BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 15.04.

16.04.2018. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 15.04



Сиријска полиција у Думи Сиријска државна телевизија је саопштила да су јединице сиријске полиције ушле у Думу, место наводног хемијског напада и последње упориште милитаната у Источној Гути.

На снимцима се види како полиција маше сиријским заставама, те је саопштено да је „присуство терориста“ у Думи окончано.




Улазак сиријских снага у Думу уследио је након договора у којем је посредовала Русија, а којим је обезбеђена предаја и евакуација милитаната и хиљада цивила из тог града.

​Преузимање Думе означава велику победу за сиријски народ.

Претходно је у Думу ушла војна полиција руске војске.

Сиријска база Мезех после напада


Преглед политичких и других вести за 15.04.


Макрон саопштио да Париз „није објавио рат Дамаску“  Париз није објавио рат званичном Дамаску, изјавио је у недељу председник Француске Емануел Макрон.

"Ми нисмо објавили рат против режима Башара Асада", рекао је француски лидер у интервјуу за три француска медија.

Захарова: Последње санкције које су уведене без додира за реалношћу  Санкције Русији се уводе без идеје о реалности, државу кажњавају јер се налази на међународној арени, невезано са конкретним догађајима, изјавила је портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова.

„Заиста могу да потврдим да су последње санкције које су уведене Русије, без додира за реалношћу“, рекла је Захарова.

„Ако су нам раније говорили да нас кажњавају због Украјине, сад су се формулације кардинално промениле: сада нас кажњавају за то што уопште постојимо на међународној арени“, нагласила је она.

Представница спољнополитичког ресора је нагласила да су САД формирале последње санкције „због улоге Русије у спољнополитичким пословима“.

Стална представница САД при УН Ники Хејли саопштила је да САД припремају нове санкције Русији због Сирије, те да ће о томе бити сутра говора.

РТ: Имамо и ми црвене линије - Рјабков о западној резолуцији о Сирији  Русија има своје "црвене линије" у вези са резолуцијом Савета безбедности УН-а о Сирији, рекао је заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков и додао да ће Москва проучити нацрте резолуције од стране САД, Велике Британије и Француске са критиким погледом.

То ће бити "веома тешко" да државе чланице Савета безбедности пронађу компромис о резолуцији о Сирији, упозорио је Рјабков.

"Не желим да претпостављам како ће се посао наставити, али морамо схватити да имамо очигледне црвене линије. Вероватно постоје и неке врсте важних црвених линија за западну групу.", додао је Рјабков.
"Ми ћемо оценити предлог западне тројке критичким погледом. Ми ништа не одлучујемо унапред - уколико постоје разумни елементи, радићемо на њима", рекао је он.

Заменик министра спољних послова додао је да ће Москва користити сва могућа средства да извуче односе са Западом из опасног "политичког понирања". Канали комуникације између Москве и Вашингтона су и даље отворени, рекао је он.


САД, Велика Британија и Француска припремиле су своју резолуцију након што је руски нацрт одбацио Савет безбедности током ванредне седнице у суботу.
 

Нацрт, који је позвао Вашингтон и његове савезнике да "одмах и без одлагања прекину агресију против Сиријске Арапске Републике и да се уздрже од даљег агресивног деловања у супротности са међународним законом и Повељом УН", није успео да добије довољно гласова. Одбацило га је осам земаља, укључујући САД, Велику Британију и Француску.

Русија и Сирија су такође позвале међународну заједницу на независну истрагу. Ракетани напади су се десили истог дана када је Организација за забрану хемијског оружја (ОЗХО) стигла у Дамаск да истражи наводе о нападу.

"Процес уништења [сиријског хемијског оружја у 2013-14. години] обављен је у блиској сарадњи са укљученим земаља, укључујући САД, и под строгим међународним надзором", рекао је Рјабков. 

"Због тога, не разумем бескрајне, примитивне и неосноване лажне приче, које су чинили - понекад и високи амерички званичници - да Русија није испунила своје обавезе".

Мадуро: Рат у Сирији потребан ратним псима за богаћење на рачун погинулих Напад који је америчка коалиција извела на Сирију је злочин, изјавио је председник Венецуеле Николас Мадуро.

„Сматрамо да је тај напад - криминални чин против народа Сирије, како би створила паника и тероризам да се униште научни центри земље“, изјавио јe Mадуро на државној телевизији.

Он је нагласио да одговорност за ракетни удар сносе „ратни пси“, којима је рат потребан за богаћење на рачун погинулих.

„Питам се колико је коштало бомбардовање, ко је платио за то да се бомбардује народ Сирије“, додао је Мадуро.

Хејлијева најавиле нове санкције Русији због Сирије САД ће ускоро објавити да уводе нове санкције Русији због ситуације у Сирији, саопштила је Си-Би-Ес њузу стална представница САД при УН Ники Хејли.

„Саопштење о новим санкцијама Русији ће бити објављено у понедељак“, наводи се на налогу на Твитеру телевизије, позивајући се на интервју са Хејлијевом.

Она је саопштила да ће се нове санкције Русији тицати предузећа која испоручују технологије сиријском председнику Башару ел Асаду.

„Видите да ће се санкције ширити. Министар Мнучин ће објавити у понедељак, ако још увек није, и оне ће бити усмерени на компаније које врше испоруке опреме и технологија које користи Асад и за хемијско оружје“, рекла је она.

Она је саопштила да САД неће разговарати „један на један“ са сиријским председником Башаром ел Асадом. Хејлијева је рекла да Сирија није „вредна“ директних преговора са Вашингтоном.    

Хејлијева: САД неће повући своје трупе из Сирије све док се не постигну циљеви САД неће повући своје трупе из Сирије све док се не постигну циљеви, изјавила је амбасадор САД у УН Ники Хејлеј. Саопштење долази након што је Вашингтон извршио ваздушне нападе на Сириу као одговор на наводни хемијски напад у сиријској Думи.

САД тренутно имају више од 2.000 трупа у Сирији и велики број плаћеника.

"Иако је амерички циљ да се војници врате кући, нећемо отићи док не будемо сигурни смо да смо их постигли", рекла је Хејлијева.

Она је додала да "Сједињене Државе желе да обезбеде да се хемијско оружје не користи на начин који представља ризик за интересе САД-а, `Исламска држава` је поражена, а понашање Ирана се прати".

Хејлијева није прецизирала који су циљеви САД у Сирији, а, амерички званичници су раније саопштили да је њихов циљ у Сирији само пораз "Исламске државе".

Председник Доналд Трумп је раније рекао да ће се САД ускоро повући из Сирије, те да ће Вашингтон "пустити да се други брину о томе", али није објављен рок за такав потез.

Коментар Хејлијеве долази само дан након што су САД, Велика Британија и Француска извршиле напад ракетама по Сирији. Ракете испаљене из ратних бродова и авиона погодиле су истраживачки објекат у близини Дамаска, за који се тврди да се наводно користи за производњу хемијског и биолошког оружја. Гађана је такође и бивша ракетна база западно од Хомса и ваздушна база Ал Думаир источно од Дамаска. Од испаљених 103 пројектила, сиријска ПВО је оборила 71.


Скот тражи од Србије да подржи САД у агресивним намерама према Сирији Председник Србије Александар Вучић састао се са амбасадором САД Кајлом Скотом, како би разговарали о ситуацији у Сирији, после коалиционих ваздушних удара, саопштено је из Председништва. Скот је позвао Србију да подржи истрагу коју спроводи Организација за забрану хемијског оружја а Вучић је поручио да Србија чува војну неутралност, преноси РТС.
Амбасадор Скот је навео да су САД у потпуности уверене да су ваздушна средства сиријских власти била одговорна за напад хемијским оружјем на цивилно становништво у Думи, у предграђу Дамаска, 7. априла, када су десетине људи погинуле, а стотине рањене, наведено је у саопштењу.

Додаје се да је Скот нагласио да је "тај напад био јасно кршење обавеза Сирије према Конвенцији о хемијском оружју, као и кршење Резолуције 2118 Савета безбедности Уједињених нација".

"Амерички амбасадор је, такође, истакао да Русија није успела да одржи обећања која је дала као гарант Женевског оквира из 2003. године, на основу ког се Сирија обавезала да се одрекне свог хемијског оружја и никад га више не употреби", пише у саопштењу.

Амбасадор Скот је позвао Србију да "пружи пуну подршку истрази коју спроводи Организација за забрану хемијског оружја, и нагласио да су коалициони напади 14. априла били неопходни, сразмерни и оправдани, као и да су имали за циљ да спрече даље ужасе које изазива хемијско оружје".

Председник Вучић је рекао да Србија осуђује употребу хемијског оружја било где у свету, али да, као територијално мала земља, не жели да се меша у односе између великих сила.

"Србија љубоморно чува и штити своју војну неутралност. Наша земља жели да са свима разговара и има партнерски и пријатељски однос," навео је председник Вучић.

Путин и Рохани разговарали о ситуацији у Сирији Председник Русије Владимира Путин разговарао је телефоном са председником Ирана Хасаном Роханијем о ситуацији у Сирији након ракетног удара три западне државе, објавила је прес-служба Кремља.

„Лидери су разменили мишљења о ситуацији након ракетног удара САД и њихових савезника по сиријској територији. Констатовано је да противправна акција наноси штету перспективи политичког решавања кризе у Сирији. Владимир Путин је, између осталог, нагласио да ће доћи до хаоса у међународним односима ако се наставе овакве акције, којим се крши устав УН“, наводи се у саопштењу.

Разговарано је и о ситуацији на целом Блиском истоку, укључујући Јемен.

Обе стране су изразиле заинтересованост за даљи развој вишестраних руско-иранских односа и проширење узајамно корисних веза у трговинско-економској сфери.    

Асад истакао супериорност руског оружја над западним - Железњак Башар Асад је истакао супериорност руског оружја над западним, изјавио је члан Одбора за међународне односе Државне думе Сергеј Железњак.

"Асад је веома похвалио руско оружје", саопштио је депутат након разговора групе руских парламентараца са сиријским председником.

Железњак је рекао да они нису разговарали са сиријским председником о испорукама ПВО система Сирији. 

Раније је шеф Оперативне групе Генералштаба Русије, генерал-пуковник Сергеј Рудској рекао да би Русија могла вратити питање снабдевања Сирије са ПВО системима С-300.

Такође. Министарство одбране Русије саопштило да је сиријским снагама испоручено око 40 ПВО система "Панцир" .

У среду је званична делегација руских парламентараца дошла у званичну посету Сирији.


РТ: Лондон, Париз и Вашингтон имају исти став као Хитлер 1939. за улазак у Други светски рат - Вили Вимер Пошто су себе поставили изнад међународног права бомбардовањем Сиријe без одобрења УН-а, САД, Велика Британија и Француска сада позивају друге земље да се уједине иза њиховог "сврсисходног постигнућа" и подржe њихове акције.

Амерички, британски и француски бродови и авиони у суботу ујутро су испалили преко 100 ракета na Сирију, тврдећи да је то био одговор на наводну употребу хемијског оружја у предграђу Дамаска - Думи. Три земље нису чекале одобрење УН-а, или чак ни доказе сa места догађаја, а међународни тим стручњака из Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) управо је стигао у Сирију да истражи случај када су пројектили почели да лете.





Како је амерички председник Доналд Трамп тријумфално изјавио да је "мисија успешна", његов француски колега Емануел Макрон је позвао Савет безбедности УН да уђе и покупи комадиће.

"Сада је на Савету безбедности УН да се уједини и иницира политичка, хемијска и хуманитарна питања у Сирији", рекао је француски председник након разговора са Трампом и британским премијером Терезом Меј.


Током ванредне седнице Савета безбедности у суботу, Русија је предложила резолуцију којом се тражи од САД и њихових савезника да "одмах и без одлагања прекину агресију на Сиријску Арапску Републику и уздрже се од даљег агресивног деловања у супротности са међународним правом и Повељом УН".


Русија, Кина и Боливија су гласали за резолуцију. Четири друга члана су се уздржали, а представници Етиопије су рекли да нема смисла гласати за резолуцију на коју би у сваком случају био стављен вето. САД, Велика Британија и Француска - сви стални чланови с правом вета су гласали против, одбацивши предлог. Очигледно је, да када је Макрон говорио о јединству у УН-у, мислио на јединство иза акција Лондона, Париза и Вашингтона.


Вили Вимер, бивши члан и портпарол немачке владајуће странке ЦДУ, и заменик шефа ОЕБС-а упоредио је понашање Велике Британије, САД и Француске са "истим ставом који је Адолф Хитлер користио 1939. године за улазак у Други светски рат".


Канадски премијер Џастин Трудо и немачки канцелар Ангела Меркел брзо су подржали покушај својих савезника да узму закон у своје руке.


Председник Европског савета Доналд Туск такође је поздравио агресију, рекавши да ће ЕУ "стати уз наше савезнике на страни правде".


НАТО је такође подржао бомбардовање у саопшењу у суботу, у којем је саопштио да савез "разматра сваку употребу хемијског оружја од стране државних или недржавних актера као претњу међународном миру и безбедности".



Разилажење у Европи

Једно од најзначајнијих разилажења од позиције ЕУ и НАТО дошло је из Италије. Рим није дозволио коришћење НАТО база на свом тлу за ваздушне нападе, али се сложио да обезбеди "логистичку подршку" Великој Британији, САД-у и Француској.

"Сада није време за ескалацију, време је да дипломатија да Сирији демократију и плурализам након седам година страшног сукоба", рекао је одлазећи премијер Паоло Ђентолини.

Међутим, његова потенцијална замена, Матео Салвини, лидер партије Северне лиге, није штедео речи када је осудио напад.

"Још увек тражимо Садамово `хемијско оружје`, још увек плаћамо луди рат у Либији, а неко са брзим прстом инсистира на `паметним пројектилима`, које само помажу скоро пораженим исламским терористима. Тотално лудило, зауставите га", објавио је Салвини на Фејсбуку.

Лидер немачке левице (Ди Линке) Сара Вагенкнехт описала је ракетни напад као "још једно војно кршење међународног права".

"Од незаконитог рата против Југославије 1999. године, они [САД, Велика Британија и Француска] желе да имају своју међународну структуру", изјавио је за РТ Вили Вимер, бивши потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а.

"Више нису заинтересовани да имају међународну организацију која може да функционише. Стога, они учине све како би створили свој свет, где могу да раде оно што желе", додаје Вимер.

Макронова одлука да слепо прати САД била је "велика грешка", изјавио је Ален Корвез, бивши саветник француског министра одбране и унутрашњих послова.

"Као француски патриота, јако сам разочаран губитком кредибилитета који смо имали у свету", рекао је Корвез.

САД, Велика Британија и Француска су одлучиле да "разбију међународно право без одобрења УН-а и њихових сопствених парламената", рекао је Корвез. Покренули су "мали напад без великих последица, јер су схватили да Русија не би дозволила да сломе Сирију".

Забринутост међу неутралнима

Шведска, која је чланица ЕУ, али не и НАТО, позвала је да се сиријско питање реши у оквиру Међународне повеље и међународног права, пажљиво не износећи чињенице да су обе државе САД, Велика Британија и Француска, прекршиле међународно право.

Било је бесмислено расправљати о томе да ли су америчко-британско-француски напади били легални, изјавио је шведски министар спољних послова Маргот Валстром.

"Дошло је до тога. Сада морамо да разговарамо о томе шта ћемо следеће", рекао је Валстром.

Лидери из Латинске Америке позвали су на решења у оквиру међународног права. Перу, који тренутно председава Саветом безбедности и домаћин је Самита Америке у Лими, позвао је на умереност свих страна и подржао "политичко решење" за Сирију, саопштило је Министарство спољних послова Перуа.

"Време је да се пронаћу трајна решења која се заснивају на међународном праву за рат који одавно траје и који је однео превише живота", рекао је бразилски председник Мишел Темер лидерима земаља на самиту.

Председник Аргентине Маурисио Макри је позвао све да раде "у оквиру постојећих међународних обавеза".

На бомбардовање Сирије упозорио је и србски председник Александар Вучића подсетивши напад НАТО-а на Србију 1999. године.


"Бити на страни силе не значи бити на страни моралности и правде", рекао је Вучић, истичући тренутну војну неутралност Србије.


Амбасада Русије у Лондону коментарисала „веома успешну мисију“ напада на Сирију Амбасада Русије у Лондону оспорила је изјаву британског министра одбране Гавина Вилијамсона о „веома успешној мисији“ Француске, Велике Британије и Сједињених Америчких Држава у Сирији.

„Хајде да погледамо чињенице и бројке. Према наводима Министарства одбране Русије, од 103 крстареће ракете које су лансирале САД и њихови савезници, 71 је пресрела противваздушна одбрана Сирије, користећи углавном совјетске системе. Противваздушне јединице Русије нису учествовале, јер ниједна ракета није ушла у њихову област одговорности“, одговорио је портпарол амбасаде.

„Све укупно испаљена је 71 ракета на шест аеродрома, од којих је само седам успело да постигне свој циљ, укључујући четири које су погодиле ваздухопловну базу Мезех, која се више не користи, и три које су погодиле базу у Хомсу. Није нанета никаква озбиљна штета инфраструктури“, објаснио је портпарол.

Тридесет ракета испаљено је на две локације наводно повезане са сиријским програмом за хемијско оружје, које су одавно напуштене, рекао је он.

„Од овог броја седам ракета је пресретнуто. Остале су погодиле празне локације на којој нема ни људи ни опреме“, закључио је портпарол.


Путин и Ердоган се сагласили да раде на смањењу тензија у Сирији Турски председник Реџеп Тајип Ердоган имао је одвојене телефонске разговоре са председницима Русије и Француске, Владимиром Путином и Емануелом Макроном, о ситуацији у Сирији.

„Председник Русије је нагласио да дејства групе западних земаља грубо нарушавају Повељу Уједињених нација и основне норме и принципе међународног права“, саопштио је Кремљ

„Руска и турска страна сматрају да је у светлу онога што се догодило неопходно активирати билатералну сарадњу, усмерену на реално унапређење процеса политичког решавања кризе у Сирији“, наведено је у саопштењу.

Ердоган и Путин сагласили су се да раде на смањењу тензија у Сирији и наставе напоре да се пронађе политичко решење, саопштила је канцеларија турског председника, преноси Ројтерс.

Јелисејска палата саопштава да је Макрон пренео Ердогану да жели да унапреди сарадњу двеју земаља наредних дана у проналажењу инклузивног политичког решења за Сирију.

Макрон је захвалио Ердогану на његовој подршци ваздушним ударима САД, Француске и Британије на Сирију. 

Протест у Атини: Американци, убице! У центру Атине синоћ се окупило неколико хиљада људи који су протестовали због ваздушних напада САД, Британије и Француске на Сирију.

Грчка полиција је навела да се на протесту, који је организовала грчка Комунистичка партија, окупило између 6.000 и 7.000 људи.

Демонстранти су се окупили на атинском централном Тргу Синтагма, а потом су се упутили ка америчкој амбасади, носећи транспаренте и узвикујући пароле против САД.



Када су стигли до Амбасаде, на улици су црвеном фарбом исписали: „Американци, убице људи“.

Полиција је возилима заштитила улаз у амбасаду САД. Демонстрације, које је обезбеђивао велики број припадника полицијских снага, окончан је без инцидената.

Тим ОЗХО данас почиње са радом Почетак рада експерата ОЗХО у Источној Гути очекује се данас, саопштио је извор из сиријске владе.

„Експерти су већ у Дамаску. Очекујемо да са послом у Гути, у граду Думи, почну данас“, рекао је извор.

Тим ОЗХО стигао у Сирију 
Мисија Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) стигла је у престоницу Сирије како би започела истрагу у вези са наводним хемијским нападом у Думи.

„Тим мисије ОЗХО је, ради утврђивања чињеница, стигао у Дамаск како би започео свој посао“, стоји у саопштењу ове организације.

И Порошенко подржао агресију на Сирију - Председник Украјине Петро Порошенко рекао је да је напад САД, Велике Британије и Француске на Сирију био „изнуђен, али оправдан корак“. У саопштењу објављеном на Твитеру оне је наводни хемијски напад у Думи назвао „жестоким злочином против човечности“.

​„Напад међународне коалиције на објекте војне хемијске инфраструктуре Асадовог режима био је изнуђен, али оправдан корак. То је праведан одговор на хемијски напад у Думи 7. априла, који је однео животе десетина невиних људи. Украјина позива да се покрену сви могући механизми и инструменти Уједињених нација, укључујући Савет безбедности, како би се спречили слични злочини диктаторских режима у будућности“, рекао је Порошенко. 

Пирсова: Велика Британија, САД и Француска спремни за наставак тражења дипломатског решења сиријске кризе - Стални представник Велике Британије у Уједињеним нацијама Карен Пирс навела је четири услова за дипломатско решење сиријске кризе, међу којима су уништење хемијског оружја и повратак женевском преговарачком процесу.

„Сматрамо да се решење састоји из четири дела. Прво: сиријски програм хемијског оружја мора бити заустављен, а залихе уништене заувек. Друго: потребно је брзо прекинути војна дејства у сагласности са свим резолуцијама Савета безбедности“, рекла је Пирсова.

Трећи услов према Пирсовој је повратак сиријске власти за преговарачки сто у Женеви.

„И четврто: потребно је сносити одговорност за коришћење хемијског оружја и друге ратне злочине у Сирији“, додала је она.

Према њеним речима, Велика Британија, САД и Француска су спремне за наставак тражења дипломатског решења сиријске кризе.


Дријан: У овој фази нису планирани нови напади на Сирију - Циљеви међународних удара на Сирију су испуњени и у овој фази нису планирани нови напади, рекао је француски министар спољних послова Жан-Ив ле Дријан.

Ле Дријан је додао да би сиријска влада требало да зна да би и нови удари могли бити у плану уколико Дамаск поново пређе „црвену линију“, односно употреби хемијско оружје.

„Велики део сиријског арсенала хемијског оружја је уништен“, рекао је он.

Шеф француске дипломатије је напоменуо да нема промена у плану француског председника Емануела Макрона да идућег месеца отпутује у Русију.

Лавров: Запад заснива напад на Сирију на информацијама из медија и друштвених мрежа - Запад не заснива свој напад на Сирију ни на чему другом осим на информацијама преузетим из медија и са друштвених мрежа, изјавио је у суботу шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

„Осим спомињања у медијима и на друштвеним мрежама и оног видео-снимка, прилично смешног за сваког стручњака, ништа више није приложено“, рекао је Лавров наступајући на заседању Савета за спољну одбрамбену политику.

„Председник Француске Емануел Макрон, који је јавно рекао да нису потврђене чињенице о томе да је сиријски режим, како они називају Асада, употребио хемијско оружје у Думи, разговарао је прексиноћ с председником Путином. Током разговора наш председник је прихватио јавне тврдње француског лидера о постојању таквих чињеница и замолио га да их подели с њим. Одговор је био исти такав - то је тајна. Не можемо да доставимо те податке, утолико пре што то није наша тајна“, додао је Лавров.

Загреб: Подржавамо партнере и савезнике у Сирији - Хрватско Министарство спољних и европских послова је саопштило да Хрватска подржава партнере и савезнике у напорима за спречавање сваког даљег коришћења хемијског оружја у Сирији и заштиту цивилног становништва.

Хрватско министарство поручило и да је „кључно улагати даље напоре у стварање претпоставки за успоставу прекида непријатељстава, приступ хуманитарне помоћи“, као и да Загреб „позива на дијалог, покретање политичког процеса и транзиције“.

Пентагон: САД нису спремне да представе доказе хемијском нападу због поверљивости података - Сједињене Америчке Државе нису спремне да представе светској заједници доказе о томе да је Сирија користила хемијско оружје у Думи због поверљивости ових података, изјавила је портпарол Пентагона Дејна Вајт.

„Ми, међутим, немамо сумње. Једноставно је много тога повезано с обавештајном службом. Радо ћу показати доказе уколико то могу да учиним. Али, ми смо врло уверени у своју одлуку“, рекла је она одговарајући на питање због чега не представе доказе целом свету. 

Раније је Запад оптужио Дамаск за наводни хемијски напад на сиријски град Думу у Источној Гути. Москва је негирала информације о бомби с хлором, коју је наводно бацила сиријска војска.

Ердоган: Анкара позитивно оцењује напад на Сирију Анкара позитивно оцењује напад САД, Велике Британије и Француске на Сирију и сматра да је то оправдана казна за хемијски напад за који се претпоставља да се догодио у сиријском граду Думи, изјавио је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган.

„Нисмо спавали, пратили смо ситуацију у Сирији. Сматрамо да је ова операција исправна, јер хемијски напад не сме да прође некажњено. Кривци морају бити кажњени. У последње време, режим је почео непропорционално да напада опозицију. Не само хемијским него и конвенционалним оружјем убија људе. Конвенционалним много више. У Сирији ради мира и спокоја народа треба заузети јединствени став и против режима, и против ДАЕШ-а и против других терориста“, рекао је Ердоган у Истанбулу. 

Он је додао да се Турска залаже за смањивање напетости између Русије и САД поводом кризе у Сирији. 

Хамнеј: Трамп, Макрон и Мејова су криминалци 
Ирански врховни вођа ајатолах Али Хамнеј назвао је „криминалцима“ председника САД Доналда Трампа, његовог француског колегу Емануела Макрона и британску премијерку Терезу Меј.

Хамнеј је ударе САД, Француске и Британије на Сирију назвао „злочином“ од ког, како је рекао, неће бити никакве користи, преноси Ројтерс.

„Напад на Сирију је злочин. Јасно проглашавам председника САД, председника Француске и британску премијерку криминалацима“, рекао је Хамнеј на састанку с иранским званичницима и амбасадорима неких исламских земаља, наводи се на његовом налогу на Твитеру.

Иранска државна телевизија прецизирала је да је Хамнеј ударе САД, Британије и Француске назвао „војним злочином“.

„Неће имати користи (од напада) јер су ишли и у Ирак, Сирију и Авганистан протеклих година и починили такве злочине, а нису имали никакве користи“, рекао је Хамнеј.

Ирански председник Хасан Рохани упозорио је раније да ће војни удар на Сирију, који су предводиле САД, довести до деструкције на Блиском истоку, јавила је полузванична иранска новинска агенција Тасним.

„Такви напади неће имати другог резултата осим додатне деструкције. Американци желе да оправдају своје присуство у региону таквим нападима“, цитира та агенција Роханијеве речи.

Небензја: Велика Британија и Француска нападом изразиле тежњу ка неоколонијализму Напад на Сирију и учешће Велике Британије и Француске у њему одражавају њихову тежњу ка неоколонијализму, изјавио је стални представник Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја.

„Време је да Вашингтон већ научи да се међународни кодекс понашања, који се тиче употребе силе, регулише Повељом Уједињених нација. Интересантно је како ће се односити народи Велике Британије и Француске према томе што њихово руководство учествује у противправним војним авантурама, осврћући се на амерички устав. Све време вас нешто вуче ка колонијализму, ка неоколонијализму“, рекао је Небензја на седници Савета безбедности УН посвећеној Сирији.

Према његовим речима, напад САД и њихових савезника на Сирију представља хулиганство.

„Све је протекло по разрађеној шеми: провокација, лажне оптужбе, казна. Ви тако сада желите да водите међународне послове? То је хулиганство у међународним односима, и то не ситно, ако имамо у виду да је реч о кључним нуклеарним државама“, рекао је Небензја.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА