BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 12.12.

13.12.2017. год.

  

Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава -  Клинути овде или на фото испод


Руски ваздушни напади у Сирији




  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 12.12.

Стратешки бомбардери из Сирије се вратили у матичне базе Стратешки бомбардери Ту-22М3, који су учествовали у уништавању терориста у Сирији, стигли су у Мурманску област, саопштио је Одсек за информације и комуникације Министарства одбране Русије.

"Посаде стратешких бомбардера ТУ-22М3 су извршиле лет са аеродрома у Северној Осетији на аеродром сталног стационирања у Мурманском региону након успешно завршених задатака -  ваздушних удара по циљевима терориста на територији Сиријске Арапске Републике" - наводи се у саопштењу.

Ретроспектива догађаја


"Задатак - пораз терористичке организације "ДАЕШ" на територији Сирије, који је одређен од стране Оружаних снага Руске Федерације је извршен.", рекао је командант Стратешке авијације, генерал-пуковник Сергеј Кобилаш.

Авиони Ваздушно-космичких снага уништавали су положаје терориста, складишта с муницијом и оружјем и оклопна возила, као и друге циљеве.

Стратшека авијација је имала значајну улогу. Бомбардери Ту-22М3 који су полетали са територије Руске Федерације, током протеклог месеца нанели су 14 групних ваздушних удара по терористима, са 84 налета.

У Русију се такође вратио и авион за електронско извиђање - Бериев А-50.



У Русију се такође вратио и батаљон војне поливције.

Коалиција САД: Наставићемо да радимо са Русијом на спречавању конфликта током операција у Сирији Америчка коалиција за борбу против терористичке организације ДАЕШ саопштила је да намерава да настави да користи канале комуникација са Русијом у Сирији све док то буде било потребно за победу над терористима.

„Наставићемо да радимо са Русијом на спречавању конфликта током операција (коалиције), све док то буде потребно за постизање нашег циља — уништења ДАЕШ-а“, саопштила је прес-служба коалиције.

Навели су да, „како би се ликвидирали џепови отпора ДАЕШ-а у средњем делу долине реке Еуфрат предстоји још много тога да се уради“.

Раније је представник Пентагона Ерик Пехон саопштио да повлачење руских снага неће утицати на акције и приоритете САД у Сирији.

Према његовим речима, „глобална коалиција ће наставити да функционише у Сирији“.

У понедељак је председник Русије Владимир Путин након доласка у ваздушну базу „Хмејмим“ у Сирији наредио руским трупама да се повуку из Сирије.

 

Преглед политичких и других вести за 12.12.



Руска операција у Сирији - кључне тачке операције рушења терориста и шанса за мир - После више од две године антитерористичких операција у Сирији, Русија повлачи своје трупе. РТ прави преглед дешавања и успеха војне кампање, а која је одиграла кључну улогу у поразу терориста и помогла напорима сиријског помирења.

Руска војна операција у Сирији покренута је 30. септембра 2015. године, након званичног захтева сиријске владе за помоћ у борби против џихадиста који су покушали да заузму земљу. Сада, више од две године касније, председник Владимир Путин наредио је повлачење "значајног дела" руског војног контингента. Путин је о повлачењу саопштио током изненадне посете сиријској ваздухопловној бази Хмеимим у којој су стациониране руске снаге, након пораза снага терориста у Сирији. Руске специјалне снаге, војна полиција, тимови деминера и 25 авиона напуштају Сирију, иако ће Центар за помирење у Сирији, као и база Хмеимим и база за снабдевање у Тартусу, наставити свој рад.

 

 


Ослобађање Алепа

Некада највећи град у Сирији Алепо, био је место интензивне борбе између Сиријске војске и бројних милитантних група од 2012. године. У време почетка руске операције, град је био подељен на два приближно једнака дела, а Сиријска војска је бранила западни део, а милитанти су имали под контролом источни. Док су медији на западу представљали део града који је био као упориште "умерене" опозиције, та област је заправо била уточиште снагама Ал-Нусра фронта - подружнице Ал-Каиде - као и других радикалних џихадистичких група.



У 2015. години руска ваздушна кампања је помогла да се пробије блокада војне ваздухопловне базе Кувајрес од стране терориста источно од Алепа. Сиријска војска је потом на јесен 2016. године ушла у град са крвавим улицама, који су милитантни свакодневно гранатирали, а такође убијали и цивиле. Офанзива је омогућила да милитанти побегну из Алепа, а окорели џихадисти су наставили да спречавају цивиле да побегну кроз хуманитарне коридоре које је организовала руска војска. Дамаск је пристао на организовану евакуацију преосталих окружених милитаната и чланова њихових породица, што се показало успешним упркос покушајима опструкције.



Операција ослобађања Алепа, која је била подржана руским ваздушним ударима, углавном је добила негативну покривеност у западним медијима, а репортери и политичари су оптуживали Москву за "ратне злочине" и да ствара "хуманитарну катастрофу". Ослобађање града у децембру 2016. представљено је као "пад" и "уништење", пошто су медији одабрали снимке срушених зграда, а не призоре цивила Алепа који славе на улицама. На крају, тај наратив је пропао, док су десетине хиљада избеглица почеле да се враћају у град, а одмах је почела и обнова разорених подручја и инфраструктура града.



Тешка победа у Палмири


Светска баштина Палмире је заузета од стране терориста у мају 2015. године, када су сиријске трупе претрпеле ланац пораза широм земље. Џихадисти су уништили неколико древних споменика и користили Палмиру као место за масовна погубљења, приказана у њиховим пропагандним видео записима.

Сиријске трупе подржане од стране руских снага прво су заузеле Палмиру у марту 2016. године, док су руски деминери пажљиво деминирали град који је у великој мери био миниран, те спасавали град од даљег уништења. Палмира је по други пут изгубљена у великој терористичкој офанзиви у децембру 2016. године, иако је жесток отпор сиријске војске зауставио даљи напредак терориста на десетак километара од војне ваздухопловне базе Тијас. Терористи су потом били у граду неколико месеци, док су сиријске снаге потом вратиле контролу над градом у марту 2017. године.

Током сиријског сукоба, древни град је био сведок не само џихадистичке бруталности, него и сцена попут руског симфонијског оркестра, на челу са светски познатим диригентом Валеријем Георгијевом, који је наступио у древном амфитеатру Палмире. Палмира је такође постала место херојских дела - прича о јуначком подвигу руског официра који је након што је остао у окружењу позвао артиљеријску ватру на себе.



Ослобађање Деир ез Зора и нестанак "Исламске државе"

Град Деир ез Зор постао је прави симбол сиријског отпора, који је скоро три године био под опсадом терориста. Сиријске трупе држале су централне делове града, суседне војне базе и аеродром, при чему је становништво добијало основне намирнице за живот помоћу руских авиона који су избацивали хуманитарни терет.


Опсада је коначно прекинута почетком септембра 2017. године, након брзог напредовања сиријске војске. Русија, која је саопштила да је Деир ез Зор преломна тачка у борби против терориста у Сирији, такође је претрпила губитке у бици за овај град, укључујући и високе официре. Генерал-потпуковник Валериј Асапов, саветник који је помагао сиријској војсци, убијен је заједно са двојицом својих помоћника у гранатирању командне тачке.



Успешна кампања отворила је путеве за дугорочну хуманитарну помоћ, омогућавајући сиријској војсци да поврати контролу над великим деловима земље. Упркос терористичким покушајима да покрену контра-офанзиву како би поништили успех сиријске војске и њених савезника, сва главна насеља поред реке Еуфрат била су ослобођена до краја новембра 2017. године. Напредак сиријских трупа, као и курдске милиције, имао је значајну подршку Русије, а стратешка авијација руских снага гађала је терористичке циљеве готово свакодневно.

Борбени тест руске војне технике

Сиријска антитерористичка операција била је први велики инострани ангажман руске војне технике у пост-совјетској ери. Кампања је постала терен за тестирање савременог руског оружја, док је нека техника из совјетске ере први пут била у акцијама.

Напредно оружје попут крстарећих земља-земља ракета "Калибар" и стратешких крстарећих ракета дугог домета ваздух-земља "Кх-101", било је коришћено у више наврата против терористичких циљева високог приоритета, укључујући подземне базе и складишта муниције, те је показало високу прецизност и разарајуће дејство. Најновије модификације "икона" борбених авиона, као и нове руске беспилотне летелице и хеликоптери Ми-28Н "Ноћни ловци", били су саставни део акција у овој кампањи.



Ветеран стратешке авијације Ту-95МС, авиони Ту-160 и носач авиона "Адмирал Кузњецов" такође су по први пут учествовали у стварним војним операцијама.

Хуманитарни напори и шанса за мир

Поред пружања војне подршке, Русија се активно ангажовала у хуманитарним активностима у Сирији, пружајући неопходну помоћ земљи погођеној ратом. Руски деминери су уклонили на хиљаде експлозивних направа које су терористи оставили за собом, а Москва је такође посвећена постизању трајног прекида ватре између снага сиријске владе и умерених побуњеника.

Руски центар за помирење у Сирији је основан у фебруару 2016. године, дистрибуирајући хуманитарну помоћ и олакшавајући споразуме о прекиду ватре између зараћених страна. Од септембра 2017. године, више од 2.000 сиријских села, насеља и градова под контролом побуњеника обухваћено је споразумом о примирју са сиријском владом.

Москва је такође предводила међународне дипломатске напоре да се мир доведе у Сирију, а заједно са Ираном и Турском је покровитељ мировних преговора у Астани. Тространи формат је окупио представнике сиријске владе и наоружаних опозиционих група за преговарачки сто - нешто што ранији напори међународне заједнице нису успели.

Три нације су сложне у својим намерама да успоставе трајни мир у Сирији, при чему је председник Путин одржао састанак у Сочију са турским колегом Реџепом Таипом Ердоганом и иранским колегом Хасаном Роханијем где су донети ставови о даљем процесу помирења.

"Милитанти у Сирији су добили одлучујући ударац, а сада постоји реална шанса да се оконча вишегодишњи грађански рат", рекао је Путин током састанка.

Лидери су се сложили да национални конгрес, који представља све делове сиријског друштва, треба одржати у Сочију, где би требало одлучити о будућности земље - и пре тога, сви сукоби у Сирији морају престати. Пре тространих разговора, Путин се је током неочекиване посете Сирији, сусрео са сиријским председником Башаром Асадом. Асад је нагласио, да због руске подршке у борби против тероризма Сирија и даље постоји као држава.


Песков: Русија је одавно присутна на Блиском истоку 

Русија је одавно присутна на Блиском истоку и не треба говорити о попуњавању неког вакуума који су оставиле САД, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

На питање да ли је јучерашња посета руског председника Сирији, Турској и Египту повезана са жељом да се попуни вакуум у региону и ојача позиција Русије на Блиском истоку, Песков је нагласио да се ради о „сврсисходном и доследном раду руске стране у политици коју је одавно формулисао председник Русије.“

Према његовим речима, циљ овe политикe je „обнављање и спасавање Сиријске Арапске Републике, подржавање легитимне власти и тражење политичког решења у Сирији“.

Осим тога, ради се и о развоју мултиформатних билатералних односа са Турском, као са и Египтом и Сиријом.  

„Овде се не ради о покушајима попуњавања вакуума, вакуума нема. Русија је одавно присутна у региону и остварује своје прагматичне интересе и оријентише се на узајамно корисну сарадњу са узајамним поверењем“, рекао је Песков новинарима. 

Трамп: Напади на сиријску војску били легитимне мере Амерички председник Доналд Трамп упутио је писмо Конгресу са описом тренутне војне операције америчке војске, а у којем је нападе на сиријску војску назвао легитимним.

„Од последњег периодичног извештаја оружане снаге САД које учествују у борби против ДАЕШ-а у Сирији извеле су ограничен број напада на сиријску владу и провладине снаге. Ти напади били су легитимне мере за супротстављање очигледним претњама америчким снагама и њиховим партнерима који учествују у овој кампањи“, наводи се у Трамповом писму, чији текст је објавила прес-служба Беле куће.

Коалиција под вођством САД је 8. јуна извела напад на сиријске снаге у близини села Ел Танф. Коалиција је саопштила да су уништени тенк и артиљеријски уређаји који су ушли у такозвану „зону за спречавање конфликата“ и "представљали претњу" савезничким снагама.

У недељу, 18. јуна, авијација коалиције оборила је сиријски ловац Су-22 у провинцији Рака након што је он наводно бацио бомбе у близини положаја Сиријских демократских снага (СДФ које чине курдске снаге). Дамаск је саопштио да је авион вршио мисију против ДАЕШ-а.

Касније, 20. јуна, коалиција је оборила беспилотну летелицу иранске производње „Шахед 129“, који је припадао ваздухопловним снагама Сирије, у близини Танфа.

Након тога је Министарство одбране Русије саопштило да ће све авионе и беспилотне летелице који се појаве на подручјима на којима сиријска авијација врши војне задатке, средства ПВО пратити и сматрати ваздушним циљевима. Министарство је такође обећало да ће прекинути сарадњу са САД у оквиру меморандума о спречавању инцидената на небу изнад Сирије.

Од тада није било извештаја о новим сличним инцидентима у Сирији.

Ушаков: Председник Путин се није договарао са савезницима о повлачењу снага из Сирије Председник Русије Владимир Путин није се договарао са савезницима о повлачењу снага из Сирије, рекао је новинарима помоћник председника Русије Јуриј Ушаков.

„Председник је издао наређење као врховни командант, он није у обавези да информише било кога“, рекао је Ушаков, одговарајући на питање да ли је Владимир Путин о својој одлуци разговарао са Ираном.

Он је саопштио и да није планиран телефонски разговор председника Русије и САД након Путинове одлуке да повуче војску из Сирије.

У понедељак је председник Русије Владимир Путин, након доласка у ваздушну базу „Хмејмим“ у Сирији, наредио руским трупама да се повуку из Сирије.


Шојгу: Руски војници почели да се враћају кући Руски војници су већ почели да се враћају кући из Сирије, тачан рок ће зависити од ситуације, саопштио је министар одбране Русије Сергеј Шојгу.

„Они су већ почели да се враћају, видећемо каква ће бити ситуација“, рекао је Шојгу, одговарајући на питање новинара колико ће овај процес трајати.

Меркелова: Видимо Русију као силу која жели да формира међународни поредак Русија је сила која формира међународни поредак, изјавила је немачка канцеларка Ангела Меркел.

„Видимо Русију као силу која жели да формира међународни поредак, ако погледамо Сирију“, рекла је Меркелова.

Раније је саветник министра за информисање Сирије Али Ахмед изјавио да повлачење руских снага не означава потпуно прекид заједничке борбе против терориста.

У понедељак је председник Русије Владимир Путин након доласка у ваздушну базу „Хмејмим“ наредио руским трупама да се повуку из Сирије.


Озеров: Повлачење руских снага из Сирије може се извршити брзо Русија би могла да повуче војну групу из Сирије „за неколико недеља или чак за неколико дана“, изјавио је руски сенатор Виктор Озеров.

„С обзиром да у Сирији нема наших копнених снага, повлачење би могло да се изврши прилично брзо. Можда за неколико недеља или чак неколико дана“, рекао је Озеров.

У вези са повлачењем руског војног контингента из Сирије, Савет федерације не мора да повуче своју дозволу руском председнику да користи оружане снаге Русије у Сирији, додао је Озеров.

„Према Уставу и важећем закону, Савет федерације само даје дозволу за коришћење Оружаних снага Русије у иностранству, а за повлачење војске дозвола није потребна“, истакао је он. 

У понедељак је председник Русије Владимир Путин након доласка у ваздушну базу „Хмејмим“ у Сирији наредио руским трупама да се повуку из Сирије.

Путин и Сиси разговарали о ситуацији у Сирији и Либији и израелско-палестинским односима Председник Русије Владимир Путин састао се са својим египатским колегом Абдел Фатахом ел Сисијем у Каиру. Председници су разговарали о решавању палестинско-израелске ситуације након одлуке председника САД Доналда Трампа да призна Јерусалим за главни град Израела.


Статус Јерусалима требало би да се одреди на основу међународног права и резолуција УН, изјавио је египатски председник на заједничкој конференцији за медије.

„Данас смо се дотакли палестинског питања, а посебно ситуације након што су САД одлучиле да признају Јерусалим као главни град Израела и преселе амбасаду САД из Тел Авива. Такође смо разговарали о свим последицама ове озбиљне и опасне одлуке за решавање сукоба и стабилизацију ситуације“, изјавио је Ел Сиси.

Он је додао је да „правни статус Јерусалима треба да се одреди на основу међународног права, као и свих одлука УН о овом питању како не би дошло до компликовања ситуације у региону“.

„Палестинско питање је једна од најважнијих тема на дневном реду наших преговора. Ми веома ценимо напоре руске стране за политичко решење овог проблема од стране Русије“, додао је египатски председник.

Председник Египта је након састанка са Путином изјавио да су разговарали о ситуацији у Сирији и Либији и да су се сложили да ситуација у тим земљама мора бити политички регулисана.

„Међу питањима о којима смо разговарали су ситуација у Сирији и Либији и ми смо дали акценат на чињеницу да ова питања треба мирно решавати“, рекао је египатски председник.

Он је истакао подударност ставова Русије и Египта о Сирији, који се састоји у потреби да се прошире зоне деескалације у земљи како би се створили услови за наставак мировног преговарачког процеса међу свим верама и групама у овој земљи.

Руски председник је саопштио да Русија жели да потпише споразум о наставку авио-саобраћаја између две државе.

 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -


    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере

Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА