BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 22.12.

23.12.2017. год.

  

Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава -  Клинути овде или на фото испод


Руски ваздушни напади у Сирији




  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 22.12.


Стање на фронту .

Преглед политичких и других вести за 22.12.


Путин: Оцена дејства руске војске у Сирији може бити само једна - одлична  Председник Владимир Путин је високо оценио дејства руске војске и морнарице у Сирији.

"Оцена може бити само једна - одлична", рекао је председник на колегијуму Министарства одбране, захваливши се војном особљу на успешном раду.

Руски председник је истакао да су војници и официри деловали ефикасно и професионално и да су одлучно допринели поразу "борбено најспособнијој групи међународних терориста".

"Руски војници су спасили животе стотина хиљада људи и отворили пут до политичког решења.", нагласио је председник.

Путин је рекао да ће Русија учинити све да помогне породицама погинулих војника.

"Увек ћемо се сећати повига наших сабораца који се нису вратили", рекао је Путин.

Према речима председника, ситуација око Сирије, како војна, тако и политичка у свету, потврђују "правовременост одлука о јачању" оружаних снага. Шеф државе је истакао да су извршене дубоке структуралне трансформације оружаних снага - читав систем војне контроле постао је ефикаснији.

Прошле недеље Путин је наредио повратак великог дела војног контингента из Сирије. Говорећи у бази Хмеимим у Сирији, председник је рекао да је војска бриљантно обавила задатак: Терористи су поражени, а Сирија је очувана као суверена, независна држава.

Ваздушно-космичке снаге Русије су у септембру 2015. године почеле са ваздушним ударима по терористима у Сирији на захтев званичног Дамаска. У марту 2016. године, Москва је повукла већину групе.


Током војне операције, руски авиони извршили су више од шест хиљада налета, а хеликоптери више од седам. Преко 32.000 милитаната, 394 тенкова и преко 12.000 разног оружја и опреме је уништено.


Џонсон: Велика Британија и Русија имају велике несугласице, али земље треба да сарађују  
Велика Британија и Русија имају велике несугласице, али две земље треба да сарађују у свим могућим правцима, изјавио је британски министар спољних послова Борис Џонсон у интервјуу за Спутњик уочи посете Москви.

„Наравно, не може се говорити о уобичајеном раду, јер у нашим односима постоје озбиљне препреке о којима морамо искрено да разговарамо. Знате, списак проблема по којима имамо несугласице: наставак дестабилизације у Украјини, неслагања око Сирије, забринутост због онога што се дешава у сајбер-простору и на Западном Балкану“, рекао је Џонсон, који у петак треба да одржи билатералне разговоре са својим руским колегом Сергејем Лавровом.


Притом, две земље свеједно морају да раде заједно тамо где је то могуће. „Морамо да разговарамо о томе, али такође кажем Сергеју (Лаврову) и руском народу: ми смо државе које су чланови ’петорке‘ сталних чланица Савета безбедности УН, имамо одговорност према сопственом народу и свету и морамо да сарађујемо тамо где можемо. Постоје области у којима сарађујемо и сада је дошло време да Велика Британија и Русија размисле о нашим заједничким интересима, заједничким националним интересима“, истакао је Џонсон.


Велика Британија и Русија могле би да сарађују у вези са Ираном, Северном Корејом, Сиријом и Блиским истоком и то би било корисно за све, додао је он.


„Имамо много заједничких интереса! Као прво, Иран. Став Велике Британије веома је близак руском. Видимо предности заштите споразума о иранском програму (Заједнички свеобухватни акциони план, чија примена укида економске и финансијске санкције Ирану које су раније увели Савет безбедности УН, САД и Европска унија), намеравамо да обуздамо нуклеарне амбиције и употребу иранског нуклеарног програма у војне сврхе. Нико од нас не жели да Иран добије нуклеарно оружје, то је лоше за свет. Са друге стране, видимо да ирански народ треба да се врати у светски економски систем, он треба да осети предности учествовања у њему и то је веома важно“, навео је Џонсон.


Шојгу: У Сирији потребни енергични и озбиљни напори светске заједнице Ситуација у Сирији се значајно променила, породице се враћају у своје домове, потребни су јаки напори светске заједнице да би се разминирала и обновила Рака, изјавио је министар одбране Русије Сергеј Шојгу.

„Ситуација се кардинално променила у Сирији, где свакодневно видимо како се стотине породица враћа или покушава да се врати у своје домове“, рекао је Шојгу на састанку са специјалним изаслаником УН за Сирију Стафаном де Мистуром и министром спољних послова Русије Сергејом Лавровом.

Шојгу је навео да се прошле недеље у Дејр ел Зор, Букамал и Палмиру вратило готово 4.500 избеглица.

„У Палмири се дешава то исто, али тамо постоје проблеми и теми повезани са избегличким камповима које контролишу друге, коалиционе снаге“, истакао је министар.

Коментаришући ситуацију у Раки, Шојгу је рекао да тамо не може да се игнорише чињеница да је „град готово уништен, на ивици епидемије. Сигуран сам да сте о томе обавештени и желимо да са вама разговарамо о одлучним корацима за побољшање ситуације“, нагласио је Шојгу.

Министар одбране додао је да је град практично миниран. „Осим мина које су остале након повлачења терориста, тамо постоје и неексплодирани објекти“, због чега људи не могу да уђу у своје куће.

„Тамо су потребни веома енергични и веома озбиљни напори светске заједнице. У сваком случају, оно што данас ради Русија, сама деминирајући и припремајући сиријске деминере, то захтева озбиљну подршку и ми је чекамо, између осталог и од структура УН“, истакао је Шојгу.

Он је додао и да је Русија спремна да разговара о конкретним корацима за припрему Конгреса националног дијалога у Сочију.

„Сазрело је, дошло је време да се решава“, закључио је Шојгу.

Специјални изасланик УН за Сирију Стафан де Мистура је истакао напредак у решењу сиријске кризе, конкретно успех у деескалацији сукоба.

„Била је овo посебна година, остварен је велики напредак, то морамо признати. Астана је веома помогла у деескалацији, видели смо то својим очима. Територије под контролом ДАЕШ-а значајно су се смањиле. То је поново оно што можемо да признамо“, рекао је Де Мистура.

„Али ми такође признајемо да је дошло време за политички процес, искрен политички процес, због тога са нестрпљењем очекујем ове преговоре“, додао је он.

Де Мистура је такође истакао да не постоји алтернатива женевском преговарачком процесу о Сирији.

Он је додао и да ће доћи на међусиријске преговоре у Астану након консултација у Москви.

„Планирам да одем у Астану одмах после овог састанка да бих видео одређени напредак о питању заробљеника, што је хитан проблем, а Сиријци нас стално то питају“, рекао је Де Мистура изразивши наду за продуктиван разговор у Москви.

У Астани је почела осма рунда преговора о Сирији, делегације које учествују почеле су техничке састанке. Очекује се учешће делегација из Русије, Турске и Ирана као земаља-гаранатa прекида ватре у Сирији, владине и опозиционих сиријских делегација, као и представника Уједињених нација, Сједињених Америчких Држава и Јордана као посматрача.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА