BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Седам најлепших села Русије

Седам најлепших села Русије
05.10.2019. год.

 Ова живописна мала насеља званично су проглашена за најлепша у Русији. Уверите се зашто!  

Асоцијација најлепших села Русије окупља преко 40 насељених места. За чланове асоцијације важе строги критеријуми: то морају бити жива насеља (односно, не могу бити музеји, већ насеља у којима људи стварно живе) са највише 2000 становника, који брину о очувању изворног изгледа својих грађевина. Села такође треба да се налазе у лепом и занимљивом природном окружењу. Стручњаци Асоцијације, поред тога, сматрају да је важно да у насељу  постоје аутентични дрвени тротоари, као и добра путна инфраструктура, како би села била приступачна за туристе. Која насеља су се нашла на овом списку?

1) Вјатско: Старо трговачко насеље

Желите ли да упознате право трговачко насеље, идите у Вјатско. Ту стално живи хиљаду и по становника и сви они су просто заљубљени у место на којем живе. У њему се налазе одлично очуване старе грађевине из 18. и 19. века, укључујући гостионицу, ресторан и продавницу.  

Осим тога, у селу постоје и јединствени музеји свакодневице у којима можете видети веома ретке предмете. На пример, у „Музеју кухињске машинерије” изложени су уређаји за кување јаја и тостери коришћени још у Руској Империји, док музеј „Звуци времена” сакупља старе вергле и грамофоне.

Како стићи: из Јарославља (270 километара североисточно од Москве) аутобусом бр. 123 (поласци од тржног центра Космос). Путовање траје 40 минута.

2) Тотма: Градић руско-америчког пријатељства

Средњовековна Тотма налази се на веома живописном месту, на обали истоимене реке. Вреди је посетити због цркава у стилу „тотемског барока”, како се обично каже. То су високи бели храмови окићени чипкастим орнаментима.

Сваке године 26. јула мали градић Тотма слави Дан Руске Америке заједно са насељем Форт Рос у Северној Калифорнији. Можда се питате какве веза постоји међу њима? Ради се о томе да је Форт Рос основао некадашњи становник Тотме Иван Кусков, који је 1808. године био на челу поморског похода до обала Западне Америке. 1990. године кућа у којој је Кусков провео последње месеце свог живота постала је филијала музејског комплекса у којем се чувају документи и предмети везани за откривање Калифорније. Данас становници Тотме и Форта Роса имају обичај заједничке звоњаве у црквама Тотме и Форта Роса која се преноси видео-линком.

Како стићи: Из Вологде (450 километара северно од Москве) било којим аутобусом у правцу Великог Устјуга. Вожња траје 4 сата.

3) Кимжа: Арктичко село из 16. века

Тешко је поверовати, али Руски Акртик је био настањен и пре 400 година. Староверско село Кимжа у Архангељској области то јасно потврђује. Овде је свака кућа ризница за историчаре и споменик северне дрвене архитектуре. Практично све куће у селу старе су већ преко 100 година и у њима и данас живе породице.

У селу се, осим стамбених кућа, могу видети и најсевернији дрвени млинови на свету.

Како стићи: од Архангељска (1230 километара северно од Москве) до Кимже се стиже аутомобилом путем Архангељск-Белогорски-Пинега-Кимжа. Растојање је 350 километара.

4) Ошевенски Погост: Дрвене цркве из 18. века

 

У Архангељској области сачуван је приличан број дрвених цркава, али многе од њих нису у најбољем стању. У Ошевенск треба да дођете како бисте својим очима видели северну дрвену архитектуру. Посебно обратите пажњу на Цркву Богојављења из 1787. године, која је  један од највећих очуваних дрвених храмова у Русији.

Ту можете видети и старе дрвене куће. Село је мало. У њему стално живи само 70 људи, али у Ошевенску туристи су увек добродошли. Гости ће сазнати све о локалним обичајима, упознати праву руску „бању” (сауну) у изворном облику и имати прилику да се опробају у традиционалним занатима.

Како стићи: Најпре од Архангељска треба стићи до града Каргопоља аутобусом бр. 521 (вожња траје 8 сати), а затим аутобусом до Ошевенска (вожња од сат времена).

5) Кинерма: Традиционално карелско село

Становници Кинерме до дан данас чувају традиционални начин живот: баве се пољопривредом и карелским занатима. Притом са задовољством своје умеће деле са гостима, а такође их уче да припремају карелска јела. 

У селу можете видети дрвену капелу из 18. века са очуваним иконостасом, као и куће за становање из 18. и 19. века, које су већ проглашене за споменике архитектуре.

Како стићи: са аутобуске станице Петрозаводска (1.000 километара северно од Москве) аутобусом према Савинову. Вожња траје два и по сата.

6) Велики Куналеј: Староверско село у Бурјатији

У Бурјатији углавном живе будисти, али недалеко од Улан-Уде постоји и старо село старовераца. Основало га је 200 првих досељеника 1765. године и до данас њихови потомци, а има их преко хиљаду, чувају стари начин живота.

Посебно су импресивне дрвене куће локалних становника: јарких боја, украшене изрезбареним прозорским оквирима и необичним орнаментима. Само да станеш и дивиш се!

Како стићи: са аутобуске станице Улан-Уде (5.600 километара источно од Москве) аутобусом. Пут траје два и по сата.

7) Стара Ладога: Древна престоница Северне Русије

Ово не само што је једно од најлепших насеља у Русији, већ је и једно од најстаријих! Основано је још средином 8. века, а до наших дана сачувала се камена тврђава из 9. века, као и Георгијевска и Успенска црква из средине 12. века.

Сматра се да је у стара времена Стара Ладога била престоница Русије. Према предању, на овом месту, на највишем брегу, сахрањен је кнез Олег Вешти, који је владао на прелазу из 9. у 10. век. Не зна се са сигурношћу да ли то тачно, али живописни предели Старе Ладоге гарантовано вас неће оставити равнодушним.

Како стићи: из Санкт Петербурга до града Волхов локалним возом (два и по сата вожње), а затим аутобусом бр. 23 до Ладоге.

Ана Сорокина / Russia beyond

 



  • Извор
  • Фото: © Руслан Шамкулов/TASS/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА