BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић: Тамо где су свештеници СПЦ барјачили, тамо најчешће Срба више нема

Ђукановић: Тамо где су свештеници СПЦ барјачили, тамо најчешће Срба више нема
31.01.2020. год.


"Тамо где су свештеници СПЦ барјачили, тамо најчешће Срба више нема, или их има много мање него што их је било пре него што се црква латила политичког посла“, рекао је председник Црне Горе Мило Ђукановић.

"Под плаштом приче о Закону о слободи вероисповести у Црној Гори води врло перфидни и опасни рат против Црне Горе. Тај закон није узрок протеста, већ само , алиби за антицрногорску кампању којом се та земља жели принудити на капитулацију."

„Тезама да овде нису сви равноправни, да у Црној Гори постоји институција која је надређена свима, па и самој држави. У чије име логично одлучује старији брат, уз помоћ оног још снажнијег и још бројнијег брата. Част и максимално поштовање нашој браћи, и једнима и другима“, каже Ђукановић.



Он је истакао да ће у Црној Гори" одлучивати грађани Црне Горе и да неће пристати ни на какве уцене".

Како каже, "пласирају манипулације о отимању светиња“.

„Од кога отимамо светиње — од самих себе. Оно што ми покушавамо, јесте да вратимо оно што је узурпирано. Једино ко најављује узурпацију, јесу владике Епископског савета СПЦ. Епископ захумско-херцеговачки Атанасије, члан Епископског савета СПЦ, најавио је да ће, ако не будемо довољно послушни, мошти Светог Василија Острошког однети у Херцеговину. Е, па да се не бисмо играли, ово мора бити државно. Светиње су део културе, историјске баштине сваког народа и само тежак манипулатор може то негирати“, каже он.

Овде није реч о неком преседану који жели да успостави држава Црна Гора, каже Ђукановић, него о покушају да се једном медијском и политичком галамом отме од Црне Горе или задржи оно што се већ отело.

Ђукановић је рекао да и у Србији има доста државне својине међу објектима које користи СПЦ.

„Упркос нашем уверењу да је реч о државној имовини, у закону је прописана беспрекорна правна процедура која ће нама помоћи да докажемо у то што верујемо, а њима да одбране то што мисле да је њихово“, рекао је Ђукановић.


"Упркос нашем увјерењу да је ријеч о државној имовини, у Закону је прописана беспрекорна правна процедура која ће нама помоћи да докажемо у то што вјерујемо, а њима да одбране то што мисле да је њихово", рекао је Ђукановић.

"Kоме то смета, сем ономе ко зна да нема ни једног документа", констатовао је Ђукановић и додао да Закон није узрок протеста.

"Он је само алиби за антицрногорску кампању којом се Црна Гора жели принудити на капитулацију. Тезама да овђе нијесу сви равноправни, да у Црној Гори постоји институција која је надређена свима па и самој држави. У чије име логично одлучује старији брат, уз помоћ оног још снажнијег и још бројнијег брата. Част и максимално поштовање нашој браћи, и једнима и другима. У Црној Гори ће одлучивати грађани Црне Горе! Нећемо пристати ни на какве уцјене. Ако неко рачуна да ће упорношћу и истрајношћу протеста довести до тога да се нагодимо тако што ћемо се одрећи државе и државне имовине Црне Горе, не може”, поручио је Ђукановић.

"Ситуација поводом Закона о слободи вјероисповијести показује да је нажалост један великодржавни национализам и даље веома живахан у својој намјери да потире Црну Гору и да преузме оне ингеренције које неупитно припадају свакој независној, сувереној држави. Великодржавни национализам који покушава да доноси одлуке умјесто црногорских институција. Тај самозвани национализам штити права грађана једне националности у Црној Гори умјесто надлежних државних институција задужених да штите права свих грађана, без обзира на њихову вјеру и нацију. Тај великодржавни национализам претендује да уређује магистрални пут развоја Црне Горе. Зато, по мени, ова дебата није о Закону нити о имовини. Ово је дебата о држави" истакао је Ђукановић.


"Они живе у увјерењу да ће Црна Гора кад тад нестати. Kоначно, неки од највећих црквених великодостојника и политичких лидера, изван државе Црне Горе, кажу да државе настају и нестају. То постоји као нада и постоји врло конзистенто и упорна непоколобљива стратегија да се та нада претвори у реалност. Морамо их разочарати. Морамо показати националну одговорност, одлучност, разборитост, да све неспоразуме које имамо и сва незадовољства које имамо потиснемо у други план када је у питању одбрана наше државне куће", поручио је Ђукановић.

"Тамо гдје су свештеници СПЦ барјачили, тамо најчешће Срба више нема, или их има много мање него што их је било прије него што се црква латила политичког посла".

"И умјесто да су са тим науком изашли из тог трагичног искуства, нажалост, добар дио њих је сада нашао уточиште у Црној Гори, као и у свакој ранијој прилици отворили смо врата за сваког невољника. Под плаштом приче о Закону и потенцијалном отуђивању имовине и по том основу угрожености једне српске националне заједнице у Црној Гори води се врло перфидни и врло опасни рат против наше државе, много је и оних у Црној Гори који поведени идејом да промијене власт, било да је ријеч о опозицији, било онима који су од деведесетих година радили против Црне Горе, или други који су формирани као наводно независни процрногорско орјентисани, а данас су на позицијама штампане "Светигоре" и раде све што су радили и заклети противници Црне Горе", рекао је Ђукановић.

"Дакле, овђе није ријеч о неком преседану који жели да успостави држава Црна Гора. Не, овде је ријеч о покушају да се једном медијском и политичком галамом отме од Црне Горе, или задржи оно што се већ отело", поручио је он.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: predsjednik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА