BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Референдум, па отцјепљење

Референдум, па отцјепљење
29.01.2008. год.

Закључци Главног одбора СНСД-а да би при разговорима о уставним промјенама уз федерализацију БиХ, федералне јединице имале и право на отцјепљење, поједини политичари из РС сматрају природним и непотрошивим, референдумским питањем, те да се све треба радити у оквиру "Дејтона".

Петар Ђокић, предсједник СП, каже да ће његова странка ускоро заузети став о уставним промјенама у БиХ, те да је у току израда платформе, која ће представљати коректан приступ СП овом питању.

- Никада Устав нисмо схватали као производ жеља, него израз реалних могућности у којима се налази БиХ и у којима живе грађани ове државе. У БиХ, 13 година након рата имамо видан осјећај подијељености, кога карактеришу сви досадашњи избори, када се гледа начин гласања и ко за кога гласа, што иде у прилог чињеници да у БиХ трајну категорију представљају дејтонске структуре, а то су ентитети - рекао је Ђокић.

СП сматра да треба побољшавати оне дијелове Устава који ће државу БиХ направити ефикаснијом у корист својих грађана.

- Право на отцјепљење у уставној теорије је природно и непотрошиво право сваког конститутивног народа и такво право у себи треба да има и Устав БиХ, као и устави ентитета - истакао је Ђокић

Михајло Михајлица, предсједник СРС РС, сматра да се о уставним промјенама у НСРС треба усвојити оквирни документ, на приједлог предсједника РС, а не да свака странка наступа са својим мишљењем о уставним промјенама.

- О тако важном политичком питању требало би и овдје постићи консензус, као што су хрватски политички фактори у БиХ постигли консензус - рекао је Михајлица и додао да би такав докуменат био обавезујући за све који би и у будућности водили разговоре о уставним промјенама без обзира о коме би персонално била ријеч.

Михајлица сматра да би при промјенама Устава референдумским питањем требало послушати грађане, а резултати референдума да би били обавезујући за посланике у НСРС.

- Ми имамо још радикалније ставове него што је став СНСД-а и других политичких партија, али ми желимо став РС који ће бити производ воље грађана РС и да се у уставне промјене уђе с договореним ставовима српских политичких партија - прецизирао је Михајлица.

Бранислав Бореновић, посланик ПДП-а у НСРС, казао је да је за ПДП основа о којој ће разговарати о евентуалним уставним промјенама Дејтонски мировни споразум, те да било каква расправа о неком новом моделу може бити само једна врста авантуре с непредвидивим посљедицама.

- Требамо бити опрезни и у овом моменту ићи с одређеним рјешењима која су прихватљива за све на бази Дејтонског мировног споразума и онога што је било постигнуто у априлском пакету, а све остало је нешто што ће бити јако тешко имплементирати - рекао је Бореновић и додао да било какав модел који би одступио од Дејтонског споразума није добар и да неће довести до рјешења.

Он је истакао да би било добро да у некој фази могућих разговора о промјени Устава треба водити рачуна да се они обављају између домаћих политичара уз минималну присуство међународних посредника.

Мухарем Мурселовић, посланик СБиХ у НСРС, каже да је већ познат став СНСД-а о федерализацији ФБиХ, а из ранијег искуства да је познато да су федералне јединице имале праве на отцјепљење.

- Не вјерујем да ће то од Бошњака и Хрвата добити подршку. То је на неки начин прављење планова који објективно не могу проћи, који ће само отежати рад на уставним промјенама и блокирати их - истакао је Мурселовић.

Мурселовић је рекао да му још увијек није познато, као ни другима, шта Хрвати траже федерализацијом, јер се још увијек нису изјаснили о својим жељама, али сумња да ће се одрећи Посавине



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА