BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Брегзит продор: Шта то све значи

Брегзит продор: Шта то све значи
08.12.2017. год.


Европска комисија поручила је Европском савету да је постигнут довољан напредак у првој фази разговора о изласку Велике Британије из ЕУ и препоручила покретање друге фазе у процесу „брегзита“.

Земље-чланице ЕУ ће на самиту 15. децембра одлучити да ли ће на основу постигнутог напретка одобрити покретање разговора о будућим односима ЕУ и Велике Британије.

„Ово су били тешки разговори, али дошли смо до напретка. Задовољан сам фер договором који смо постигли са Великом Британијом. Ако се 27 држава-чланица сложи са овом оценом, Европска комисија и главни преговарач Мишел Барније су спремни да одмах почну рад на другој фази“, поручио је председник Европске комисије Жан-Клод Јункер.

Јункер се јутрос у седам часова састао са британском премијерком Терезом Меј у поновном покушају да се постигне довољан напредак у кључним питањима изласка Велике Британије из ЕУ.

После разговора експерата, који су трајали готово целу ноћ, и након получасовног састанка са британском премијерком, Јункер је поручио да је Европска комисија задовољна напретком постигнутим у сва три приоритетна питања, почев од питања права грађана, разговора о граници између Републике Ирске и Северне Ирске, као и о питању финансијског договора који прати излазак Велике Британије из ЕУ.

„Права грађана ЕУ који живе у Великој Британији остаће иста након ’брегзита‘, а админстративне процедуре биће једноставне и јефтине за грађане ЕУ у Великој Британији“, истакао је Јункер.

Када је реч о финансијском договору, председник Европске комисије каже да Велика Британије треба да испоштује обавезе преузете од стране свих 28 држава-чланица, укључујући и Велику Британију.

Када је реч о 500 километра дугој граници између Републике Ирске, као земље-чланице ЕУ и Северне Ирске, дела Велике Британије, Тереза Меј је поручила да након „брегзита“ и изласка Велике Британије из царинске уније неће бити успостављања тзв. „тврде границе“.

„Поздрављам могућност покретања нове фазе, где ћемо разговарати о трговини, безбедности и позитивним и амбициозним аспектима наших будућих односа који су у интересу свих нас. Примењујући одлуку британског народа да напусти ЕУ крајем марта 2019. године ми желимо да изградимо дубоко и посебно партнерство са ЕУ“, поручила је Тереза Меј у Бриселу.

Уколико лидери ЕУ на самиту који се крајем следеће недеље одржава у Бриселу потврде да је дошло до довољног напретка у досадашњем току разговора о изласку Велике Британије из ЕУ, Европска комисија и британска влада ће почети израду нацрта Споразума о изласку на основу Члана 50 Уговора ЕУ.

Европска комисија је спремна да одмах почне рад на могућим „прелазним договорима“ и почне прелиминарне разговоре о будућим односима ЕУ и Велике Британије.

Пре ове објаве, главни саветник Жан-Клода Јункера, Мартин Селмајр, на Твитер је поставио фотографију белог дима, сигнала који се у Ватикану користи како би се верницима објавило да је изабран нови папа.

Јункер, Селмајр и главни преговарач ЕУ за „брегзит“ Мишел Барније имали су јутрос радни доручак са британском премијерком Терезом Меј.

И Арлин Фостер, председница северноирске Демократске унионистичке партије (ДУП) која подржава владу Мејове, изјавила је за „Фокс њуз“ да је Велика Британија начинила значајне промене у тексту споразума о изласку из ЕУ који је предложила Унији.



  • Извор
  • фото: File Photo / Reuters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА