BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД: По­ли­ти­ка пре­ма Ср­би­ји ни­је се про­ме­ни­ла, и у ства­ри је оста­ла иста ду­ги низ го­ди­на

САД:  По­ли­ти­ка пре­ма Ср­би­ји ни­је се про­ме­ни­ла, и у ства­ри је оста­ла иста ду­ги низ го­ди­на
30.11.2019. год.
„Из­ме­ђу Ср­би­је и Ру­си­је и срп­ског и ру­ског на­ро­да по­сто­ји искре­но исто­риј­ско при­ја­тељ­ство и сва­ко нор­ма­лан би мо­гао да се пи­та за­што и ко­ме та­кви до­бри од­но­си мо­гу да сме­та­ју”


Aме­рич­ка по­ли­ти­ка пре­ма Ср­би­ји ни­је се про­ме­ни­ла, и у ства­ри је оста­ла иста ду­ги низ го­ди­на. Ми раз­у­ме­мо ин­те­рес Ср­би­је да раз­ви­ја по­зи­тив­не од­но­се с ни­зом парт­не­ра и оче­ки­ва­ли би­смо да ће и оста­ли срп­ски парт­не­ри по­ка­за­ти слич­но по­што­ва­ње и по­др­шку за срп­ске стра­те­шке ци­ље­ве”, ка­жу за „По­ли­ти­ку” у ам­ба­са­ди САД, од­го­ва­ра­ју­ћи на пи­та­ње да ли би из­ве­штај Пен­та­го­на, у ко­ме се ка­же да је Ср­би­ја нај­по­пу­стљи­ви­је окру­же­ње ка­да је реч о ру­ском ути­ца­ју на за­пад­ном Бал­ка­ну, мо­гао да ути­че на бу­ду­ћи курс Ва­шинг­то­на пре­ма Бе­о­гра­ду.


Из­ве­штај Пен­та­го­на да­ти­ра из ма­ја ове го­ди­не, али је са­да ак­ту­е­ли­зо­ван због из­ја­ве Едвар­да Џо­зе­фа, про­фе­со­ра Уни­вер­зи­те­та Џон Хоп­кинс у Ва­шинг­то­ну. Он је по­ру­чио да оце­не аме­рич­ког ми­ни­стар­ства од­бра­не о то­ме да је Ср­би­ја ин­тен­зи­ви­ра­ла са­рад­њу с Ру­си­јом от­кад је на вла­сти СНС, по­твр­ђу­ју „оно у шта се ду­го сум­ња­ло” и да за­то мо­ра да се про­ме­ни од­нос За­па­да пре­ма Алек­сан­дру Ву­чи­ћу. У аме­рич­кој ам­ба­са­ди под­се­ћа­ју и да је ам­ба­са­дор Ен­то­ни Год­фри не­дав­но об­ја­снио да је у стра­те­шком ин­те­ре­су САД да се Ср­би­ја раз­ви­ја као мо­дер­на, де­мо­крат­ска, про­спе­ри­тет­на европ­ска др­жа­ва, ко­ја је у ми­ру са су­се­ди­ма и ко­ја де­мон­стри­ра пу­но по­што­ва­ње вла­да­ви­не за­ко­на и по­све­ће­на је га­ран­то­ва­њу пра­ва свих ње­них гра­ђа­на.

„У пот­пу­но­сти по­др­жа­ва­мо на­ве­де­ни циљ Ср­би­је у европ­ским ин­те­гра­ци­ја­ма и члан­ству у ЕУ. Та­ко­ђе по­шту­је­мо срп­ску по­ли­ти­ку вој­не не­у­трал­но­сти. Наш ан­га­жман са Ср­би­јом – и аме­рич­ком тех­нич­ком по­мо­ћи, ко­ја се у ве­ли­кој ме­ри ре­а­ли­зу­је пре­ко УСА­ИД-а – има за циљ да по­мог­не Ср­би­ји у по­сти­за­њу за­цр­та­ног ци­ља, европ­ске ин­те­гра­ци­је”, ка­жу у ам­ба­са­ди за Политику. У из­ве­шта­ју Пен­та­го­на се та­ко­ђе на­по­ми­ње и да је „на­кон 2012. го­ди­не Срп­ска на­пред­на стран­ка пред­у­зе­ла ко­ра­ке ка­ко би по­ве­ћа­ла вој­ну са­рад­њу с Ру­си­јом” као и да је та са­рад­ња ре­зул­ти­ра­ла пот­пи­си­ва­њем уго­во­ра о стра­те­шкој са­рад­њи у но­вем­бру 2013. и да је­ди­но Ср­би­ја од зе­ма­ља за­пад­ног Бал­ка­на има пот­пи­са­не уго­во­ре о са­рад­њи у обла­сти без­бед­но­сти.

А ју­че, дан на­кон што су Џо­зе­фо­ве по­ру­ке ус­ко­ме­ша­ле стра­сти, у Бе­о­гра­ду је бо­ра­вио за­ме­ник ру­ског ми­ни­стра спољ­них по­сло­ва Алек­сан­дар Гру­шко и са­стао се са срп­ским др­жав­ним вр­хом. По­се­та је део при­пре­ма за су­срет Вла­ди­ми­ра Пу­ти­на и Алек­сан­дра Ву­чи­ћа у Со­чи­ју 4. де­цем­бра. Ву­чић је ру­ском зва­нич­ни­ку ре­као да са­ста­нак с Пу­ти­ном оче­ку­је с ве­ли­ком на­дом и из­ра­зио за­до­вољ­ство ди­на­ми­ком су­сре­та ви­со­ких зва­нич­ни­ка две зе­мље. Ис­та­као је, та­ко­ђе, да је за ње­га тај су­срет од из­у­зет­ног зна­ча­ја, при­ли­ка за са­др­жа­јан раз­го­вор и раз­ме­ну ста­во­ва о гло­бал­ним и ре­ги­о­нал­ним пи­та­њи­ма, као и нај­ва­жни­јим пи­та­њи­ма срп­ско-ру­ске са­рад­ње, по­себ­но еко­ном­ске.



Алек­сан­дар Гру­шко: Мно­ге сна­ге же­ле да Бал­кан и Ср­би­ју пре­тво­ре у аре­ну по­ли­тич­ке кон­фрон­та­ци­је и ста­ве је пред ве­штач­ки из­бор из­ме­ђу Ру­си­је и За­па­да (Фото Председништво Србије)

Пред­сед­ник је за­хва­лио Ру­си­ји за раз­у­ме­ва­ње на­ших др­жав­них и на­ци­о­нал­них ин­те­ре­са и ак­тив­ну по­др­шку у очу­ва­њу те­ри­то­ри­јал­ног ин­те­гри­те­та и су­ве­ре­ни­те­та, по­себ­но у ме­ђу­на­род­ним ор­га­ни­за­ци­ја­ма. Та­ко­ђе је за­хва­лио ру­ским зва­нич­ни­ци­ма што че­сто по­се­ћу­ју Ср­би­ју јер то го­во­ри о же­љи Ру­си­је да одр­жа­ва бли­ске од­но­се с на­шом зе­мљом. Ву­чић је на­гла­сио и да Ср­би­ја оста­је вер­на сво­јој по­ли­ти­ци вој­не не­у­трал­но­сти, што ће, на­ја­вио је, ја­сно и не­дво­сми­сле­но по­твр­ди­ти усва­ја­њем од­го­ва­ра­ју­ћих стра­те­шких до­ку­ме­на­та.

Ко­мен­та­ри­шу­ћи из­ве­штај Пен­та­го­на, Иви­ца Да­чић је по­сле су­сре­та с Гру­шком ре­као да су „на­ше ру­ке отво­ре­не за за­гр­ља­је, са­мо фа­ле ру­ке ко­је би се гр­ли­ле с на­ма”. Гру­шко ни­је го­во­рио о из­ве­шта­ју јер, ка­ко је ре­као, као ди­пло­ма­та не ко­мен­та­ри­ше текст ко­ји ни­је чи­тао, али је по­ру­чио да се Ру­си­ја за­ла­же за то да Бал­кан бу­де мир­но, ста­бил­но под­руч­је Евро­пе. Пре­ма ње­го­вим ре­чи­ма, мно­ге сна­ге же­ле да Бал­кан и Ср­би­ју пре­тво­ре у аре­ну по­ли­тич­ке кон­фрон­та­ци­је и да те исте сна­ге же­ле да их ста­ве пред ве­штач­ки из­бор из­ме­ђу Ру­си­је и За­па­да. „Из­ме­ђу Ср­би­је и Ру­си­је и срп­ског и ру­ског на­ро­да по­сто­ји искре­но исто­риј­ско при­ја­тељ­ство и сва­ко нор­ма­лан би мо­гао да се пи­та за­што и ко­ме та­кви до­бри од­но­си мо­гу да сме­та­ју”, ре­као је Гру­шко.

Ана­ли­ти­чар Вла­де Ра­ду­ло­вић сма­тра да су ово све по­ли­тич­ке по­ру­ке Бе­о­гра­ду и да то не зна­чи да се тре­ба с не­ким за­ме­ра­ти. Чи­ње­ни­ца је, сма­тра он, и да ће Ср­би­ја мо­ра­ти што пре да се опре­де­ли. „Ми се бо­ри­мо да очу­ва­мо по­ли­ти­ку вој­не не­у­трал­но­сти. Та­ко­ђе је чи­ње­ни­ца и да има­мо ин­те­зив­ну са­рад­њу с НА­ТО-ом, ка­ко са са­ве­зом, та­ко и би­ла­те­рал­но са зе­мља­ма чла­ни­ца­ма НА­ТО-а. Али је чи­ње­ни­ца и да је ин­те­зи­ви­ра­на са­рад­ња с Ру­си­јом, и то ка­ко вој­но–вој­на кроз раз­ли­чи­те за­јед­нич­ке ве­жбе, та­ко и вој­но-тех­нич­ка кроз на­бав­ку вој­не опре­ме. На ви­со­ком ни­воу је и по­ли­тич­ка са­рад­ња, пре све­га у бор­би за Ко­со­во”, ка­же Ра­ду­ло­вић и до­да­је да се то мо­ра са­гле­да­ти, има­ју­ћи у ви­ду да је Ру­си­ји за­пад­ни Бал­кан у фо­ку­су јер ов­де има­ју стра­те­шке ин­те­ре­се. А та­кви од­но­си, ка­же, по­чи­њу да сме­та­ју не­ким пла­но­ви­ма Ва­шинг­то­на, мо­жда и оним за члан­ство Ср­би­је у НА­ТО-у.

Јелена Церовина, Политика


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Вера Монахова/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА