BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 17.11.

18.11.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Мапа сиуације на ратишту -  Клинути овде или на мапу испод



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 17.11.

Извештај из Сирије

Дејство руских бомбардера по терористима у Сирији

Стање на фронту Терористи су гађали из минобацача центар Дамаска, један човек је погинуо, а 13 је рањено, саопштила је сиријска национална агенција Сана.

Терористи који се налазе у насељима у источном предграђу Дамаска последњих месеци све чешће гађају пројектилима централне четврти престонице, као и приградска насеља.

Само у новембру било је неколико оваквих напада. Прошле седмице пет ракета је експлодирало у четврти Дахијат Асад, а неколико дана пре тога терористи су напали централни трг у Дамаску.


Према речима сиријских војника, терористи нарушавају споразум о зонама деескалације у Сирији, који је постигнут у Астани. Дамаск је у зони „Источна Хута“, једној од четири зоне деескалације утврђене у Астани. 
 

Преглед политичких и других вести за 17.11.


Ердоган: САД дале терористима гомилу пара  Турски председник Реџеп Тајип Ердоган оптужио је САД за финансијску подршку терористима.

„САД су нас много разочарале. Рекле су да се боре против ДАЕШ-а, а шта су урадиле? Дале су ДАЕШ-у гомилу долара“, рекао је Ердоган. Он је додао да Анкара не жели да сарађује са Вашингтоном „о Африну“, јер су Сједињене Америчке Државе „стално кршиле“ споразум.

Ердоган је такође изјавио да су САД обећале да ће повући снаге самоодбране сиријских Курда из подручја ослобођених од терориста, али то нису учиниле.

„Када смо се понудили да сарађујемо у Манбиџу и Раки, они су обећали да тамо неће остати ниједан сиријски Курд. Али нису одржали реч. Сада се у САД променило руководство, али је све остало исто“, рекао је Ердоган говорећи у Анкари пред руководиоцима регионалних огранака владајуће Партије правде и развоја.

Ердоган је рекао да се грађани Турске питају шта САД раде у Сирији. „Налазите се на 12.000 километара од Сирије и имате тамо једанаест база: Зашто тамо долазите?“, додао је турски лидер.

Турски председник је нагласио да се Анкара не бори само против ДАЕШ-а, већ и против снага самоодбране Курда.

„Савршено видимо сценарије које играју САД - то не одговара савезничким односима. Ако заједно припадамо НАТО-у, то не значи да не можемо да им указујемо на грешке“, закључио је председник. 

Притом је он говорио о напретку који је постигнут на преговорима са Русијом и Ираном о зони деескалације у Идлибу. „Операција у Идлибу се наставља како је планирано. Видимо озбиљно приближавање ставова са Ираном и Русијом. Желимо да примирје у зони деескалације постане трајно“, додао је Ердоган.

„САД нису спремне за велике политичке споразуме сa Русијом или Кином“  САД нису спремне за велике политичке споразуме с Русијом или Кином, који би подразумевали узајамне уступке у принципијелним политичким питањима, изјавио је саветник америчког државног секретара Брајан Хук.

„Државни секретар Рекс Тилерсон је Русима јасно дао до знања да ’великог споразума‘ неће бити. Неће бити споразума попут тога да, уколико Русија учини нешто у Сирији, то доведе до неког пропратног ефекта у Украјини. Исто смо рекли и Кинезима. Ако они помогну нама у вези са Северном Корејом, то не значи да ће бити промена у нашим политичким циљевима када је о економији реч“, изјавио је Хук на конференцији у Центру за стратешка и међународна истраживања у Вашингтону.


Говорећи о борби против тероризма, Хук је рекао да Сједињене Америчке Државе очекују да ће "калифат ДАЕШ-а престати да постоји до краја ове године".


„Државни секретар Рекс Тилерсон много учествује у личној дипломатији, усмереној на уништење ДАЕШ-а. ДАЕШ ће као калифат физички престати да постоји до краја године“, рекао је Хук.


Према проценама коалиције за борбу против ДАЕШ-а, под вођством САД, терористи су изгубили већ 95 одсто територије коју су контролисали у Сирији и Ираку.

Русија ставила вето на „неуравнотежену“ резолуцију САД о Сирији Савет безбедности УН одбацио је нацрт руске резолуцију о међународној истрази о хемијским нападима у Сирији, убрзо након што је Русија ставила вето на супротни предлог САД-а, назвавши га слабим и неуравнотеженим.

САД и Русија су предложиле своје резолуције Савету безбедности УН о томе како би Заједнички истражни механизам ОБХЗО-УН требало да настави са радом у истраживању наводних напада хемијским оружјем у Сирији, укључујући инцидент у априлу у Кан Шаикуну. Вашингтон за тај напад окривљује владу Башара Асада без чекања на било какве доказе, а инспектори Механизма никада нису заправо ни изашли на терен да истраже.


Америчку резолуцију о проширењу мандата подржало је 11 чланова Савета безбедности. Осим Русије, Боливија се супротставила резолуцији, док су Кина и Египат били уздржани.


Русија је првобитно повукла свој нацрт недуго пре него што је гласано за амерички. Касније је враћен на разматрање на захтев Боливије. Руски предлог није одобрен са подршком од само четири члана Савета, док је седам чланова гласало против, а седам је било уздржано. САД, Француска, Велика Британија, Шведска, Украјина, Италија и Уругвај гласале су против нацрта.

После гласања, руски изасланик у УН-у Василиј Небензја је рекао да је разочаран исходом, пошто је предлог Русије "био усмерен на продужење и квалитативно побољшање".

"Очекивали смо да ће се разни трикови користити како би Русија изгледала одговорна за потенцијални крај мисије Мханизма", рекао је Небензја. Он је, заузврат, ставио кривицу на оне чланове Савета који су одбацили руски нацрт.


"У америчком нацрту није било ништа уравнотежено", рекао је Небензја, додајући да је њен једини циљ био да се "доведе у питање улога Русије у процесу сиријског политичког решења".

"Заправо, амбасадор Велике Британије у УН-у Метју Рајкрофт рекао је то пре гласања.", рекао је Небензја.

"Велепосланик Велике Британије рекао је да Русији нема места у политичком процесу у Сирији. И ево га", додао је Небензја.


Одлука Русије да стави вето на америчку резолуцију изазвала је љуту реакцију америчког изасланика у УН-у Ники Хејлеј. Она је оптужила Москву да је "убила" резолуцију која је добила подршку већине чланова Савета безбедности УН-а, те да "поткопава" способност УН-а да спречи хемијске нападе у будућности.

Хејлијева је такође оптужила руску мисију да игнорише покушаје својих америчких колега да их контактирају седмицу пре гласања. 

"Наши стручњаци су ступили у контакт [са америчком страном] онолико пута колико су били контактирани. То, није тачно", одговорио је Небензја.

Русија је више пута критиковала поступак Механизма о истрази о хемијским нападима у Сирији. Руски изасланик у Организацији за забрану хемијског оружја, Александр Шулгин, рекао је пре недељу дана да је истрага нарочито усмерена ка томе да је окриви владу Башара Асада те да је то једнина теорију која стоји иза хемијског напада у Кан Шаикхуну. Шулгин је додао да истрага не испуњава "основне стандарде" и игнорише сваку информацију која би довела до сумње на ангажман Дамаска.

"Сматрамо да је извештај Механизма, седми извештај, направљен флагрантним занемаривањем основних стандарда Хемијске конвенције, резолуција Савета безбедности УН и претходних одлука извршног већа", рекао је Шулгин .

Путин, Ердоган и Рохани ће 22. новембра разговарати о ситуацији у Сирији Портпарол руског председника Дмитриј Песков потврдио је да ће 22. новембра у Сочију бити одржан састанак председника Русије, Турске и Ирана, чија ће главна тема бити Сирија.

Учесници састанка су лидери земаља које су гаранти примирја у Сирији, објаснио је Песков.

Анкара очекује да ће лидери Русије, Турске и Ирана на састанку у Сочију разговарати о потезима који ће довести до смањења нивоа насиља у Сирији, у складу с договором постигнутим у Астани, као и о зонама деескалације, изјавио је портпарол турског председника Ибрахим Калин. 

Песков је, такође, навео да Конгрес националног дијалога Сирије није повезан с преговорима Русије, Турске и Ирана у Сочију, те да је реч о посебном сусрету чији датум још није утврђен.

Иницијативу да се одржи Конгрес националног дијалога Сирије изнео је председник Русије Владимир Путин. Засад се датум и место одржавања састанка усаглашавају, али се очекује да ће на њему бити образована уставна комисија и да ће бити усвојени закључни документи.

На конгрес ће бити позвани представници свих етничких и конфенсионалних група у Сирији, представници власти, унутрашње и спољашње опозиције, као и посматрачи Уједињених нација, Црвеног крста и Светске здравствене организације. 

САД: Терористи остали без 95 одсто своје територије у Ираку и Сирији Терористичка организација ДАЕШ остала је без 95 одсто своје територије у Ираку и Сирији, саопштио је специјални представник америчког председника за борбу против ДАЕШ-а Брет Макгерк.

Како је рекао, након формирања међународне коалиције за борбу против тероризма, преко 7,5 милиона људи је ослобођено од власти ДАЕШ-а, 2,6 милиона Ирачана се вратило својим домовима, док терористи нису успели да поврате ниједан метар изгубљене територије.

Макгерк је такође рекао да је прилив страних бораца у Сирију малтене обустављен, док се у бази Интерпола тренутно налази укупно 43.000 имена људи који се боре на страни терориста.

Он је објаснио да је коалиција та која је одиграла изузетно важну улогу приликом формирања те базе, која је омогућила свим земљама-партнерима да „лове“ терористе приликом покушаја преласка граница.

Макгерк се осврнуо и на финансијску ситуацију терориста, рекавши да се стање на том плану тренутно налази у најлошијој позицији досад.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -


    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА