BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 01.11.

02.11.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Мапа сиуације на ратишту -  Клинути овде или на мапу испод



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 01.11.


Руски стратешки бомбардери извели ударе по позицијама терориста у Сирији Руски стратешки бомбаредри извели су ударе по позицијама терориста у Сирији.

Шест бомбардера Ту-22М3 полетело је из Русије, прелетело територију Ирана и Ирака, те извело одаре по објектима терориста у подручју града Абу Кемал у провинцији Дејр ел Зор, саопштило је Министарство одбране Руске Федерације.



У Министарству су навели да су циљеви руских авиона била упоришта милитаната и њихова складишта са муницијом и наоружањем. Радари су забележили да су све мете погођене.

Током напада авионе Ту-22М3 су пратили ловци Су-30СМ са аеродрома Хмејмим.

Након реализације борбених задатака руски авиони су се вратили у своје базе.


Дејство сиријске војске код Хаме

Дејство сиријске војске у џеповима Деир ез Зора

Сиријска војска наставља са ослобађањем земље Сиријска војска је успела да потисне терористе и ослободи острво Сакер које се налази на источној обали реке Еуфрат на југоистоку града Дејр ел Зор, недалеко од аеродрома. 



Према претходно разрађеном плану за ослобађање Дејр ел Зора, војска је требало најпре да обезбеди територију око аеродрома. Потом су били потиснути терористи из села Џафрe и под контролу је био преузет пут који повезује Дејр ел Зор са градовима Хасаке и Букамал. На тај начин су опкољени терористи који су се налази на острву, а који су остали без доставе хране и муниције.

Пред напад на позиције милитаната, авијација и артиљерија су обезбеђивале јуришнике. Са истока је иза тенкова и борних кола ишла пешадија. Разминирано је на десетине возила које су експлозивом напунили терористи.

У овом тренутку се ради на уклањању барикада и на разминирању остатка територија на острву Сакер. Војни аналитичари сматрају да се на овом острву налазила највећа групација терориста у предграђу Дејр ел Зора.

Сиријска војска открила у близини Дејр ел Зора хиљаде тона пшенице Сиријска војска открила је у близини Дејр ел Зора хиљаде тона пшенице, брашна и минералног ђубрива, које су украли борци терористичке групе ДАЕШ, саопштила је САНА.

Агенција наводи да је у граду Мејадину пронађено хиљаду тона пшенице. На подручју Мухасана западно од Ел Мејадина војници су запленили 600 тона пшенице.

Поред тога, у подручју Хатла на североистоку Дејр ел Зора милитанти су опремили складиште у којем је било смештено 208 тона пшенице и 24 тоне готовог брашна.

Сиријска војска је, такође, пронашла десетине тона минералног ђубрива за пољопривредне сврхе, које су терористи користили у производњи експлозивних направа.


Матис: Један амерички војник страдао током ослобађања Раке 
Приликом ослобађања сиријског града Раке од терориста ДАЕШ-а страдали су један амерички војник и преко 600 курдских бораца, изјавио је шеф Пентагона Џејмс Матис.

То је доказ да САД не спроводе копнену операцију против терористичке организације ДАЕШ у Сирији и Ираку, рекао је Матис.

Прошле седмице такозване Сиријске демократске снаге саопштиле су да су у потпуности ослободиле Раку и то уз подршку међународне коалиције предвођене САД.

Тај град се у рукама терориста налазио од 2013. године и био је сматран за незваничну престоницу калифата.

Истовремено, Дамаск поручује да Раку не сматра ослобођеном све док званичне сиријске снаге не уђу у тај град.

Лаврентјев: Борба против терориста се налази у завршној фази У зонама деескалације у Сирији још увек делују расуте, али велике групе терориста, гаранти раде на мерама за заштиту становништва, изјавио је специјални изасланик руског председника за Сирију и шеф руске делегације на преговорима у Астани Александар Лаврентјев.

„Треба напоменути да у овим областима и даље оперишу, иако су разбацане, прилично велике групе радикалних терористичких организација које ометају успостављање мировног процеса у овим зонама, који користе територије које су делимично под контролом умерених оружаних група, да би гранатирале на владине трупе, чиме, наравно, изазивају реципрочну артиљеријску реакцију. То све помало квари овај процес. Али ми сада покушавамо да разрадимо механизам реаговања на такве акције да бисмо заштитили цивилно становништво у областима деескалације“, нагласио је он.

Лаврентјев је изразио наду да у наредних месец-два неће остати насеља у Сирији која ће служити као упоришта за оружане формације.

„Борба против ДАЕШ-а се налази у завршној фази. Сви се веома надамо да у наредних месец-два, бар у Сирији, неће остати оружаних формација, неких насеља која служе као упоришта терористичких група“, рекао је Лаврентјев на конференцији за новинаре.

С тим у вези, Лаврентјев је додао да је „дошло време да се размишља о политичком решењу“.

У седмој рунди разговора у Астани било је речи и о зони деескалације на подручју Идлиба и размештању посматрача у тој области.

„Данас смо разговарали о питању ове важне зоне деескалације на подручју Идлиба. Он је најкомпликованији, јер тамо досад нису размештени посматрачки пунктови турских оружаних снага, као ни ирански посматрачки пунктови, укључујући и руску војну полицију“, навео је он.

Лаврентјев је рекао да на терену постоји низ потешкоћа условљених чињеницом да се на подручју Идлиба „и даље налази и оперише много различитих радикалних група, првенствено Нусра фронт“.

Преглед ситуације на ратишту



Преглед политичких и других вести за 01.11.

Рохани: Сарадња Ирана и Русије у Сирији ће се наставити до потпуне победе над тероризмом Председник Ирана Хасан Рохани је на састанку са руским председником Владимиром Путином изјавио да ће се сарадња двеју земаља у Сирији наставити до коначне победе над тероризмом, саопштила је прес-служба иранског председника.


„Сарадња Ирана и Русије ће се наставити све до потпуне победе над тероризмом“, наводи се у саопштењу на званичном сајту иранског председника.

„Иран је сусед и стратешки партнер Русије“, додаје се у саопштењу.

Рохани је такође истакао да је улога Русије у заштити споразума о иранском нуклеарном програму веома значајна и ефикасна. Ирански лидер такође је поздравио руски капитал у приватном сектору иранског бизниса.

Председник Русије Владимир Путин рекао је да је на трилатералном састанку разговарано о проблему борбе против тероризма, као и економским питањима.

„Разматрали смо важна питања у области стабилности, борби против криминала и тероризма. Али у првом плану су економски проблеми“, рекао је Путин.

Он је нагласио да су Русија, Иран и Азербејџан велики произвођачи угљоводоника. „Али то не значи да морамо да будемо конкурентни. То значи да морамо да координишемо своје напоре“, истакао је Путин.

„Иста ствар се дешава и у оквиру организације произвођача гаса. Овде сарађујемо и наставићемо да сарађујемо“, додао је Путин.

Председник Русије сматра да је координација у оквиру ОПЕК-а дала своје позитивне резултате. 

„Координација у оквиру ОПЕК-а већ је дала своје позитивне резултате, али би то било немогуће да се том раду нису прикључиле земље које не улазе у ову организацију“, изјавио је Путин након састанка са лидерима Ирана и Азербејџана у Техерану. 

Председник Русије Владимир Путин изјавио је да су на самиту у Техерану са иранским и азербејџанским председницима разматрана питања о безбедности, ирански нуклеарни проблем и усаглашени ставови о сиријској кризи.

„Подробно смо проценили безбедносну ситуацију у региону, питања везана за споразум о иранском нуклеарном питању и, наравно, детаљно смо разматрали ситуацију у Сирији. Желео бих да напоменем да са Ираном радимо врло продуктивно. Успешно смо усагласили ставове о сиријском проблему. Захваљујући нашим заједничким напорима, као и напорима Турске, веома позитивно се развија ситуација на самој територији у борби против тероризма“, рекао је Путин након трилатералног састанка.  

Он је додао да се у Сирији једнострано неће моћи решити проблеми.

„Још увек има пуно питања, проблема, а ништа од тога не може бити решен једнострано. Ниједна страна, ниједна земља не може једнострано да реши овај проблем“, истакао је Путин.

Према речима руског лидера, Русија рачуна на даљу позитивну сарадњу са Ираном и високо оцењује резултате разговора одржаних у Техерану.

 
Амерички командант није сигуран да ли је у Сирији 4.000 или 500 војника САД Високи командант снага САД за операције против терориста у Ираку и Сирији, генерал Џејмс Џерард, добро се збунио када је упитан о тачном броју америчких војника у Сирији.

Током свог брифинга амерички генерал се збунио на једноставном питању новинара о броју америчких војника у Сирији, те је морао да интервенише колега из Пентагона.

На почетку, Џерард је рекао да има 5.000 америчких војника у региону, али се одмах исправио, смањивши број на 4.000.

"Мислим да је мало више од 4000 америчких војника у Сирији који сада подржавају напоре против Даеша и "Сиријске демократске снаге", рекао је он новинарима у Пентагону у одговору на питање о броју америчких војника у региону.



Број је био неколико пута већи од званичних података, што је запањило новинаре и присилило генерала да се извини. Рекао је да је његов први одговор био "клизање језика" када му је затражено да потврди овај број.


"Жао ми је. Погрешио сам. У Сирији има око 500 војника ", рекао је војни званичник, изазивајући смех од стране новинара у просторији. Његов колега из Пентагона, који је био домаћин брифинга, морао је да "разјасни" бројеве, потврдивши да у Сирији има 503 војника САД и 5.262 у Ираку.

 


Ово питање је поново дошло на ред током брифинга када је други новинар поновио исто питање "ради записа". Овај пут, Џерард је рекао да у Сирији има 503 војника коалиционих снага, те да нема број за Ирак" .

Вашингтон изводи војне операције у Сирији које је Дамаск означио као "нелегитимне", јер присуство војске САД у својој земљи види као војну интервенцију и агресију.


Рјабков: Видимо негативни, деструктивни наставак политике администрације Трампа Заменик шефа дипломатије Русије Сергеј Рјабков изјавио је да Москва жали због наставка притиска санкцијама на Русију од стране САД.

„Наравно, иако за нас то није било неочекивано, сама чињеница да се настављају јачање притиска санкцијама и покушаји да се преко санкција дође до промене нашег курса изазива дубоку забринутост“, рекао је Рјабков.

Према мишљењу заменика руског шефа дипломатије, последње акције САД према Русији „воде наше односе у све већи ћорсокак“.

„Видимо негативни, деструктивни наставак политике администрације Трампа која је почела још за време Обаме“, рекао је Рјабков.

Како је подсетио дипломата, у Москви су увек говорили да ће судити о америчкој политици према делима, „а за сада се дешава ред акција које у нама изазивају велику непријатност“.

Антонов: Стање односа са САД забрињавајуће Амбасадор Русије у САД Анатолиј Антонов на састанку са државним секретаром Рексом Тилерсоном рекао је да је стање односа између две државе забрињавајуће и да су санкције против Москве штетне, саопштио је прес-секретар мисије Николај Лахонин.

„Амбасадор је позвао на ревидирање текуће неконструктивне политике, нагласивши да Русија и САД као највеће нуклеарне силе и сталне чланице СБ УН имају посебну одговорност за међународни мир и безбедност“, наводи се у саопштењу.

Наглашено је да „због тога две државе имају кључни значај за покретање заједничке борбе против тероризма и за перспективу коначног уништења терористичке организације ДАЕШ“.

Осим тога, Антонов и Тилерсон су позитивно оценили консултације између помоћника руског председника Вјачеслава Суркова и специјалног представника Стејт департмента Курта Волкера о Украјини. При томе амбасадор Русије је изјавио да је недопустив нуклеарни статус Северне Кореје.

Извештај заједничке мисије УН и ОЗХО о истрази употребе хемијског оружја у Сирији аматарески Последњи извештај заједничке мисије УН и Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) о истрази случаја употребе хемијског оружја у Сирији има аматарески карактер, саопштили су у сталном представништву Русије при светској организацији.

Представништво Русије послало је СБ УН-у и генералној скупштини УН прелиминарну оцену руских стручњака извештаја који је објављен прошле недеље.

„Ако се пажљиво прочита извештај, тешко га је назвати професионално припремљеним. Он има аматерски карактер и заснован је већином на претпоставкама и селективним коришћењем чињеница", наводи се у објављеном писму.


Руски стручњаци су навели да је одговорност за напад у Ум Шоше „пребачена на ДАЕШ" само зато што тамо нису примећене друге оружане невладине формације које су биле примећене да користе иприт, за разлику од од ДАЕШ-а“. Такав приступ су назвали дилетантским.


Русија је послала у УН прелиминарну оцену стручњака последњег извештаја ОЗХО, додали су у сталном представништву.


У случају са инцидентом у Хан Шеихуну „у извештају се наводе само шпекулације, засноване на „доказима на основу супстанци“ које су добијене од исте те опозиције, мишљења и оцена неких анонимних „независних" института и експерата, наводи се у писму.


Заједнички механизам УН и Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) за истраживање употребе хемијског оружја у Сирији у четвртак увече је представио Савету безбедности УН извештај о инцидентима у којима је примењен сарин у Хан Шејхуну 4. априла 2017. године и гаса иприта у Ум Хошеу 15. и 16. септембра 2016. године. Стручњаци су закључили да су у првом случају владине снаге користиле сарин, а у другом случају да су терористи ДАЕШ-а користили иприт.


Дамаск: Свако војно присуство без нашег одобрења сматрамо као агресију и окупацију Дамаск сматра благовременим одржавање конгреса националног дијалога о Сирији и спреман је да у њему учествује, изјавио је Башар ел Џафари, стални представник Сирије у Уједињеним нацијама.

„Сматрамо да је сада право време да се такав конгрес одржи и спремни смо да учествујемо у њему“, рекао је Џафари на конференцији за новинаре у Астани.

Према његовим речима, у почетку се претпостављало да ће конгрес бити одржан у Сирији. „Али ми смо реалисти, и усклађујемо своје акције са ситуацијом“, нагласио је Џафари.

Он је објаснио да многе опозиционе групе можда неће доћи у Сирију. „После дугих преговора са руском страном, одлучили смо да овај догађај одржимо у Русији“, рекао је дипломата.

Први конгрес националног дијалога у Сирији биће одржан 18. новембра у Сочију, саопштио је раније за Спутњик извор близак преговорима у Астани.

„Сирија сматра свако присуство било каквих оружаних снага на својој територији без њене сагласности само као агресију и окупацију. Реаговаћемо на одговарајући начин“, рекао је Џафари.

„Најважније што видимо је оружано војно присуство Турске у Идлибу. И то је агресија, то је окупација“, нагласио је Џафари.

Он је додао да сиријска страна такође сматра присуство америчких јединица као окупацију.

„Наше Министарство спољних послова издало је службену белешку коју смо послали у Њујорк. Сматрамо да су америчко присуство у земљи и непријатељске акције такозване међународне коалиције на челу са САД такође акт агресије против нашег суверенитета“, нагласио је он.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -


    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА