BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Матису наложено да припреми анализу безбедоносне сарадње земаља Балкана са Русијом

27.12.2017. год.


Због забринутости у вези са ширењем "руског утицаја", Конгрес САД је наложио шефу Пентагона Џејмсу Матису да припреми анализу безбедносне сарадње Русије и сваке земље Западног Балкана.

Уз сагласност државног секретара Рекса Тилерсона, Матис треба да достави извештај релевантним одборима оба дома Конгреса САД, укључујући одборе Сената за одбрану и спољнополитичке односе, као и Одбору Представничког дома Конгреса за спољну политику, преноси „Глас Америке“.

У земље западног Балкана Конгрес убраја: Србију, државну заједницу Босну и Херцеговину, самопроглашено Косово и БЈР Македонију.

У захтеву Конгрес САД тражи детаљан списак „руског оружја и војне опреме и технологије у вредности већој од милион долара, које је свака земља Западног Балкана купила или добила од 2012. до данас“.

У Матисов извештај такође би требало да буду укључени опис учешћа снага безбедности сваке од поменутих земаља у обуци или војној вежби са Русијом, такође од 2012. године до данас, опис свих споразума о безбедносној сарадњи сваке од тих земаља са Русијом и преглед обавештајне сарадње са Москвом.

Циљ је да САД има увид „колико безбедносна сарадња између сваке од земаља Западног Балкана и Руске Федерације утиче на безбедносне интересе САД, Северноатлантски савез (НАТО), земље Западног Балкана, и сваку чланицу НАТО-а која се граничи са земљом Западног Балкана“, наводи се у Конгресном документу.

Конгрес такође тражи увид у безбедносну сарадњу сваке земље Западног Балкана са САД, списак америчког наоружања и војне опреме и технологије у вредности већој од милион долара, које је добила или купила свака од тих земаља од 2012. до данас.

Као што тражи податке о сарадњи Западног Балкана са Русијом, Конгрес очекује податке о учешћу снага безбедности сваке наведене земље у обуци или војној вежби са Сједињеним Државама од 2012. до данас, затим списак споразума о безбедносној сарадњи са САД, као и оцену безбедносне сарадње сваке земље Западног Балкана са НАТО-ом.

У земљама Запада, укључујући САД, расте забринутост због повећаног руског утицаја на Балкану и у Централној Европи.

У новембру се утицајни Атлантски савет заложио за стално америчко војно присуство на Балкану у циљу стабилизације Југоисточне Европе због, како сматра, повећаних настојања Русије да врши политички утицај у региону, наводи „Глас Америке“.

После посете земљама Западног Балкана у априлу, републикански сенатор Џон Мекејн је изразио жаљење због америчког одсуства, односно вакуума који Русија жели да попуни. Мекејн, иначе председавајући Одбора Сената за оружане снаге, тада је позвао на учесталије посете високих америчких званичника региону.

Почетком августа потпредседник САД Мајк Пенс састао се са високим представницима земаља чланица и посматрача Јадранске повеље, којом ове године председава Македонија.

Јадранска повеља је основана 2003. године под покровитељством САД са циљем да координише активности подршке земљама кандидатима за чланство у НАТО-у. Њене чланице од оснивања су Албанија, Македонија и Хрватска, 2008. године прикључиле су јој се Црна Гора и државна заједница БиХ, док су Србија и Словенија прихватиле статус посматрача.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА