BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: НАТО није довољан? ЕУ покреће сопствени војни савез

РТ: НАТО није довољан? ЕУ покреће сопствени војни савез
14.11.2017. год.


Восток: Восток / РТ

ЕУ је корак ближе ка заједничкој војној сили потписивањем Споразума о сталној командној структури.

У Бриселу је потписан Споразум о сталној структурираној сарадњи (ПЕСК) 23 члана од 28 чланова Европске Уније. Шеф ЕУ за спољну политику Федерика Могерини је подржала тај потез, поздрављајући га као "историјски тренутак".

Споразум ће ступити на снагу у децембру, након чега ће чланови бити законски обавезни да учествују у пројектима у оквиру ПЕСКО-а. Радови на овом пакту започели су прошле године усред неизвесности око одлуке Великог Британије да се повуче из Европске Уније и наставка критика америчког председника Доналда Трампа према европским члановима НАТО, због неуспеха испуњавања обавеза у сегменту одбране и финансирања.

Лидери Европска Уније, Немачка и Француска воде напоре да приближе ЕУ постојању заједничких оружаних снага. Велика Британија, која се већ деценијама противи паневропској војној сили, није део споразума. Данска, Ирска, Португалија и Малта су испале из опције; док је Аустрија, која није чланица НАТО-а, пристала да се придружи у последњем тренутку.


ПЕСКО треба да функционише на начин да појача ефикасност европске војске елиминацијом вишка радних места, усмеравањем набавке на одбрану и повећањем логистике кроз мрежу чворишта широм континента. Такође је намењен за успостављање заједничке обуке војних официра.

Покушај НАТО-а да реформише допринос европских савезника креће се на сличан начин.

Према наводима Ројтерса, Немачка и Француска се нису слагале око будућности улоге заједничке европске војне силе, а Париз се залаже за способнији одбрамбени клуб са потенцијалом за премештање у иностранство. Берлин, који заговара нешто инклузивнији приступ, очигледно је превладао са својом визијом.

За разлику од неких других напора у Европи да се консолидује војска, ПЕСКО не негира НАТО, што говори да ће учинити војске европских чланица јачим.

Како ће се се будућа паневропска војска користити, тек треба да се види. Међутим, ЕУ се може припремати за евентуалну значајну нестабилност неких својих чланова, рекао је геостратешки стручњак Константин Соколов.

"У сценарију социјалних поремећаја у земљи, њена полиција постаје непоуздана, јер она има и редовне грађане у својим земљама. И они су погођени превирањима", рекао је Соколов за РТ.

"Међутим, међународне снаге би једноставно пратиле наређења и мање би имале осећања према локалном становништву."

 



  • Извор
  • фото: © Ints Kalnins / Reuters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА