BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Прва пловећа нуклеарна електрана на свету „Академик Ломоносов“ званично почела са радом

Прва пловећа нуклеарна електрана на свету „Академик Ломоносов“ званично почела са радом
22.05.2020. год.
Историјски догађај за светску индустрију нуклеарне енергије


У светској индустрији нуклеарне енергије догодио се историјски догађај - прва плутајућа нуклеарна електрана "Академик Ломоносов" пуштена је у комерцијалну употребу у Русији, саопштила је прес служба концерна "Росенергоатом".

Одговарајућу наредбу потписао је генерални директор "Росенергоатома" Андреј Петров.

"Од данас, пројекат изградње плутајуће нуклеарне електране у граду Певек у Чукотском аутономном округу може се сматрати успешно завршеним. Сада је то једанаеста нуклеарна електрана у руској индустрији и најсевернија у свету", рекао је Петров, преносе РИА Новости.




Основа за потписивање наредбе био је закључак о усаглашености који је комисија Далекоисточног оделења "Ростехнадзора" издала раније "Росенергоатому". Овај документ потврђује да је нуклеарна електрана изграђена у складу са захтевима пројектне документације. Поред тога, "Росприроднадзор" је такође дао позитивно мишљење.

"Ови документи указују на то да је нуклеарна електрана у потпуности у складу са важећим стандардима и правилима, укључујући санитарне и епидемиолошке, еколошке, пожарне, грађевинске захтеве и државне стандарде", каже се у извештају.

Прва плутајућа нуклеарна електрана на свету састоји се од обалне инфраструктуре и пловног агрегата "Академик Ломоносов" који је опремљен са два реактора КЛТ-40С капацитета 35 мегавата сваки. Капацитет снаге је 70 мегавата, а топлотни капацитет 50 гигакалорија на сат. Реактори поседују посебан безбедносни систем који им омогућава да се по потреби искључе, чак и ако посада није присутна или нема напајања.



Прву електричну енергију "Академик Ломоносов" је испоручио изолованој мрежи Чаун-Билибинског енергетског чвора у Чукотском аутономном округу, а од тренутка када је укључена у мрежу, произвела је више од 47,3 милиона киловат-сати. Сада станица обезбеђује 20 процената потреба мреже, а у будућности ће, како се довршавају електране, постати главни извор за снабдевање енергије Чукотке.

Сам брод дугачак је 140 метара и дизајниран је да задовољава високе безбедносне стандарде, односно да било какав судар с другим бродом или стеном, или природна катастрофа не могу оштетити реакторе. Радни век плутајуће електране је 40 година.
 
Главни задатак електране је да обезбеди далеке индустријске локације, као и плинске и нафтне платформе са електричном енергијом. Једна јединица може произвести довољно енергије и топлоте за град од 100.000 становника.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Александр Рюмин / ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА