BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 06.03

07.03.2018. год.

 
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава -  Клинути овде или на фото испод


Руски ваздушни напади у Сирији




  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 06.03.



РТ: Срушио се руски транспортни авион приликом слетања у Сирији Руски војни транспортни авион срушио се приликом слетања у ваздухопловну базу Хмеимим у Сирији, саопштило је руско министарство одбране. У несрећи је погинуло шест чланова посаде, као и 26 путника, додао је се у саопштењу.

Према прелиминарним информацијама, несрећа је могла бити изазвана техничким кваром, саопштило је Министарство.

"Око 15:00 руски транспортни авион "Ан-26 "срушио се док је прилазио за слетање у ваздухопловну базу Хмеимим", наводи се у саопштењу Министарства.

"Сви у авиону су погинули", додаје се у саопштењу.


Авион је ударио у земљу око 500 метара од писте. Авион није био под ватром , саопштила је руска војска.


Извештај Центра за помирење о ситуацији

Конвој хуманитарне помоћи прошао упркос гранатирању у Источној Гути Борци терористичке организације Нусра фронт гранатирали су хуманитарни конвој који је ишао у правцу Думе у Источној Гути, али нико том приликом није страдао, изјавио је шеф руског Центра за примирје у Сирији Јуриј Јевтушенко.

Како је рекао, првенствено су терористичке оружане снаге блокирале пут конвоју отприлике на два сата, након чега су покушали да га униште гранатирањем.

Упркос нападима конвој је стигао на локацију где се тренутно спроводи истовар.

Укупно је превезено 247 тона хуманитарне помоћи.


 

Преглед политичких и других вести за 06.03.

 

РТ: „Oперативне паузa“ - Турска операција у Африну приморала САД да зауставе борбу против терориста Неке милиције подржане од стране САД-а промениле су своје приоритете. Прешле су у борбу против турских снага у Африну уместо да се боре против терористичких снага, саопштио је Пентагон, најављујући "паузу" у копненим операцијама у источној Сирији.

20. јануара Турска је уз помоћ такозване "Слободне Сиријске Армије" (ССА), покренула операцију "Маслинова гранчица", масовну прекограничну операцију ради уклањања курдских милиција и остатака џихадистичких бораца из Африна у Сирији. Већ више од месец дана, такозване "Сиријске демократске снаге" (СДС), подржане од стране САД, чију основу чине јединице Курдске народне заштите (КНЗ), поделиле су своје напоре у борби против турског упада и подржавања америчке агенде у северној Сирији.


У понедељак је портпарол Пентагона пуковник Роберт Менинг признао да је турска офанзива утицала на борбу САД-а против терористичких снага (Исламска држава) на терену, што доводи до "оперативне паузе".

Операције на терену против Исламске државе у долини реке Еуфрат привремено су суспендоване, рекао је Менинг новинарима, наглашавајући, међутим, да се амерички ваздушни напади у том подручју настављају.

"То је необична ситуација, јер имате војску коју подржавају САД у Сирији, тј. Курде, који су напустили бојно поље да би се борили против америчког савезника, савезника у НАТО-а - Турске", рекао је Даниел Мекадамс, извршни директор Института Рон Пол за РТ.


"Неки борци који се налазе у СДС-у одлучили су да напусте операције у средини долине реке Еуфрат како би се борили на другим местима, могуће у Африну", признао је у понедељак и мајор Адриан Ранкин-Галовеј, други портпарол Пентагона.


"Они се више не боре против ИД-а, а то у основи значи да не преузимају територије од ИД-а брзо као и раније".

Турска операција у Африну заоштрила је односе између САД-а и њиховог главног савезника у НАТО-у. Анкара сматра да су курдске милиције истурена рука Радничке партије Курдистана која је у Турској забрањена јер је "терористичка организација". Турска је дуго забринута због амбиција аутономије Курда, који су уз помоћ Пентагона преузели контролу над огромним територијама у северној Сирији. Тензије су наставиле да расту јер су САД најавиле план стварања "Пограничних безбедносних снага" од 30.000 људи, од ​​чега би половину чиниле снаге под вођством Курда.

Упркос приговорима Анкаре, Вашингтон остаје посвећен кориштењу СДС-а како би осигурао своје циљеве у Сирији.

"Природа наше мисије у Сирији се није променила", рекао је Менинг у понедељак, потврдивши да СДС остаје "главни партнер" на терену у Сирији.

Сиријска влада је више пута осудила турску операцију као још једну повреду суверенитета земље, након више година "агресије" против сиријског народа од стране коалиције под вођством САД. Додатно компликује ситуацију у тој области чињеница што су про-владине снаге такође распоређене у Африну крајем прошлог мјесеца након молби Курда да се појача њихов отпор против Турака.

"Шта САД раде у источној Сирији ако се не боре против Исламске државе", упитао је Мекадамс, алудирајући на постављене циљеве Вашингтона. "Да ли се САД надају да ће се сиријска влада вратити у борбу са Курдима против Турака? Тада се САД могу окренути и помоћи свом турском савезнику у борби против сиријске владе и Курда такође? "

Према подацима Анкаре, најмање 2,795 "терориста" је убијено као резултат операције "Маслинова гранчица". Турска има за циљ да створи безбедносну зону од 30 километара у провинцији Африн на северу Сирије. Операција се наставља како је планирано, изјавио је потпредседник владе Бекир Боздаг у понедељак, након што је Анкара одбацила резолуцију Савета безбедности Уједињених нација од 24. фебруара којом се захтева потпуни једномесечни прекид ватре широм Сирије. Према Турској, ССА је "ослободила" 147 локација, укључујући три градска центра, 112 села, 30 стратешких планина и брда и две базе курдских снага до сада.

Путин и Макрон разговарали о ситуацији у Сирији Руски председник Владимир Путин разговарао је телефоном с председником Француске Емануелом Макроном о ситуацији у Сирији, и том приликом су се сагласили да олакшају мирно решење сукоба у тој земљи, а Макрон је позвао Путина да изврши притисак на Дамаск како би поштовао примирје.

Две стране су истакле значај доследне примене Резолуције 2401 Савета безбедности УН која омогућује евакуацију цивила из зона борбених операција, отварање хуманитарног приступа Источној Гути и другим регионима Сирије, као и пружање медицинске помоћи угроженом становништву, саопштио је Кремљ.


Путин и Макрон су се договорили да одржавају контакте на разним нивоима како би помогли процесу решавања сиријског сукоба, наводи се у саопштењу.

Претходно је Јелисејска палата, такође након Макроновог разговора с Путином, саопштила да је француски председник позвао Русију да изврши утицај на сиријску владу како би она поштовала одлуке Савета безбедности УН о Источној Гути.

Макрон, како се наводи у саопштењу француске председничке администрације, верује у значај опипљивих корака Русије како би се сиријска влада приморала да коначно пристане на примену одлука Савета безбедности УН и обустави спорадична бомбардовања и блокаду цивила.

Лавров: САД желе да заштите терористе како би их искористили за свргавање режима у Дамаску Русија располаже информацијма да западне земље, пре свега САД, желе да заштите терористичку организацију Нусра фронт, како би је искористили за свргавање сиријског режима у Дамаску, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

Стога је, како је рекао, жалосно што многе западне земље нису спремне да се понашају поштено када је реч о решавању сиријског конфликта.
„Морамо радити поштено, али много је западних колега којима поштење мањка“, рекао је руски министар и додао да постоји све више доказа да Запад настоји да подели Сирију.

„Главна тачка резолуције захтева да се све, нагласићу, све стране у конфликту договоре о увођењу режима прекида ватре у трајању од 30 дана како би се доставила хуманитарна помоћ“, навео је Лавров и додао да „западни партнери управо ту тачку понајвише и игноришу“.

Лавров је рекао и да Русија има легитимне обавезе да настави борбу против терориста у Сирији, односно да се у потпуности елиминише терористичка организација Нусра фронт коју је и сам Савет безбедности прогласио забрањеном.

Песков: Настављају се провокације које стварају инсинуације о кориштењу хемијског оружја у Сирији Коментаришући изјаве о могућностима да је Дамаск користио хемијско оружје у Сирији, портпарол руског председника Дмитриј Песков је изјавио да се настављају провокације које доводе до таквих инсинуација.

„Што се тиче сталних оптужби да сиријске власти употребљавају хемијско оружје, знате да је хемијско оружје у Сирији уништено. То је верификовала не само руска страна, већ је верификовала и ОЗХО (Организација за забрану хемијског оружја) — релевантна међународна организација. Ово је прво и вероватно најважније“, рекао је Песков новинарима.

„Настављају се провокације које стварају те инсинуације и неосноване оптужбе против сиријског руководства“, додао је он.

„Руска страна сматра да је употреба хемијског оружја неприхватљива и сваки пут када се појави одговарајућа линија сумње, она је иницијатор непристрасног међународног мониторинга и истраге о таквим случајевима“, истакао је Песков.

Он је напоменуо да се Русија сусреће са неспремношћу партнера да се спроведе истрага и додао да Русија сматра да једина ствар која може да буде разлог за неке оптужбе представљају „закључци међународне комисије, међународне радне групе и то само као резултат непристрасне истраге“.

„Без тога све оптужбе нису ништа друго до инсинуације“, нагласио је он.

Одговарајући на питање каква ће бити реакција Москве ако Сједињене Америчке Државе изведу напад на Сирију због наводне употребе хемијског оружја, Песков је рекао да се нада да неће бити предузети никакви кораци који би довели до даљег нарушавања
међународног права.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА