BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Град Белозерск слави своју 1150. годишњицу

Град Белозерск слави своју 1150. годишњицу
25.08.2012. год.

Један од најстаријих градова Русије Белозерск ових дана слави своју 1150. годишњицу. Данашњи тихи провинцијски град био је некад не само у центру домаће историје, већ и код извора руске државности, која 2012. године такође слави своју 1150. годишњицу.

Стари назив Белозерска је Белоозеро. Насеље, које се налази на северу савремене Русије, на обали Белог језера, а које је дало назив граду, први пут се помиње у чувеном летопису Повест временских година. У том једном од најстаријих древних руских летописа из почетка 12. века се тврди: у 9. веку је град Белоозеро био престоница чудског (финског) племена вес. Предање такође гласи да су 862. године словенска и чудска племена заједно позвала Рјурика – оснивача династије руских кнезова Рјуриковича – да влада у Новгороду. Онда је један од његове браће, кнез Синеус почео да влада у Белоозеру. Управо та година, 862., касније је почела да се сматра годином основања града.

Без обзира на географску удаљеност од центра, управо је Белозерск – поред Великог Новгорода, Пскова, Изборска, Ростова Великог – био на извору стварања Руске државности. Позивање од стране Древне Русије варјажског кнеза Рјурика је историјски избор, који је одредио даљи пут развоја наше земље, - уверен је руски историчар Андреј Петров.

- Тај јубилеј је за нас одређени симбол. Позвали су кнеза са стране, представника ауторитативне европске династије, закључили с њим грађанско-правне споразуме да ће управљати и измиривати непријатељске стране. У летопису су поменута не само словенска, већ и фино-угорска племена. Он је морао да постане неки изборни судија и гарант међуплеменског мира. Свакако, процес настанка државности је догађај, који дуго траје. Међутим, та је година постала важна у руској историји и култури: управо тада је на карти Источне Европе настала највећа државна заједница, која је ујединила у својим границама не само источно-словенска, већ и део јужних и западних словенских племена. Дакле, то је заједнички празник не само за руски народ, већ и народе Украјине и Белорусије.

Град се добро припремио за свој јубилеј. Ова година се одржава у Белозерску под геслом Без знања културе прошлости нема будућности, - прича у интервјуу Гласу Русије шеф оделења културе администрације Белозерског рејона Јелена Копилова.

- У време прославе ће на улицама и различитим позорницама града оживети историјске слике из различитих доба. Стари централни трговински трг града ће чути стране госте, који говоре различите језике, видети ликове историјских епских јунака – белозерских кнезова и обичних грана. Он ће бити центар празника.

Програм празничких акција обухвата и промоцију историјске реконструкције Долазак кнеза Синеуса у Белоозеро. Свако ће моћи не само да гледа живу историју Белозерска из средине 9 века, већ и да учествује у чувеним догађајима из летописа.


  • Извор
  • Голос России, фото: Наследие С. М. Прокудина-Горского» / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице

Посета има за циљ да пошаље јасну поруку о важности кинеско-руских односа


Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА