BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Драган Дакић

American Airline онемогућио дјечаку са Дауновим синдромом да се вози I класом (Видео)

American Airline онемогућио дјечаку са Дауновим синдромом да се вози I класом
05.09.2012. год.
 
Синоћ је на аеродному Newark шеснаестогодишњем дјечаку са Дауновим синдромом онемогућено укрцавање на авион компаније American Airline који је летио на линиј Неварк-Лос Анђелес преноси Daily News иако су он и његова мајка још раније купили карте. Када је немили догађај доспио у јавност компанија је издала саопштење у којем тврди да је одлука донесена након заједничког разматрања особља компаније, аеродма и посаде задужене за безбједност лета јер је дјечак показивао знаке узнемирености.

(https://youtu.be/W6Lh8ETVUEI) Међутим, мајка дјетета је снимила комплетан догађај мобилним телефоном. Снимак показује да су мајка и дијете избачени са траке за укрцавање на прву класу одмах након што је чувар примјетио њеног дјечака као и то да је дјечак сасвим мирно посматрао догађај и људе који се укрцавају. Иначе, породица је и раније путовала са дјечаком с тим што је ово први пут да су покушали путовати првом класом.

Након вијести да је дјеци са Дауновим синдромом забрањено да улазе у познати забавни парк и возе се чувеним возићем (Texas Giant), да дјеца која болују од аутизма не могу да купују палачинке у McDonald-у након 10,30 часова и да не могу да купе карте за проекцију филма Harry Potter, јасно је да у САД-у и даље постоји сегрегација.

Историја сегрегације у САД-у је мање-више позната и односила се на раздвајање црначког од бјелачког становништва у свим сегментима друштва. Њено укидање почиње 1948. године када ју је предсједник САД-а Турман укинуо у војсци. Врхони суд САД-а је 1954. године прогласио расну сегрегацију у школама неуставном, те се ова година може сматрати годином коначног формалног укидања сегрегације у друштву.

Међутим, 1948. године је на универзалном плану од стране међународне заједнице усвојен акт који у себи носи сјеме једне нове и далеко бруталније сегрегације. Овај акт је Повеља УН-а која поред осталог исповједа вјеру у достојанство и вриједност људске личности. Концепт којим је достојанство и вриједност признато људској личности а не људском животу нужно доводи до тога да се вриједност и достојанство људског живота вреднују не чињеницом да смо сви људи већ „квалитетом личности“. Данашње друштво квалитет нечије личности цијени конкретним, чврстим и научно фундираним критеријумом, односно према томе да ли неко зарађује за себе или финансијски оптерећује друштво. Овај критеријум јесте егзатан али не и оправдан. Историски је већ доказана погубност његове примјене.

Зачуђујућа је чињеница да су аутори Повеље уткали сјеме за будућа вредновања људских живота управо у акт чија је сврха да баш то онемогући. С тога сегрегација данашњице која не бира расу, доб,пол, вјерско, политичко или било какво друго опредјељење или припадност, уопште не изненађује. Можда овај облик сегрегације данас није дозвољен законом о чему ће се судови ускоро изјаснити, али је питање времена када ће бити озакоњен и врло вјероватно проглашен људским правом.


  • Извор
  • Сабор србских породица


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

делегација у ОЕБС-у Републике Азербејџан, Републике Белорусије, Републике Јерменије, Републике Казахстан, Киргиске Републике, Руске Федерације, Републике Србије, Републике Таџикистан, Туркменистана и Републике Узбекистан поводом 79. годишњице Победе над нацизмом у...


Западне земље „сањају“ о брисању Русије каква она сада постоји, изјавио је председник


Муниција је коришћена против насељених центара, изјавио је амерички председник

Запад негује и подржава модерне нацисте подржавајући Украјину, изјавио је бивши руски председник


Дан велике победе над нацизмом обележен је свечано у Нишу полагањем венаца на споменик Совјетским војницима испред концентрационог логора Црвени Крст, уз звуке марша “Прощание Славянки» и извођење химни...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА