BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ускоро нам неће требати рефлекси за вожњу

Ускоро нам неће требати рефлекси за вожњу
15.08.2007. год.

Аутомобили будућности бити ће опремљени технологијом "drive-assist" која ће омогућити аутомобилима да се понашају као да имају рефлексе. Возила ће међусобно размјењивати информације као и комуницирати с саобраћајном инфраструктуром...

У хипер-продуктивним ИБМ-воим лабораторијима настало је пет иновација које имају потенцијал промијенити начине на који људи путују. Попис је заснован на тржишним и друштвеним трендовима који могу промијенити наше животе као и технологијама насталим у ИБМ-овим лабораторијима широм свијета, пише Пословни дневник.

Сваке године 34 милијарди литара горива потроши се у саобраћајним гужвама, аутомобилске несреће коштају стотине милијарди долара, а исто тако до 2020. године очекује се да ће се број путника у авионском саобраћају удвостручити те ће прећи годишњу бројку од више од седам милијарди путника ширем свијета.

Наши аутомобили мочи ће "осјетити" друге аутомобиле и на тај ће начин избјећи опасне ситуације на путевима. Будућност представља вожња у сурадњи с технологијом.

Аутомобили будућности биће опремљени технологијом "drive-assist" која ће омогућити аутомобилима да се понашају као да имају рефлексе. Возила ће међусобно размјењивати информације као и комуницирати с саобраћајном инфраструктуром, подузимат ће исправне кораке када је потребно и омогућити повратне информације возачима. Спајања аутоцеста и градских цеста више неће бити оптерећено, а саобраћај ће били лаганији и сигурнији док ће штетне емисије бити смањене. Путници ће бити обавијештени о кашњењима воза и аутобуса путем мобитела.

У скорој будућности нова технологија ће назвати или послати поруку возачима како би их обавијестила када долази сљедећи аутобус или воз. Кориштењем сензора, ГПС технологија и комуникација "in-vehicle" , иновативан транспортни систем послаће обавијештења о кашњењу воза и аутобуса или обавијештења о бржој или прикладнијој алтернативној рути. Исти систем ће омогућити планерима да направе исправке сатница пута, а тиме ће "скакање у аутобус" постати историја. Возачи ће разговарати са својим аутомобилима.

Високо софистициран систем препознавања гласа омогућити ће возачима добивање правовремених информација о летовима, читање и писање електроничких порука, добивање путоказа, избјегавање несрећа, гледање ДВД-а или пуштање глазбе помоћу једноставних гласовних команди.

Гласовна навигација и забавни систем омогућити ће возачима подешавање температуре кабине или позив кући и све то док држе руке на волану и очи на цести. Интелигентни прометни системи правовремено ће подесити семафоре како би се олакшала гужва и како би се направио пут за возила хитне помоћи. Нове технологије засноване на сензорима, ГПС-у и сателитима, омогућиће добијање информација о најбољим рутама како бисе избјегла вожња током највећих гужви.

Путници ће добити контролу над промјенама авионских рута и боље ће водити бригу о изгубљеној пртљази. Локације авиона, екипе и авионских излаза бити ће могуће "предвидјети" како се путници не би изгубили у авио лукама. Пултови за информације пружаће путницима контролу над промјенама авионских рута, а уједињени авио система повећаће сигурност и смањити број изгубљене пртљаге.

"ИБМ сматра да ће нове технологије, поготово у комуникацијама, омогућити да путовање буде сигурније, једноставније и да може задовољити увијек растуће потребе," изјавио је George Pohle, потпредсједник ИБМ-а задужен за стратегију.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА