BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Најс: Трибунал, вероватно, није створен да би успео

Најс: Трибунал, вероватно, није створен да би успео
15.05.2008. год.

Бивши тужилац Хашког трибунала Џефри Најс оценио је да Трибунал, вероватно, није створен да би успео и да су такви судови неизбежно изложени политичким притисцима, препуштени сами себи и раде без надзора. „Трибунал вероватно није ни успостављен да би успео, већ да би пропао, барем тако неки кажу. Неки аналитичари виде Трибунал као неку смесу, која је требало да закрпи све неуспехе УН и међународне дипломатије у Босни”, рекао је Најс у интервјуу који преноси најновији број недељника „НИН”. Бивши тужилац је, ипак, изразио уверење да ће суд успешно завршити свој рад. „Када се прашина слегне, посебно она која се дигла као последица недавно несрећно објављених књига, мислим да ће остати непроцењива заоставштина докумената, забелешки и сведочења... Тако нешто иначе не би остало доступно”, изјавио је Најс.

Он је оценио да књиге бивше главне тужитељке трибунала Карле дел Понте и бивше представнице за штампу тужилаштва Флоранс Артман могу да нанесу штету трибуналу. Најс је подсетио да је Артманова у књизи објавила име земље која је доставила Трибуналу један од најзначајнијих доказа против Милошевића и тиме прекршила правило по којем идентитет земље која је доставила информације мора бити заштићен. Тиме је, према његовим речима, Трибуналу тако причињена велика штета, јер је пољуљано поверење држава које су редовно достављале важне материјале.

Коментаришући наводе у књизи Дел Понтеова о трговини органима Срба с Косова, Најс је рекао да никад није чуо о томе и да ратови често изнедре застрашујуће гласине, које, како је рекао, треба опрезно обелодањивати.

Он је нагласио да нема сазнања да су британска, француска и америчка обавештајна служба ометале трагање за Радованом Караџићем и Ратком Младићем, као што је наведено у тим књигама, али и додао да је свакако чудно што ниједан од њих двојице није ухваћен.

На питање да ли је Трибунал изложен политичким притисцима, Најс је одговорио потврдно.

„То се показало неизбежним зато што такве судове стварају политичари и то у име краткорочних и можда легитимних политичких циљева”, рекао је Најс и додао да политичари доживљавају такве судове као организације на које могу да у одређеној мери утичу.

Бивши тужилац је признао да је и сам искусио политичке притиске када је од једне земље, коју није именовао, затражио материјал о телефонском или радио контакту Слободана Милошевића и Ратка Младића у време Сребренице.

То је разбеснело правне заступнике те земље и, пред сам претрес, једна особа је ушла у канцеларију Карле дел Понте и наложила јој да обустави поступак, што је потом и учињено, објаснио је Најс.



  • Извор
  • Танјуг
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Наивно је мислити да Кијев може да поврати од Русије све територије на које тврди да су своје, тврди чешки председник Петр Павел

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА