BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Перспективе производње војне ваздухопловне технике за извоз и РВ Русије

17.05.2012. год.

У оквиру округлог стола посвећеног стању, обнављању наоружања и перспективама РВ Русије презентиран је реферат Константина Макијенка, заменика руководиоца Центра за анализу стратегија и технологија, о перспективама производње војне ваздухопловне технике за извоз и у интересима РВ Русије.

Главна тенденција у наредној деценији биће преоријентисање ваздухопловне индустрије са спољног на унутрашње тржиште. По Макијенковом мишљењу то је повезано с радикалним повећањем обима куповине авиотехнике за РВ Русије и истовременим очекиваним падом спољашње потражње.

Пад извоза ће пре свега бити повезан с престанком кинеских наруџбина и засићеношћу индијског тржишта, где је програм Су-30МКИ достигао свој врхунац. Ван граница Индије потражња ће бити локализована углавном у Југоисточној Азији, али ће обим ових наруџбина бити врло далек, како од наруџбина за РВ и авијацију РМ, тако и од грандиозних кинеских и индијских уговора из друге половине 90-их и почетка двехиљадитих.

Истовремено, у случају да буду донете одговарајуће политичке одлуке и да буде убрзан пројекат Ил-476 могућ је други долазак Русије на кинеско тржиште. Због тога треба понудити РВ и РМ Кине ударне авионе с великим противбродским потенцијалом, као што су модернизовани Ту-22М3 и Су-32/34. Осим тога, уколико пројекат Ил-476 у наредне две-три године покаже добру динамику, можемо се надати обнављању уговора из 2005. године за куповину Ил-76/78, који није био реализован због финансијских и производних разлога.

Пад спољне потражње биће надокнађен захваљујући наруџбинама у интересу РМ и РФ Русије. Само у току последњих месеци објављени су уговори за куповину 92 фронтовска бомбардера Су-34, 24 бродских палубних МиГ-29К, 30 истребљивача Су-30СМ који погађају више циљева. До 2020. се предвиђа куповина укупно 600 авиона тактичке аијације.

У овим условима принципијелни моменат постаје израда дугорочне стратегије за развој ваздухопловне индустрије у периоду после 2020. године, кад истекне садашњи програм за куповину наоружања. У данашњем стању Русија ће 2020. године гарантовано имати само два конкурентна производа с добром комерцијалном перспективом: тешки ловац Т-50 и породицу авиона за обуку и тренинге, за обуку и борбу, као и лаких борбених авиона на бази Јак-130. Чини се да ће развој руске ваздухопловне индустрије на овом хоризонту планирања зависити од способности да се у наредне две године реше кључни задаци: створи конкурентан (за период после 2020. године) производ у сегменту комерцијалне авијације и релативно једноставан и јефтин борбени ваздухопловни комплекс, условно говорећи „лаки“ ловац, који је у стању да представља ефикасну конкуренцију F-35.



  • Извор
  • Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА