BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски

30.12.2018. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 29.12.


Америчка застава у Сирији код Манбиџа

РТ: Амерички хеликоптери уочени изнад Манбиџа док турске снаге улазе у Сирију  Напетост се повећава око кључног чворишта Манбиџа на северу Сирије. Убрзо након што је Дамаск најавио распоређивање трупа у том граду, турски оклопни транспортери прешли су у Сирију, а амерички хеликоптери су снимали ситуацију из ваздуха.

Раније у петак, Дамаск је саопштио да су његове трупе послане у Манбиџ, као одговор на позив курдских снага пред надолазећу турску војну операцију.

Турски председник Реџеп Таип Ердоган одбио је да поверује у саопштење Сирије, одбацујући је као "психолошку акцију".



После тога, турска војска је прешла на сиријску територију у пограничном граду Јараблусу у покрајини Алепо. Видео снимак РТ-ове видео агенције Раптли приказује неколико конвоја оклопних транспортера Анкаре који су се пробијали кроз улице.


У другом видеу две летелице, за које се верује да су хеликоптери америчке војске, виде се како патролирају тим подручјем.



Манбиџ је поново постао најврућа тачка на сиријској карти након што је Доналд Трамп раније овог месеца саопштио да ће повући америчке трупе из подручја у Сирији које под контролом држе савезници Вашингтона, односно курдске снаге.

Турска већ дуго прети војним акцијама против курдских снага, за које верује да су терористичка организација и велика претња националној безбедности. Анкара је инсистирала да мора деловати, јер Американци нису учинили довољно да би отклонили забринутост због наоружаних курдских бораца.

 
Дамаск објавио о уласку сиријске војске у Манбиџ

 

Преглед политичких и других вести за 29.12. 


Лавров: Русија и Турска потврдиле поштовање територијалног интегритета Сирије  Русија и Турска су на састанку на високом нивоу у Москви потврдиле поштовање територијалног интегритета Сирије, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров након разговора.

На састанку је разговарано о ситуацији у Сирији након повлачења америчких снага.


„Обе стране су нагласиле да ће се сав тај посао обављати у строгом складу са Резолуцијом Савета безбедности УН 2254 укључујући безусловно поштовање суверенитета и територијалног интегритета Сирије“, рекао је он.


Русија и Турска постигле су и договор о војној координацији.

„Наравно, посебну пажњу смо посветили новим околностима које су се појавиле у вези са објавом САД о повлачењу своје војске“, објаснио је Лавров.

„Постигнуто је разумевање о томе како ће војни представници Русије и Турске ’на терену‘ наставити да координирају своје кораке у новим условима са циљем коначног искорењивања терористичке претње у Сирији“, додао је Лавров.

Он је навео да су разговори Русије и Турске о Сирији били корисни, разговарало се о борби против тероризма, хуманитарним питањима и повратку избеглица.  

Лавров је нагласио да се Русија нада да се западне земље неће мешати у даље напоре Москве, Анкаре и Техерана у стварању сиријског уставног одбора.

„Констатовано је да су Русија и Турска, уз учешће наших иранских колега, учиниле све што су обећале да ће предузети у вези са формирањем уставног одбора који треба да почне са радом у Женеви, и то је учињено активним посредничким напорима наших влада између владе и опозиције“, објаснио је Лавров.

„Наставићемо активно да промовишемо што скорији почетак рада овог уставног одбора, сада већ са новим специјалним изаслаником генералног секретара УН господином (Геиром) Педерсеном, који почиње са радом првих дана јануара“, додао је руски министар.

Руско-турски преговори о ситуацији у Сирији одржани су у формату три на три, министрима одбране и спољних послова придружили су се начелници обавештајних служби. 

Небензја: Одлука власти САД о повлачењу трупа из Сирије исправна  Одлука америчких власти о повлачењу трупа из Сирије је исправна, рекао је стални представник Русије у УН Василиј Небензја.
„Повлачење страних контингената који су се без одобрења легитимних власти налазили у Сирији представља корак у правом смеру“, изјавио је Небензја за РИА Новости.

Он је истакао да ће повлачење америчких трупа помоћи у решавању ситуације са избегличким кампом Рукбан.

„Одлазак америчких јединица ће, осим поновног успостављања међународно-правног легитимитета и суверенитета Сирије омогућити напредак у бројним областима, пре свега, и ми смо више пута говорили о томе, то ће одблокирати пат позицију око избегличког кампа Рукбан“, објаснио је Небензја.

„Прекид окупације територије око насеља Ел Танф и њен прелазак под контролу владе омогућиће несметану испоруку хуманитарне помоћи у поменути камп или пресељење његових становника заинтересованих за повратак у своја раније напуштена места боравка.“

Камп сиријских избеглица Рукбан, који се налази на сиријско-јорданској граници на југо-истоку провинције Хомс, налази се у 55 километара широкој зони одговорности америчке базе у Ел Танфу. Раније је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова саопштила о разради питања о организацији хуманитарној конвоја у камп, истичући да Вашингтон треба да пружи потребне гаранције безбедности. Међутим, Сједињене Америчке Државе су 19. децембра саопштиле о почетку повлачења својих трупа из Сирије.

Иран поздравио саопштење сиријске војске о у уласку у Манбиџ  Министарство спољних послова Ирана поздравило је саопштење сиријске војске да су њене јединице у ушле у Манбиџ, град на северу Сирије.
Портпарол Министарства иностраних послова Ирана Бахрам Гашеми изјавио је да је „подизање сиријске заставе у Манбиџу, у северној покрајини Алеп, велики корак ка успостављању суверене власти сиријске владе на целој територији Сирије“, преноси АП.

Он је додао да је то и значајан напредак ка коначном решењу кризе у овој држави.

Сиријска војска саопштила је јуче да је ушла у град Манбиџ, главно упориште Курда у тој земљи, након што је курдска милиција позвала владу у Дамаску да преузме контролу над овим градом како би спречила турски напад.

Мистура: Повлачење трупа САД из Сирије ће посебно погодити Курде Одлазећи специјални изасланик генералног секретара УН за Сирију Стафан де Мистура је изјавио да постоји опасност јачања положаја терористичке групе "ДАЕШ" након повлачења америчких војника из Сирије.

„Такав ризик постоји, а посебно ако се не пронађе инклузивно политичко решење“, рекао је Де Мистура.

Он је истакао да ће повлачење трупа посебно погодити Курде и додао да не треба заборавити да је тај народ „веома важна компонента у Сирији која се ни на који начин не може игнорисати“.

Де Мистура је при томе напоменуо да Сједињене Америчке Државе могу да наставе да учествују у решавању сиријског питања на дипломатском нивоу.

Путин и Меркелова разговарали о ситуацији у Сирији и Украјини Председник Русије Владимир Путин и немачка канцеларка Ангела Меркел разговарали су о сиријском сукобу, плановима САД да повуку своју војску из Сирије, као и о ситуацији насталој након украјинске провокације у Керчком мореузу, саопштила је прес-служба Кремља.

„Детаљно је размотрена тематика сиријског сукба, с акцентом на реализацији одлука самита Русије, Турске, Немачке и Француске, одржаног 27. октобра ове године у Истанбулу. Анализирано је и питање о плановима САД да повуку своју војску из Сирије“, наведено је у саопштењу. 
Путин је нагласио да рад земаља-гараната Астанског процеса (Русија, Иран, Турска) на формирању списка чланова Уставног комитета ствара услове за постизање дугорочног и поузданог решења сиријске кризе.

„Настављена је и размена мишљења о ситуацији насталој након украјинске провокације у Керчском мореузу 25. новембра“, наведено је у саопштењу. 

Лидери су, такође, честитали једно другом Нову годину и договорили се да наставе дијалог, додаје се у саопштењу. 

Саудијска Арабија се не противи повратку Сирије у Лигу арапских држава Саудијска Арабија је саопштила арапским партнерима да се не противи повратку Сирије у Лигу арапских држава, пренео је либански телевизијски канал „Ал Мајадин“ позивајући се на своје дипломатске изворе.
Чланство Сирије у Лиги арапских држава било је обустављено у новембру 2011. године, а већина арапских земаља је опозвала своје амбасадоре из Дамаска и подржала економски бојкот Сирије.

„Саудијска Арабија је обавестила престонице арапских земаља о томе да се не противи повратку Сирије у Лигу арапских држава“, наведено је у саопштењу.

Министар иностраних послова Уједињених Арапских Емирата Анвар Гаргаш је у четвртак изјавио да сматра да је повратак Сирије у Лигу арапских држава могућ само ако су с тим сагласне све земље – чланице организације. 

У четвртак су Уједињени Арапски Емирати поново отворили своју амбасаду у Дамаску, која је била затворена шест година због политичке ситуације и рата у Сирији. 

Извор у председничкој администрацији Туниса је саопштио да неколико арапских земаља, међу којима су Тунис и Алжир, настоје да подстакну повратак Сирије у Лигу. 

Према његовим речима, председник Туниса Бежи Каид ел Себси планира да на самиту Лиге у јануару иницира разговор о позиву сиријском председнику Башару Асаду на мартовски самит у Тунису. 

Лавров: Повлачењем војске из Сирије, Вашингтон пребацује одговорност на своје партнере Повлачењем војске из Сирије, Вашингтон пребацује одговорност на своје партнере у коалицији за борбу против терористичке организације ДАЕШ, као и на савезнике на Блиском истоку, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
Он је то изјавио уочи предстојећих преговора између Русије и Турске који су заказани данас у Москви. На њима бити речи управо о повлачењу САД из Сирије, али и о планираној војној операцији Турске источно од реке Еуфрат.

„Разговараћемо са турском страном о ситуацији која је настала након најаве Вашингтона да ће повући своје снаге из Сирије. Све ће то потом бити саопштено јавности“, рекао је Лавров.

Шеф руске дипломатије је додао и да се нада да ће Америка разјаснити каква то идеја стоји иза одлуке о повлачењу трупа из Сирије.

„Надамо се да ћемо добити објашњење какав је коначни циљ свих тих дејстава усмерених против терориста у Сирији, о којима је говорила америчка коалиција, будући да је основни циљ било успостављање територијалне целовитости Сирије“, закључио је Лавров.

Путин позитивно оценио наставак процеса успостављања контроле над територијом Сирије Руски председник Владимир Путин је на састанку са члановима Савета безбедности Руске Федерације позитивно оценио наставак процеса успостављања контроле над територијом Сирије, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Како је објаснио, улазак сиријске војске у Манбиџ био је једна од главних тема данашњег састанка Путина са члановима Савета безбедности Русије.

„Позитивно је оцењена вест о уласку сиријске војске и наставку процеса ширења територије коју контролишу сиријске снаге, као и улоге Дамаска у решавању сиријске кризе“, истакао је Песков.

Огласио се и председник Турске Реџеп Тајип Ердоган који је рекао да је улазак сиријске војске у Манбиџ „психолошка операција“.

Сиријска војска ушла је у град Манбиџ на западу земље, који је претходно био под контролом снага самоодбране сиријских Курда.

Песков: Повратак курдских региона под контролу Дамаска позитиван тренд Повратак курдских региона под контролу Дамаска представља позитиван тренд, са циљем да прошири зону територије коју контролишу сиријске власти, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Како је рекао Песков, то представља позитиван тренд у смислу стабилизације ситуације у земљи.

„То представља тренд проширења зоне коју контролишу сиријске снаге“, истакао је портпарол Кремља.

Он је навео и да ће током сусрета турских и руских званичника 29. децембра у Москви бити речи управо о ситуацији у Манбиџу, али и о намерама Анкаре да спроведе војну операцију у том региону.

Додао је и да ће на преговорима учествовати помоћници руског и турског председника, али није прецизирао о којим званичницима је конкретно реч.

Турска ће са „великом пажњом“ пратити како ће се развијати ситуација у Манбиџу Снаге самоодбране сиријских Курда немају ovla[tewa да у регион који контролишу позивају неке „друге силе“, као и да дају било какве изјаве „у име народа“, саопштено је из Министарства одбране Турске.
Како се наводи, Анкара позива све стране да се суздрже од било каквих провокативних изјава и дејстава које би моле да допринесу нестабилности у региону.

„Када је реч о ситуацији у Манбиџу, добијамо различите сумњиве изјаве. Терористичка организација сиријских курда, која контролише регион око Манбиџа, нема пуномоћ да износи мишљење у име народа, као ни да позива друге снаге у тај регион“, истиче се у саопштењу.

Министарство додаје и да ће Турска са великом пажњом пратити како ће се убудуће развијати ситуација у Манбиџу.

Претходно је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио да је улазак сиријске војске у Манбиџ „психолошка операција“.


 

ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима 


 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА