BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Државе где су стациониране додатне НАТО снаге смањују сопствену безбедност - Титов

РТ: Државе где су стациониране додатне НАТО снаге смањују сопствену безбедност - Титов
30.12.2017. год.


Извор: Восток / РТ

Војно устројавање НАТО-а близу граница Русије драматично погоршава безбедносне ситуације у земљама у којима су стациониране трупе и опрема НАТО савеза, упозорава први заменик министра спољних послова Владимир Титов.

"Сигуран сам да негативне последице војног распоређивања НАТО-а треба да изазва озбиљну забринутост међу свим земљама, јер се погоршава беубедносна ситуација у односу на оне државе чије територије се користе за распоређивање снага и средстава НАТО-а", рекао је Титов.

У вези са политиком националне безбедности Русије, званичник је рекао да је војна доктрина Москве рангира као нагомилавање снага НАТО-а као "најважнију војну претњи држави". То укључује војне контингенте који се премештају у државе које граниче са Русијом, као и "стварање и постављање стратешких ракетних система", рекао је Титов.

"Москва је такође забринута због проширења поморских и ваздухопловних активности савеза близу граница Русије, као и стварања нове војне инфраструктуре и повећања обима и интензитета вежби", рекао је он.

"Према даљим плановима за развој система противракетне одбране САД-а и НАТО-а у Европи, поред већ функционалног постројења у Румунији, слична база за ракетне системе биће пуштена у рад у Редзикову у Пољској 2018. године", додао је Титов .

Раније овог месеца, Вашингтон је саопшто да је наменио 214 милиона долара за изградњу аеродрома, места за обуку и друге војне инсталације у источној и северној Европи, усмеривши своја дејства на оно што су Сједињене Државе у више наврата означиле "руском агресијом".

Планирана модернизација ваздушних база које се налази претежно у источној Европи близу граница Русије, као и на Исланду и Норвешкој, део је од 4,6 милијарди евра Европска одбрамбене иницијативе чији је циљ "освежавање" европских савезника из НАТО-а.

Средства ће бити распоређена за девет база у Летонији, Естонији, Словачкој, Мађарској, Румунији, Луксембургу, Исланду и Норвешкој, како би се омогућило да могу примити најсавременије америчке авионе.

НАТО је утростручио своје војно присуство на западним границама Русије током протеклих пет година, присиљавајући Москву да предузме одговарајуће кораке, рекао је прошле недеље руски министар одбране Сергеј Шојгу.

"Четири тактичке групе нивоа батаљона и америчка оклопна бригада су распоређени на Балтику и у Пољској, штабови међународних НАТО дивизија у Пољској и Румунији", рекао је Шојгу, додајући да је број трупа спремних за ангажовање порастао са 10 на 40 хиљада. НАТО је такође подстакао активности у ваздушном и поморском надзору. Сваке године у близини западних граница Русије одржи се преко 30 вежби, рекао је руски шеф одбране, додајући да су њихови "сценарији засновани на војном сукобу са нашом земљом".


Док НАТО наставља да се устројава у Европи, Сједињене Државе су прекршиле споразум из 1987. године о елиминацији ракета средњег и малог домета, рекао је недавно руски председник Владимир Путин.


"Формално, амерички ракетни лансери који се сада налазе у Пољској имају за циљ да се супротставе претњама, рекао је руски лидер

"Поента је и стручњаци врло добро знају да се ове лансирне рампе могу користити у разне сврхе. Оне могу бити кориштене за лансирање крстарећих пројектила са дометом до 2.500 км. А том случају, ови пројектили више нису пројектили који се лансирају са мора, они се лако могу пребацити на копно ", рекао је Путин.


"Руско министарство одбране треба да узме у обзир западне војне стратегије", рекао је он, истичући да Русија има "суверено право и све могућности да адекватно и благовремено реагује на такве потенцијалне претње".

У новембру је руски изасланик у НАТО-у Александар Грушко истакао да су планови НАТО-а за реформу своје командне структуре моделирани по шемама које су коришћене током хладног рата.



  • Извор
  • фото: © Kacper Pempel / Reuters / Reuters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА