BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Путин разговарао са председником Ирана

Путин разговарао са председником Ирана
21.01.2022. год.
„Имамо веома добро искуство сарадње са Русијом у Сирији, то је сарадња у борби против тероризма у региону, као и у Сиријској Арапској Републици. Тако веома добро искуство може да створи предуслове да то искуство применимо у многим другим областима.“

Председник Владимир Путин разговарао је у Москви са иранским колегом Ибрахимом Раисијем.


Шефови држава разговарали су о билатералним односима, ситуацији у региону, западним санкцијама и нуклеарном програму Техерана.


„Желео бих да вам се захвалим што сте нашли времена да дођете у Москву у с обзитом на тешку ситуацију са коронавирусом. Одмах након ваше инаугурације, ми смо у сталном контакту. Али, наравно, ни видео конференције ни телефонски разговори не могу заменити личну комуникацију“, рекао је председник Путин.

Он је такође пренео најбоље жеље иранском духовном вођи Хамнеију.



Економска сарадња

Једна од кључних тема био је развој економских веза између две земље.

„Што се тиче односа са нашом пријатељском Руском Федерацијом, желимо да ти односи буду стабилни и свеобухватни“, рекао је Раиси.

Путин је заузврат истакао да су земље успеле да на адекватан начин превазиђу тешкоће у економском сектору изазване ширењем коронавирусом.

"Желим да напоменем да смо, упркос пандемији, претпрошле године видели одређени мали, али ипак раст трговине - преко шест одсто, а прошле године раст од више од 38 одсто", рекао је Путин.

Ирански лидер је указао на оптимистичне изгледе у том погледу. Према његовим речима, ниво интеракције у трговинско-економској сфери може да порасте неколико пута.

Ситуација у региону

Шефови држава су такође високо ценили интеракцију у решавању регионалних проблема, посебно сиријског. Раније је помоћник министра спољних послова Ирана Али Асгар Хаџи рекао за РИА Новости о плановима за одржавање самита почетком 2022. године уз учешће земаља које су гаранти мировног процеса: Русије, Ирана и Турске. Пре тога биће одржан састанак министара спољних послова три земље.

„Имамо веома добро искуство сарадње са Русијом у Сирији, то је сарадња у борби против тероризма у региону, као и у Сиријској Арапској Републици. Тако веома добро искуство може да створи предуслове да то искуство применимо у многим другим областима“, рекао је Раиси.

Истовремено, Путин је поменуо и ситуацију у Авганистану.
"Сада смо, наравно, и ви и ми забринути због ситуације која се развија у Авганистану. Желео бих да разговарамо о свим овим питањима са вама, да знам Ваш став о овом проблему", рекао је Путин.

Нуклеарни програм и санкције

Поред тога, руски лидер је истакао важност става Техерана о Заједничком свеобухватном плану акције (ЈЦПОА) о иранском нуклеарном програму. Тадашњи амерички председник Доналд Трамп је 2018. године објавио о повлачењу из споразума и најавио нови пакет санкција Исламској Републици. Као одговор, иранске власти су објавиле о суспензији две друге клаузуле споразума.
„Наравно, веома ми је важно да знам ваш став о ЈЦПОА“, рекао је Путин.

Раиси је рекао да у позадини једностраног притиска Запада, Русија и Иран имају прилику да ојачају сарадњу.

„Ми пружамо отпор Американцима више од 40 година. И никада нећемо зауставити напредак и развој земље због санкција или претњи“, поручио је председник Исламске Републике.

Такође је нагласио да Техеран улаже напоре да укине рестриктивне мере.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Павел Бедняков/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА