BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Америчка војска никоме није донела вирус, вирус је дошао из Кине - Трамп

РТ: Америчка војска никоме није донела вирус, вирус је дошао из Кине - Трамп
18.03.2020. год.


Амерички председник Доналд Трамп одбија да престане да користи назив „кинески вирус“, упркос протестима Пекинга и неких америчких медија који тврде да је то непримерено или чак расистичко.

Упитан о његовој употреби термина током конференције за штампу у Белој кући, амерички председник је рекао да ће наставити да назива Covid-19 „кинеским вирусом“, јер долази из Кине, и да не мари за покушаје Пекинга да другачије тврди.


„Кина је износила информације које су биле неистините, да им је то донела наша војска. То је било лажно", рекао је Трамп.


„Уместо да се свађам, рекао сам да морам да га назовем одакле потиче, дошао је из Кине. Тако да мислим да је то врло тачан термин."

„Не марим за то што је Кина саопштила да га је донела наша војска. Наша војска то никоме није донела.“

 
 


Трампово саопштење очигледно је одговор на саопштење Зао Лиџиана, новог портпарола Министарства спољних послова Кине, који је прошле недеље изнео контроверзну тврдњу да је вирус, који је први пут регистрован у граду Вухан у децембру 2019. године, тамо могао да донесе амерички војни тим током Светских војних игара месец дана раније.




Портпарол Министарства спољних послова Генг Шуанг заобишао је питања у вези са Заовим коментарима, нити потврђујући нити негирајући да ли речи Лиџиана представљају званични став Пекинга по том питању.

Међутим, у уторак је Шуанг рекао да је његова Влада "снажно огорчена" због Трампове употребе речи "кинески вирус", што је назвао "врстом стигматизације", и затражио да Вашингтон "одмах заустави неоправдане оптужбе против Кине".

 


Дан пре тога, кинеска новинска агенција Ксинхуа пренела је да „расизам није прави инструмент да би се покрила ваша неспособност“. Иако нико посебно није одређен, било је јасно коме је упућено.

Пекинг инсистира на томе да тачно порекло коронавируса Covid-19 никада није коначно утврђено. Разне и сукобљене теорије указују на шишмише који се продају као деликатес на тржишту хране у Вухану, или панголине. Постоје и друге теорије завере, попут оне да је кинеска влада створила вирус у некој од својих лабораторија за биолошка истраживања у Вухану или да се ради о генетски прилагођеном америчком био-оружју које је употребљено у Кини, али да је изашло ван контроле.

Извор: Восток / РТ

 

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Fabrizio Bensch / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА