BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 03.11.

04.11.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Мапа сиуације на ратишту -  Клинути овде или на мапу испод



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 03.11.


Стратешки бомбардери и подморница „Колпино“ нанели ударе по терористима у Сирији Стратешки бомбардери ТУ-22 и подморница Колпино извели су ударе крстарећим ракетама „калибар“ на терористе у области Абу Кемала у Сирији, саопштио је портпарол Министарства одбране Руске Федерације Игор Конашенков.

„Шест стратешких бомбардера 'ТУ-22' извело је ваздушне ударе помоћу крстарећих ракета 'калибар' на терористичка утврђења, складишта оружја и муниције, места окупљања терориста и важне командне пунктове, који су установљени на основу обавештајних података“, наведено је у саопштењу.

Поред стратешких бомбардера "ТУ-22", ударе крстарећим ракетама нанела је и подморница "Колпино" из Средоземног мора.




У ракетно-ваздушном удару били су ангажовани и бомбардери „су-24“ и „су-34“ из авио-базе „Хмејмим“, а подршку су им пружали ловци „су-30СМ“, „су-35“ и „МиГ-29“ руске ваздухопловне групе у Сирији. 

„Лансирање крстарећих ракета 'калибар' из подморнице "Колпино" изведено је са растојања већег од 650 километара“, навео је Конашенков. 

Као резултат масовних удара проузроковна је разорна штета великој групи милитаната код Абу Кемала.

Удари су омогућили проширење активности офанзиве сиријских снага под командом генерала Хасана Сухела да уништи терористе у последњем упоришту терориста на истоку Сирије.

Након успешно извршене борбене мисије на удаљености од око 5000 километара, стратешки бомбардери су се вратили на аеродром у Руској Федерацији.

Према речима Конашенка, бомбардери „ту-22“ извели су у последња три дана 18 удара на терористе на истоку Сирије, а изведено је и девет напада крстарећим ракетама „калибар“ с подморница „Велики Новгород“ и „Колпино“ у Средоземном мору. 


Сиријска армија фактички очистила Деир ез Зор од терориста Сиријска армија је са савезницима успоставила потпуну контролу над Деир-ез-Зором, најважнијим градом на истоку те земље.

Државна новинска агенција САНА објавила је претходно да је Исламска држава избачена из дела града Ел-Хамидија који је био њено најјаче упориште.

Потом је услодила ликвидација „џепова“ које су још држали терористи.



О сиријским збивањима добро обавештени либански портал Al-Masdar објавио је да сиријске снаге контролишу 97 одсто Деир-ез-Зора.

Прецизирао је да су после Ел-Хамнидије ослобођени и градски рејони Шејх-Јасин, Ал-Бажн и Абу-Адед.
Терористи се повлаче и беже низ долину Еуфрата. Међутим, до ноћи су држали мали део рејона Ал-Рашидија и Ал-Арди.

Трогодишњу блокаду Деир-ез-Зора сиријска армија је пробила 5. септембра и почела прво напад на источне делове тог великог и за Сирију стратешки важног града.

Терористички напад код Голанске висоравни Терориста-самоубица се дигао у ваздух у граду Хадер у сиријској провинцији Кунејтра, саопштила је национална агенција САНА.

Шест људи је погинуло а више од двадесет рањено.

Према подацима агенције, терористички напад се десио на улазу у град који се налази у близини Голанске висоравни.

Како саопштавају медији, милитанти су наставили да гранатирају позиције сиријске војске са стране Голанске висоравни. Према неким подацима, терористи планирају да се пробију до стратешки важне висоравни Џабал ел Шејх.


Дејство Ту-22М3 у Сирији погледом из СУ-30

Припреме руских бомбардера ТУ22М3 за ударе по терористима





Преглед политичких и других вести за 03.11.

 Због САД десетине хиљада избеглица не могу добити хуманитарну помоћ  Десетине хиљада избеглица не могу добити хуманитарну помоћ због САД које су незаконито отвориле војну базу у Танфу, саопштио је Руски центар за мирење зараћених страна у Сирији.

Руски Центар за мирење зараћених страна у Сирији заједно са сиријским руководством пружа помоћ избеглицама у Сирији пострадалим током борбених акција међународних терористичких група. Најтежа ситуација је у подручју Танфа.

Због САД које су незаконито отвориле у том подручју војну базу, уз забрану да јој било ко приђе на 55 километра, десетине хиљада сиријских избеглица које се налазе у кампу Рукбан поред базе лишене су могућности добијања хуманитарне помоћи.  

Они који су напустили подручје Танф потврдили су да је хуманитарна ситуација у Рукбану врло тешка.

Како су саопштили, амерички саветници су недавно поред Рукбана отворили нови камп у који долазе милитанти из Источног Каламуна, подручја Карјатејна и сиријске пустиње. Амерички саветници формирају од њих још једну у низу „умерену опозицију“ — Националну сиријску војску коју чине ратници из група: Куват Шахид Ахмад Абду, Бригада шахида Ел Карјатејна, Џејш Асуад ел Шаркија (Лавови са истока).

Притом, плату милитаната у одређеним групама одређују амерички саветници током цењкања са њиховим командирима. Разлика у приходима милитаната различитих банди, чак и у једној групи, разликује се вишеструко.

У вези с тим, 29. октобра се поред избегличког кампа Рукбан десио сукоб између милитаната група Бригаде шахида Ел Карјатејна и Лавова са истока.

У размени ватре погинуло је 13 сиријских избеглица, док је више од 20, укључујући и децу, рањено. Притом, америчка страна није пружила никакву медицинску помоћ рањеним избеглицама. Сви су преминули.

Овакве акције америчке војске и такозване „међународне коалиције“ у подручју Танфа представљају најгрубље кршење међународног хуманитарног права и могу се класификовати као ратни злочин.

Трамп: Морам да разговарам са Путином о Украјини, Сирији и Северној Кореји  Председник САД Доналд Трамп изјавио је да ће се вероватно састати са руским председником Владимиром Путином у Вијетнаму на маргинама самита Азијско-пацифичке економске сарадње.

„То је врло важно путовање. Можда ћу се састати са Путином. То је веома важно. Они нам могу помоћи око Северне Кореје, Сирије. Морамо да разговарамо о Украјини“, рекао је Трамп у интервјуу телевизији „Фокс њуз“.

Самит лидера Азијско-пацифичне економске сарадње у вијетнамском Данангу одржаће се од 6. до 11. новембра.

Раније је саветник шефа Беле куће за националну безбедност Херберт Мекмастер изјавио да питање састанка Путина и Трампа још није решено.

И портпарол председника Русије Дмитриј Песков саопштио је да засад нема коначне одлуке о том питању.

Путин и Макрон разговарали о ситуацији у Сирији Председник Русије Владимир Путин и председник Француске Емануел Макрон су током телефонског разговора разматрали резултате седме рунде састанака о Сирији одржаној у Астани, шефови држава истакли су важност заједничких напора за решавање кризе у Сирији, саопштила прес-служба Кремља.

„Током размене мишљења о сиријском питању разматрани су резултати седмог Међународног састанка о Сирији одржаног у Астани 30. и 31. октобра. Обе стране истакле су значај заједничких напора у контексту процеса политичког решавања сиријске кризе“, наводи се у саопштењу.

Председници су такође разговарали о различитим аспектима билатералне сарадње, укључујући и активности форума грађанских друштава „Тријанонски дијалог“.

Председници су се заложили за ирански нуклеарни споразум и нагласили недопустивост његове ревизије, додаје се у саопштењу.

„На иницијативу француске стране одржан је телефонски разговор између руског председника Владимира Путина и француског председника Емануела Макрона. Владимир Путин је говорио о резултатима свог путовања у Иран“, истиче се на сајту Кремља.

Лидери су „говорили у прилог јасне имплементације заједничког свеобухватног акционог плана за решавање ситуације око иранског нуклеарног програма“, наводи се у саопштењу.

Путин и Макрон такође су нагласили неприхватљивост једностране ревизије овог кључног споразума.

Разговор је био послован и конструктиван, истиче се у саопштењу Кремља.

 Лавров и Тилерсон разговарали о ситуацији у Сирији Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров разговарао је телефоном са америчким државним секретаром Рексом Тилерсоном о напорима за уништавање терориста у Сирији, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.

„Разматрани су актуелни напори за уништавање тероризма у Сирији и интензивирање међународне подршке за политичко решење у тој земљи, уз поштовање њене територијалне целовитости и кроз развој националног дијалога у складу са Резолуцијом 2254 Савета безбедности УН“, наводи се на сајту Министарства.

Лавров је такође нагласио недопустивост политизације активности Заједничког механизма УН и Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) за истраживање хемијских напада и потребе њеног усклађивања са стандардима Конвенције о забрани хемијског оружја у истрази употреба хемијских средстава током сиријског сукоба, саопштило је Министарство.

Лавров и Тилерсон такође су разматрали распоред предстојећих билатералних контаката, пише у саопштењу.

„Разговарано је о неким аспектима руско-америчких односа и распореду предстојећих билатералних контаката. Саговорници су се договорили да наставе дијалог о свим темама од заједничког интереса“, стоји у саопштењу на сајту Министарства.

Уљанов: Квалитет истраге употребе хемијског оружја у Сирији је слаб, a истрага личи на саботажу Очекивања Москве да ће извештај УН и ОЗХО о хемијском оружју у Сирији бити објективан нису се оправдала, изјавио је Михаил Уљанов на брифингу Министарства иностраних послова, Министарства одбране и Министарства трговине и индустрије Русије о извештају експерата УН и ОЗХО о истрази случајева употребе хемијског оружја у сиријском Хан Шеихуну.


„Природно, очекивали смо да механизам и мисија ОЗХО, која са њим тесно сарађује на откривању чињеница, осигурају апсолутно непристрасан, професионални карактер истраге како би уверено и, што је најважније, са доказима открили кривце. Одмах да кажем да се та очекивања нису обистинила“, изјавио директор одељења Министарства иностраних послова Русије за питање неширења и контролу наоружања Михаил Уљанов.

Осим тога, према његовим речима, извештај је испао површан и непрофесионалан.

Према мишљењу Уљанова, квалитет истраге употребе хемијског оружја је слаб, a истрага личи на саботажу.

„Још у априлу на основу свежих трагова Русија је затражила од ОЗХО да хитно пошаље стручњака у Хан Шејхун и у сиријску ваздухопловну базу у Шеирату“, рекао је он.

Према његовим речима, та иницијатива је била блокирана на основу измишљених предлога.

Уљанов је навео да представници специјалног механизма истрага ОЗХО-УН дуго времена нису посетили авио-базу „Шајрат“, одакле је, према верзији Запада, био изведен хемијски напад. Експерти, према речима дипломате, саопштили су да то није у њиховом мандату.

Министарство одбране Русије саопштило је да је граната која се види на фотографији у извештају Организације за заштиту од хемијског оружја у провинцији у Хан Шејхуну могла да буде направљена од водоводних цеви домаће производње, саопштио је представник војног ресора.

Он је подсетио да кратер од гранате има правоугаоне ивице што омогућава да се претпостави да је сама граната имала правоугаони облик.

„На основу те фотографије можемо да закључимо да се у тренутку експлозије граната налазила на површини асфалта“, изјавио је представник Министарства одбране.

Русија је почетком прошле недеље у СБ УН блокирала пројекат резолуције о продужетку мандата мисији УН и ОЗХО за истрагу о хемијским нападима у Сирији. 

Сиријска опозиција је 4. априла саопштила да је 80 људи погинуло од хемијског напада у граду Хан Шејхуну у провинцији Идлибу.

Сиријска опозиција је окривила сиријску војску да је одговорна за напад. Са друге стране, званични Дамаск одбацио је све оптужбе рекавши да никада није користио хемијско оружје, као и да је целокупно хемијско наоружање извезено из земље под контролом Организације за забрану хемијског оружја.

Сједињене Америчке Државе, без представљања било каквог доказа о кривици сиријске војске за хемијски напад у Хан Шејхуну и не слушајући позив Русије за спровођење детаљне истраге, напале су сиријску војну базу Шаират у ноћи 7. априла.

 Бондарев: САД приближавањем пораза терориста траже начине за њихово повлачење Сједињене Америчке Државе, које финансирају милитанте у Сирији, приближавањем пораза терориста траже начине за њихово повлачење, а најизвеснији правац је Афганистан, сматра председник Одбора за одбрану и безбедност Савета федерације Русије и бивши командант ваздушно-космичких снага Русије Виктор Бондарев.

„Осим војне, логистичке и медицинске помоћи, САД милитантима пружају стратешку подршку. Сада када се пораз ДАЕШ-а у Сирији ближи крају, прекоокеански спонзори траже путеве за повлачење својих штићеника. А међу највероватнијим правцима је Авганистан“, наводи се у чланку Бондарева објављеном у „Росијској газети“.

Русија је у оквиру операција у Сирији успела да наруши економију терористичке групе ДАЕШ која директно зависи од продаје горива, сматра Бондарев.

„Успели смо да угрозимо економију ДАЕШ-а, која директно зависи од продаје угљоводоничних производа. Тако је пре две године, када је Русија тек започела операцију у Сирији, буџет терористичке организације добијао око 50 милиона долара месечно од продаје нафте у земљи (три милијарде долара годишње)“, наводи Бондарев у свом чланку.

Према његовим речима, у неким периодима тај износ достигао је и до десет милиона долара дневно, а сада су се приходи ДАЕШ-а од трговине нафтом смањили на 3-4 милиона долара месечно.

„Финансијски губитак условио је озбиљан проблем са попуњавањем војнотехничких и људских ресурса са којима се сада суочавају борци“, истиче Бондарев.

Терористичка организација ДАЕШ је 2014. године заузела значајна подручја у Сирији и Ираку. Коалиција на челу са Сједињеним Америчким Државама почела је борбу против њих, али у Сирији она оперише без сагласности власти земље. Русија спроводи операцију против ДАЕШ-а у Сирији од септембра 2015. године на захтев званичног Дамаска.

Бондарев сматра постоји мала нада за позитивне промене у сарадњи Русије и САД у Сирији.

„Наравно, не треба гајити илузије о оштрој преоријентацији Сједињених Америчких Држава на пут истинске борбе против терориста. Али да ли постоји нада за позитивне промене у сарадњи Русије и САД у Сирији? Искрено говорећи, постоји мала нада“, каже Бондарев.

Раније је заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков изјавио да Москва позива Вашингтон да се уздржи од ограничавања контаката са Русијом на војној линији. Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе износе изговоре како не би наставиле пуну сарадњу у овој области.

Пентагон је за Спутњик изјавио да „представници америчке и руске војске настављају да сарађују на ограниченом броју питања“ и „по потреби одржавају контакте на високом нивоу“, „али Министарство одбране је суспендовало војну сарадњу са руским оружаним снагама након илегалне анексије Крима“. Министарство одбране објаснило је да су ова ограничења прописана законом о националној одбрани Сједињених Америчких Држава.

Крајем октобра портпарол Беле куће Сара Сандерс саопштила је да би Сједињене Америчке Државе желеле да сарађују са Русијом „о одређеним стварима које су посебно важне за националну безбедност (САД)“, конкретно у Сирији.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Чекамо те на другој трци картинг шампионата!


делегација у ОЕБС-у Републике Азербејџан, Републике Белорусије, Републике Јерменије, Републике Казахстан, Киргиске Републике, Руске Федерације, Републике Србије, Републике Таџикистан, Туркменистана и Републике Узбекистан поводом 79. годишњице Победе над нацизмом у...


Западне земље „сањају“ о брисању Русије каква она сада постоји, изјавио је председник

Муниција је коришћена против насељених центара, изјавио је амерички председник


Запад негује и подржава модерне нацисте подржавајући Украјину, изјавио је бивши руски председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА