BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 20.11.

21.11.2018. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 20.11.


Сиријска војска успоставила контролу над Сафом Сиријски Генералштаб саопштио је да је војна операција у рејону Сафе завршена, те да је пало и последње упориште терористичке организације ДАЕШ на југу земље.

Како се наводи, успешном операцијом сиријска војска је успоставила потпуну контролу над овим регионом, где је разместила велики број оружја средњег и крупног калибра.

Значај ове победе, како се истиче, огледа се и у томе што је сада очишћена и цела територија пустиње, која се простире на око 380 квадратних километара.

Генералштаб Сирије додаје и да је војска спремна да настави борбу против терориста на целокупној територији Сирије.


Преглед политичких и других вести за 20.11
. 

 

Уручена хуманитарна помоћ становништву  Центар за помирење зараћених страна Руске Федерације у Сирији спровео је хуманитарну акцију у селу Анхул у провинцији Дераа. Конвој је пратила војна полиција. 450 пакета хране подељенио је цивилима у Сирији. Поред тога, организована је канцеларија која пружа здравствену заштиту становништву.





САД: Вршићемо финансијски притисак на Иран и Русију јер настоје да ојачају Асадов режим САД намеравају да врше финансијски притисак на Иран и Русију због њихове подршке сиријском председнику Башару Асаду, изјавио је у уторак амерички министар финансија Стивен Мнучин.

„Данас предузимамо мере против сложене схеме Ирана и Русије, која се користи за јачање Асадовог режима и стварање средстава за иранску злонамерну делатност. САД намеравају да врше финансијски притисак на Иран, Русију и друге земље које настоје да ојачају ауторитарну Асадову Владу. Такође, намеравамо да осујетимо ирански режим у спонзорисању терористичких организација“, навео је Мнучин. 

У саопштењу, које су објавили Министарство финансија, Стејт департмент и Обалска стража САД, наведено је да постоји велики ризик од увођења санкција свима који помажу испоручивање нафте Сирији. Такође, САД су упозориле да ће у санкциони списак уврстити компаније за превоз терета, финансијске компаније и осигуравајућа друштва, власнике бродова, менаџере и оператере. 

„Америчка Влада ће агресивно пратити свако лице које буде подржавало (сиријски) режим, како би га унела на санкциони списак, а то важи и за државне компаније“, пише у саопштењу. 

У уторак су САД увеле санкције против, како је наведено у саопштењу Министарства финансија САД, „иранско-руске мреже“ за испоручивање нафте Сирији. 

Према наводима представника америчке администрације, Техеран је уз помоћ руских компанија слао нафту у Сирију, што је сиријској Влади омогућило да добије милионе барела нафте из Ирана, а Ирану да заради стотине милиона долара из Сирије за финансирање Корпуса чувара иранске револуције, као и „Хамаса“ и „Хезболаха“.


РТ: САД обећале да ће „спречити“ испоруке нафте у Сирију, те санкционисати руске и иранске компаније САД су увеле санкције против онога што називају „иранско-руском мрежом“ за испоруке нафте у Сирију, укључујући руске и иранске компаније и појединце. Вашингтон је саопштио да жели да прекине испоруке у сиријске луке.


Шест лица је санкционисано због испорука нафте у Сирију, саопштио је амерички министар финансија, као и три копманије.

На санкционом списку нашли су се „Промсирјоимпорт“ и КГК, као и иранска компанија „Тадбир Киш“.

Поред ових мера, америчка Обалска стража издала је упозорење о "значајним ризицима санкција" на испоруке нафте у Сирију. САД су такође обећале да ће "спречити" било какве покушаје испоруке нафте у сиријске луке.

Министарство финансија САД тврди да су овим мерама погођени појединци и компаније укључени у "сложену и малигну мрежу" како би подржали режим сиријског лидера Башара Асада. Како се наводи, нафта се увози у Сирију из Ирана, а што је у супротности са америчким санкцијама. Потом, сиријска влада наводно, шаље новац милитантним групама као што су Хамас и Хезболах.

Како се наводи, руске компаније делују као посредници, узимајући новац из Ирана како би допремиле нафту у Сирију. У једном случају, објављеном у саопштењу, иранска централна банка пребацила је новац иранској фармацеутској компанији, надајући се да ће њено хуманитарно име замаскирати траг према посматрачима из САД-а.

Тај новац је тада наводно био повезан са руском банком, а потом руским компанијама које су испоручивале нафту из Ирана у Сирију. Такође, Министарство финансија САД тврди да би руски бродови потом искључивали своје Џи-пи-ес системе за праћење како би сакрили порекло њиховог терета.

Када се готовина пренесе у Централну банку Сирије, онда се наводно, упућује јединицама Хезболаха и Хамаса које делују у Либану и на палестинској територији.


Суочавајући се са претњама америчких казни, Удружење за међународне, међубанкарске финансијске телекомуникације (СВИФТ) je удаљио Централну банку Ирана из своје мреже недељу дана касније, чиме је још више отежано да земља измири обавезе, као и да наплати потраживања.

Санкције против Ирана укинуте су након потписивања Свеобухватног акционог плана у вези иранског нуклеарног програма 2015. године. Споразум је гарантовао Техерану неке олакшице у замену за заустављање нуклеарног програма. Међутим, председник Трамп једнострано се повукао из споразума у мају и од тада су обновљене све санкције које су раније укинуте.

Иако је ова операција представљена као велика завера коју су откриле САД, најновије санкције се надовезују на текућу кампању против Ирана и његових савезника. Када су САД раније овог месеца потпуно обновиле економске санкције Техерану, на удару је био банкарски сектор, поморство и нафта. Банке које су пружале услуге Хамасу и Хезболаху су такође обухваћене санкцијама, као и бродске компаније које су превозиле иранске трупе и снабдевале их на Блиском Истоку.

Користећи тешку реторику према Ирану, подсекретар за питања финансирања тероризма и праћења кретања финансија Сигал Манделкер, упозорио је у уторак да "бродске компаније, осигуравајуће куће, власници бродова, менаџери и оператери требају бити свесни озбиљних последица учешћа у иранским испорукама нафте".


Пентагон саопштио о важности дијалога са руском војском у Сирији Портпарол Пентагона Ерик Пахон истакао је значај дијалога између руске и америчке војске у Сирији.

„Што више комуницирамо, тим боље… Што више разговарамо, лакше нам је да избегнемо неправилне процене“, рекао је Пахон за РИА Новости.

Он је такође објаснио да је америчкој војсци забрањено да сарађује са Русијом, али да створени канал за спречавање сукоба „ради добро“. Нема никаквих озбиљних инцидената између руске авијације и америчких авиона, нагласио је портпарол.

Раније је Стејт департмент саопштио да Москва и Вашингтон могу да превазилазе несугласице о Сирији на политичком нивоу. Стејт департмент је такође подсетио на руско-турски споразум о прекиду ватре у Идлибу и руску подршку политичком решењу у Сирији.


„Чињеница да они (Русија) то јавно изјављују сведочи да они траже одређени ниво сарадње са другим земљама међународне заједнице“, коментарисао је Стејт департмент.

Сједињене Америчке Државе и њени савезници од 2014. године спроводе операције против ДАЕШ-а у Ираку и Сирији, при чему се у Сирији налазе без сагласности власти земље и УН. Русија помаже Дамаску да се бори против терориста од 2015. године.

Министарство одбране Русије изјавило је да актуелни канал везе између Генералштаба Русије и Комитета начелника штабова Оружаних снага САД омогућава „спречавање инцидената између наших оружаних снага и проналажење међусобно прихватљивих решења“, узимајући у обзир интересе обеју држава.

 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима 


 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА