BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Привредни суд у Београду је надлежан за тужбу Лојда

Привредни суд у Београду је надлежан за тужбу Лојда
25.01.2012. год.
Привредни суд у Београду прогласио се надлежним спору између лондонске осигуравајуће кућа Лојд против пет бивших југословенских република, међу којима је и БиХ.

Како се наводи ријеч је о штети коју је у јуну 1991. године на аеродрому "Брник" код Љубљане направила тадашња ЈНА бомбардујући аеродром, пише "Данас", а Лојд због тога тражи 15 милиона долара одштете.
Тужбе су поднесене против Словеније, Хрватске, БиХ, Македоније и Србије, док правни стручњаци тужених држава сматрају да је одлука Привредног суда апсурдна.
Процес који је покренут 1994. године оспораван је од свих бивших република, јер нису признавале надлежност београдског суда, а због неријешеног питања сукцесије, рочишта су одлагана три пута.
Предсједник Привредног суда у Београду Златан Димитрић потврдио је за "Данас" да је прије десетак дана донесено рјешење по којем је овај суд надлежан за тужбу Лојда, као и да ће оно бити упућено туженим државама у процесу.
Према процедури, ово рјешење се шаље дипломатским путем надлежним институцијама у Словенији, Хрватској, БиХ и Македонији, онда се чека њихов одговор. Димитрић додаје да та процедура траје мјесецима, а да тужене државе имају могућност да уложе жалбу на донесену одлуку београдског Привредног суда, а у том случају предмет ће ићи у београдски Апелациони суд.
Лојд је тужио бивше републике захтијевајући 15 милиона долара, уз камату од осам одсто годишње почев од јуна 1991. године, док су тужене државе Словенија, Хрватска, БиХ, Македонија и Србија оспоравале тврдњу да је за процесуирање тужбе надлежан београдски суд.
АГ
 



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »