BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 23.01.

24.01.2019. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 23.01.



Сиријска војска одбила напад терориста у Идлибу  - Припадници терористичке групе Нусра фронт су у зони деескалације Идлиба напали положаје сиријске војске на подручју насеља Абу Духур и Абу Шарџа, изјавио је начелник руског Центра за помирење зараћених страна у Сирији генерал-пуковник Сергеј Соломатин.

„Формације Нусра фронта су истовремено напале положаје сиријских трупа у подручјима Абу Духур и Абу Шарџ“, рекао је Соломатин.

Он је додао да су у сваком правцу деловале банде од 150-200 бораца на 15-20 камионета са тешким митраљезима. 

Терористи су потиснули одбрану сиријске војске у области Абу Духур на дубину до километар и по, али су затим одбачени иза контакт-линије, објаснио је Соломатин.


Преглед политичких и других вести за 23.01. 
 


 РТ: Сирија запретила да ће гађати аеродром у Тел Авиву ако СБ УН не стане у крај некажњивости Израела 
 - Дамаск је запретио да ће остварити своје легитимно право на самоодбрану против израелске агресије и гађати аеродром у Тел Авиву, ако Савет безбедности не стане у крај упадима авиона израелске војске у сиријски ваздушни простор.

Очигледно засићена годинама израелске некажњивости због упада у сиријски ваздушни простор и редовним нападима у близини међународног аеродрома у Дамаску и по целој земљи, Сирија је изричито запретила да ће се осветити.



"Зар није сада време да Савет безбедности УН заустави 
понављанa израелске агресије на територије Сиријске Арапске републике?", упитао је стални представник Сирије у УН-у, др Башар ал Џафари.

 

"Или је потребно привући пажњу твораца рата у овом Савету остваривањем нашег легитимног права да се бранимо и одговоримо на израелску агресију на међународни цивилни аеродром у Дамаску на исти начин на аеродром у Тел Авиву?"

 

Ваздушни напади на наводне "иранске мете" у непосредној близини најпрометнијег аеродрома у Сирији постали су норма за Израелске одбрамбене снаге (ИДФ), чији је бивши командант прошлог месеца отворено признао да годинама води кампању великих размера у Сирији. Поред наношења жртава и материјалне штете током напада "скоро свакодневно", израелске борбене мисије у Сирији такође су више пута угрожавале цивилне и војне летове у земљи захваћеној ратом.

Док Израел ретко признаје специфичне циљеве у Сирији, руска војска је пажљиво пратила активности израелских снага над Сиријском Арапском Републиком. На Божић, израелски авиони су угрозили два цивилна авиона док су се нападали циљеве у Сирији, саопштило је Министарство обране Русије, наводећи да су израелски авиони вршили борбена дејства док су цивилни авиони слетали на аеродроми у Бејруту и Дамаску. У септембру су израелске акције резултирале смрћу 15 руских војника након што су израелски авиони намерно користили руски авион за извиђање Ил-20 као заклон, те га тако изложили ватри сиријске ПВО.

Позивајући Савет безбедности УН-а да усвоји мјере за заустављање таквих очигледних кршења сиријског суверенитета од стране јеврејске државе, Џафари је оптужио Француску, Велику Британију и САД - све сталне чланице СБ УН-а - да подржавају израелску агресију кршећи сопствену одговорност да „одрже међународног мир и безбедност у складу са међународним правом".

Не верујући Западу да жели да донесе дугоочекивани мир земљи, дипломата је истакао да Сирија планира да обнови пуни суверенитет над својим изгубљеним територијама, укључујући Голанску висораван, коју је Израел окупирао.

"Суверенитет обнове окупираног сиријског Голана је трајно право Сирије, а што није предмет преговора", нагласио је Џафари.



 Израелци су окупирали сиријски део Голанске висоравни у Шестодневном рату 1967. године. Док се Тел Авив више од једне деценије уздржавао од суверенитета над Голанском висоравни, 1981. године јеврејска држава анектирала је то подручје. Становницима је понуђено израелско држављанство по Закону о Голанској висоравни из 1981. године, али је само мали део становништва отказао верност Сирији у корист Израела. Сирија је више пута поновила да је окупирана Голанска висораван саставни део њене територије и да ће радити на томе да је врати свим потребним средствима. Тел Авив види ствари другачије.

"Израел ће остати заувек на Голанској висоравни и Голанска висораван ће заувек остати у нашим рукама", изјавио је премијер Бењамин Нетанијаху у новембру, након што су САД постале једина држава која је гласала заједно са Израелом против симболичке, необавезујуће резолуције УН-а, позивајући Тел Авив да се повуче из окупираног региона. 

Москва: Захваљујући руским снагама ослобођен велики део Сирије  - Велики део територије Сирије ослобођен је од терориста захваљујући напорима Војно-космичких снага Русије, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Русије, посвећеном основним спољнополитичким резултатима 2018. године.

„Наша земља је водила активну спољну политику на арапско-муслиманском Истоку. Захваљујући руским ваздухопловним снагама од терористичких група ослобођен је велики део Сирије“, истиче се у саопштењу.

Министарство је такође приметило да су уз подршку Москве покренути процеси обнове друштвено-економске инфраструктуре и повратка избеглица и интерно расељених лица у своје домове.

„Важан догађај био је Конгрес сиријског националног дијалога у Сочију у јануару 2018. године. Према његовом решењу, земље-гаранти Астанског процеса (Русија, Турска и Иран), у сарадњи са Уједињеним нацијама, Дамаском и представницима опозиције, формирале су уставни одбор који отвара могућност за спровођење политичких промена и дугорочно решавање ситуације у Сирији“, нагласило је Министарство.

Што се тиче руско-америчких односа, без обзира на ограничени дијалог Москве и Вашингтона на највишем нивоу, војни канали везе између Русије и САД су током 2018. добро функционисали, додаје се у саопштењу.

„Прошла година није донела позитивне помаке у руско-америчким односима, упркос спремности Русије на дијалог заснован на принципима немешања у унутрашње послове и поштовања интереса других. Кривац за то је континуирана унутрашња политичка борба у Сједињеним Америчким Државама и политика актуелне администрације рушења међудржавног карактера међународних организација и ревизије својих међународних обавеза“, истакло је Министарство.

Руско Министарство је навело да је руско-амерички политички дијалог био „ограничен“.

„Одржан је билатерални самит (Хелсинки, јули), остварени су спорадични контакти на нивоу министара спољних послова, радна сарадња о низу питања на међународном плану (контрола наоружања, Сирија, Авганистан, нуклеарни проблем Корејског полуострва). Добро су радили канали комуникације између војске како би се спречили оружани инциденти“, закључило је руско Министарство спољних послова. 
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима 


 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА