статуса организације.

Посматрањем избора се бави Завод за демократске институције и људска права ОЕБС-а. Русија предлаже усаглашавање националних законодавстава и успостављање заједничких правила мониторинга избора. На такав начин се могу избећи двоструки стандарди, када изборе у Русији или Украјини надгледа неколико стотина посматрача ОЕБС-а, а у САД неколико десетина.

Постоји велики број предлога за реформу организације. Генерални секретар ОЕБС-а Ламберто Занијер, изјавио је да су они већ на столу, и да ће се пут развоја ОЕБС-а утврдити у наредним годинама. Русија је 2007 године понудила своју опцију: усвајање статута. ОЕБС треба да престане бити клуб за дебате. До данас, од свих чланова организације, против статута су се изјасниле само САД. Све одлуке ОЕБС-а се доносе консензусом, до чега је све теже доћи. О овим проблемима ће руски министар иностраних послова разговарати на "маргина" самита са Високом представницом Европске уније за спољне послове и безбедносну политику, Кетрин Ештон, британским министром иностраних послова Вилијамом Хејгом и директором Завода за демократске институције и људска права Јанезом Ленарчићем.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА