BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Злочинци у СИПА

Злочинци у СИПА
03.09.2007. год.

Зијо Ланџо, Фаик Шпаго и Вахид Алагић, имена су тројице против којих је ЦЈБ Требиње 22. августа ове године поднио извјештај због основане сумње да су у периоду од маја 1992. године до краја 1995. године починили кривична дјела ратних злочина против човјечности и против српског цивилног становништа на подручју села Брадина и Главатичево у општини Коњиц, сазнаје "Фокус".

Како је МУП РС прије неколико дана саопштио, лица против којих је извјештај поднесен терете се да су у поменутом периоду наређивала и учествовала у нападима, пљачкама, паљевинама, протјеривању, убијању и заробљавању српског цивилног становништва на подручју коњичких села Брадина и Главатичево.

Наводи се и то да је на бруталан начин убијено 48 идентификованих цивила српске националности, док је остало српско становништво из тих села насилно и противправно лишено слободе и затворено у логоре на подручју општине Коњиц.

"Фокусови" извори блиски агенцијама за провођење закона у БиХ тврде да је Ланџо у вријеме извршења ових кривичних дјела био један од команданата муслиманско-хрватских оружаних снага на подручју Коњица, а данас је запослен у Агенцији за истраге и заштиту БиХ (СИПА).

У СИПА тренутно ради и Шпаго, који је у вријеме извршења злочина над Србима у Коњицу обављао дужност начелника СЈБ Коњиц, те био начелник Управе за оперативно и физичко обезбјеђење државних делегација и манифестација злогласног АИД-а.

Вахид Алагић, тадашњи командант једне од муслиманских оружаних формација на подручју општине Коњиц, данас врши функцију замјеника директора Граничне полиције БиХ, а, поред тога, члан је и Комисије за избор директора СИПА, коју је именовао министар безбједности БиХ, Тарик Садовић.

У Тужилаштву БиХ "Фокусу" је речено да ће врло брзо провјерити да ли је извјештај Центра јавне безбједнсоти Требиње запримљен и да ли је додијељен надлежном тужиоцу, али и то да ће те двије штуре информације, вјероватно, бити све што Тужилаштво може да саопшти о овом случају.

Међу 48 убијених Срба највише је чланова породице Куљанин, а страдали су и Вујичићи, Мркајићи, Жуже, Куреши, Глигоревићи, Копривице, Драганићи и Живаци.

Војно крило СДА Коњиц


У активностима СДА на подручју Коњица на организовању Патриотске лиге, као војног крила странке, почетком маја 1991. године нарочито су се истицали Јасмин Гуска, начелник Министарства унутрашњих послова - Организациона јединица у Коњицу, Шефко Никшић, замјеник начелника јавне безбједности у Коњицу, и Нијаз Салчин, руководилац за материјално-техничка средства МУП-а у Коњицу, стоји у Извјештају Комитета за прикупљање података о извршеним злочинима против човјечности и међународног права СР Југославије.

Бивши официр ЈНА Сефер Халиловић био је тада један од главних организатора активности Патриотске лиге, чији су се припадници наоружавали илегалном набавком оружја, углавном преко Хрватске.



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА