BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Руски суд прогласио бившег маринца САД-а Пол Вилан кривим за шпијунажу, осудивши га на 16 година затвора

РТ: Руски суд прогласио бившег маринца САД-а Пол Вилан кривим за шпијунажу, осудивши га на 16 година затвора
15.06.2020. год.


Осамнаест месеци након што је ухапшен у хотелској соби у Москви и оптужен за шпијунажу, руски суд је изрекао 16-годишњу затворску казну Полу Вилану, држављанину четири западне земље: Канаде, Ирске, САД-а и Велике Британије.

Педесетогодишњи оптужени описао је суђење, које се делимично одржавало иза затворених врата, као "срамоту" и протествујући да је невин током целог процеса. Након пресуде у понедељак ујутро, одмах је изјавио да намерава да уложи жалбу. Било је сугестија да Вилан може бити враћен у САД разменом осуђеника.

Његов адвокат је именовао Виктора Бута и Константина Јарошенка - двојицу Руса који су затворени у САД, као потенцијалне кандидате. Бут, кога Русија сматра „политичким затвореником“, издржава 25-годишњу казну за трговину оружјем. У међувремену, Јарошенко је ухапшен у Либерији 2010. године у ономе што је руско министарство спољних послова описало као "отмицу", те је испоручен САД-у, где никада раније није био. Руске власти су се више пута жалиле на тешке услове и недостатак медицинске неге коју добијаа у америчком затвору.

У децембру 2018. године бивши амерички маринац Вилан приведен је у руској престоници у хотелу Метропол, након што је од прикривеног службеника ФСБ-а узео "флеш" меморију. Тужиоци су тврдили да флеш уређај укључује информације које се односе на активне припаднике руске тајне службе. Виланова одбрана је саопштила да је жртва завере.


Његов правни тим је инсистирао да је Вилан веровао да је добио флеш уређај који садржи фотографије са заједничког догађаја на којем је био са Русом за кога је веровао да је пријатељ, а не информације са тајним подацима.


Вилан је био чест посетилац Русије од средине 2000-их, а наводно су се безбедносне службе заинтересовале за њега као могућој обавештајној претњу неколико година пре хапшења.


Његова породица је од самог почетка одбацивала тврдње да је умешан у шпијунажу, описујући га као љубитеља путовања који је посетио Москву ради учешћа на венчању. Вилан је имао свој налог на друштвеној мрежи ВКонтакт где је у јануару 2019. године, према Еј-Би-Си њузу, његових 55 "пријатеља" били готово искључиво младићи, од којих се за већину чинило да имају неку врсту везе са оружаним снагама, те да су само три биле женске особе.


Након илегалне инвазије америчких и британских снага на Ирак 2003. године, Вилан је пет година служио као резервни састав маринаца, добивши чин наредника. У јануару 2008. године му је суђено због "крађе", а касније је отпуштен из војске због "лошег понашања". До 2016. године био је виши менаџер за глобалну безбедност и операције у компанији "Кели Сервисис" административне послове. Вилан је такође радио као полицајац у САД-у. Рођен у Канади, живео је у Мичигену пре хапшења у Русији.


Амерички амбасадор у Москви, Џон Саливан огласио се испред зграде суда, саопштивши да "Сједињене Америчке Државе траже да амерички држављанин Пол Вилан буде одмах буде пуштен на слободу".

"Пресуда је изругивањеправди, а свет то посматра."

Заменик министра спољних послова Русије, Сергеј Рјабков је указао да би Москва могла бити отворена за споразум о размени осуђеника.

"Више пута смо предложили опције где би било могуће да се они амерички држављани који издржавају казне у Русији разамене за руске држављане који издржавају казне по намерним и незаконитим оптужбама у САД-у", рекао је Рјабков за РИА Новости.

"Немам разлога да нагађам шта би се могло следеће десити. Ове идеје су понуђене Американцима много пута."


Суливан је рекао да САД не траже размену, већ "правду" за Вилана.


Значајна карактеристика саге је суздржано извештавање у  америчким медијима, што би обично за овакав случај била масовна покривеност. На пример, Њујорк тајмс је причу ставио у одељак „друге вести“, под неутралним насловом „Руски суд Американца Пола Вилана осудио на 16 година због оптужби за шпијунажу“, што је изненадило московске медијске кругове.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © AFP / Kirill KUDRYAVTSEV / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА