BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 08.11.

09.11.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Мапа сиуације на ратишту -  Клинути овде или на мапу испод



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 08.11.


Сиријска војска заузела последње веће упориште терориста Сиријска војска и њени савезници заузели су и последње веће упориште терориста Исламске државе, преноси РТ на арапском. Ирачке снаге су такође учествовале у операцији, наводи се у саопштењу локалних медија.

Сиријске снаге ослободиле су град Албу Камал који се налази у долини Еуфрата на граници са Ираком, саопштио је дописник РТ-а. Град је био једно од последњих већих насеља које су држали терористи.

Видео објављен на Јутјубу, на налогу који је повезан са сиријским снагама показује војнике сиријске војске и савезничке снаге из различитих група, као и борце Хезболаха који славе победу у Абу Камалу. Снимци показују како борци Хезболаха позирају са заставом, као и сиријске војнике и савезничку милицију која позира са националном заставом Сирије. На снимку је такође тренутак када се сиријска војска и савезници сусрећу са ирачким снагама на граници између две државе.



Град Деир ез Зор, који је преживио године блокаде од стране терориста, ослободила је сиријска војска уз подршку руских ваздушних снага почетком септембра.


Руско министарство одбране је 3. новембра саопштило да су подручја под контролом терориста у Сирији смањена на мање од пет посто површине земље. Раније је руски министар одбране Сергеј Шојгу рекао да је Исламска држава контролисала више од 70 одсто сиријске територије, пре него што су руске ваздухопловне снаге почеле са подршком сиријским снагама.


 Сиријске снаге и савезничке трупе затвориле обруч око града Букемала Сиријске снаге и савезничке трупе затвориле су обруч око града Букемала — последњег упоришта терористичке групе ДАЕШ у земљи.

Извор наводи да сиријска војска планира да ослободи град у наредних неколико дана.

Напредни одреди сиријске војске 5. септембра су пробили трогодишњу блокаду Дејр ел Зора из западног правца и готово одмах започели офанзиву на његовој источној периферији. Десетог септембра владине снаге пробиле су отпор ДАЕШ-а на главном јужном улазу у град, обезбеђујући пут из Палмире.


Након што су потукли терористе са стратешких висоравни на југозападу града, сиријска војска успела је да дође до западне обале Еуфрата. Неколико недеља касније, владине снаге уништиле су главно упориште терориста у близини Букемала, у граду Мејадину. Трећег новембра команда сиријске војске објавила је да је дошло до потпуног ослобођења Дејр ел Зора од ДАЕШ-а.


Сиријска војска и савезници на граници с Ираком



Преглед политичких и других вести за 08.11.


СБ УН врши притисак на мисију за истрагу хемијских напада у Сирији Представници држава Савета безбедности Уједињених нација вршили су притисак на експерте мисије за истрагу хемијског напада у сиријском Хан Шејхуну, изјавио је председавајући заједничке мисије УН и ОЗХО за истрагу употребе хемијског оружја у Сирији Едмон Муле.

„Нажалост, морам да кажем да је овај случај веома политизован, иако не би требало да буде“, рекао је Муле.

„У процесу рада вуку нас и са једне и са друге стране, говоре нам како да радимо наш посао. Као, ако то не будете урадили тако, нећемо вам указати поверење. Ако не будете следили наше инструкције, јер смо ми чланови сталне петорке Савета безбедности УН, онда нећемо прихватити ваше закључке. Одавно сам свима говорио да ће наука све сама рећи“, додао је он.


Извештај о инцидентима у Хан Шејхуну од 4. априла 2017. године и Ум Хошеу 15. и 16. септембра 2016. године представљен је Савету безбедности УН 26. октобра. Стручњаци заједничког механизма закључили су да је у првом случају „Сиријска Арапска Република одговорна за употребу сарина“, а у другом „ДАЕШ одговоран за коришћење сумпорног иперита“.


Стална мисија Русије у УН назвала је последњи извештај о хемијским нападима у Сирији аматерским.


Коментаришући предлог Русије да се покрене нова истрага на месту инцидента, Муле је рекао да је у потпуности уверен у закључке експерата о ситуацији у Хан Шејхуну и Ум Хошеу. Он је истовремено изразио сумњу да би у тренутној ситуацији тим пристао да ради на лицу места.


Муле је истакао да би посета Хан Шејхуну била важна за истрагу да је било могуће да тамо оду раније, неколико дана након инцидента. Притом, већ након неколико дана је „кратер био затрпан цементом“. „На путу је активан саобраћај, па је рупа била закрпљена и сви докази су нестали“, рекао је Муле.


На питање да ли је он уверен да је истрага коју су спровели стручњаци била потпуна, Муле је одговорио потврдно.
„Да. У оквиру наших могућности. Са оним што имамо, са прикупљеним, провереним и потврђеним информацијама потпуно смо убеђени у закључке о ова два случаја“, рекао је председавајући заједничког механизма за истрагу.


САД ће поднети допуњени нацрт резолуције о раду мисије УН-ОЗХО Сједињене Америчке Државе ће поднети допуњени нацрт резолуције о раду мисије УН-ОЗХО о истрази хемијског напада у Сирији, саопштила је стална представница САД при УН Ники Хејли на седници Савета безбедности Уједињених нација.

„Ми сарађујемо са Русијом и наћи ћемо заједнички језик“, рекла је она.

Хејлијева је изјавила да се САД слажу да низом тачака руског документа.


Притом, према њеним речима, делегација Русије у свом пројекту „наставља да уноси недопустиве формулације које имају за циљ поткопавање истражитеља и поделу СБ“.


„Ми смо то рекли нашим руским пријатељима, и намеравамо да поднесемо свој предлог“, рекла је стална представница САД у СБ УН.

Прошле недеље, САД и Русија су поднеле СБ УН два различита предлога резолуције о наставку рада мисије у Сирији.

Сафронков: Истрага комисије УН и ОЗХО о хемијском нападу у Сирији дубоко разочаравајућа 
Резултати истраге комисије УН и ОЗХО о хемијском нападу у Сирији не би били у стању да издрже било какву критику, саопштио је заменик сталног представника Русије при УН Владимир Сафронков на седници Савета безбедности.

Према његовим речима, истрага је „дубоко разочаравајућа“, а извештај који су припремили експерти је веома просечан.

„У раду постојећих међународних структура, у контексту сиријског хемијског досијеа, откривени су системски недостаци. Резултати њихових истрага о инцидентима уз употребу отровних супстанци дубоко разочаравају. Мандати су се испуњавали селективно и без коришћења бројних метода и средстава, као што су узимање узорака, испитивање сведока и прикупљање доказа непосредно на лицу места“, изјавио је он.

Према његовим речима, мисија је наставила истрагу инцидента са даљине, а извештај стручњака је пут противречности.

„Није објашњено на који начин је употребљен сарин нити како је он допремљен на место догађаја“, додао је он.

Како је додао дипломата, „постоји основа да се претпостави“ да су инцидент у Хан Шејхуну од 4. априла, за који се одговорност пребацује на Дамаск, заправо изазвали милитанти. Сафронков је критиковао Заједнички механизам УН и ОЗХО због истрази хемијских напада која је, према његовим речима, рађена на даљину, без посећивања места инцидента.

Сафронков је предложио да се повећа ефикасност мисије за истраживање хемијских напада у Сирији, јер би у супротном такав сценарио могао да постане оруђе разрачунавања са властима земаља.

Џонсон: Кремљ да престане са слепом подршком крвавом режиму у Дамаску Министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон у свом обраћању британском парламенту изјавио је да је охрабрен сарадњом Русије и САД на питању решавања сиријске кризе.

„Охрабрен сам успостављањем блиских контаката Америке и Русије о будућности Сирије“, навео је Џонсон.

Он је позвао Москву да одустане од подршке званичном Дамаску.

„Треба да наставимо да објашњавамо Кремљу да престане са својом слепом подршком крвавом режиму у Дамаску, од које не он одустаје чак и након што су га (режим председника Асада) истражитељи УН прогласили кривим за употребу нервног гаса сарина у априлу у Хан Шејхуну. Русија треба да се придружи међународној заједници и подржи решавање кризе у Сирији путем преговора под окриљем УН“, рекао је Џонсон. 

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА