BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 26.10.

27.10.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Мапа сиуације на ратишту -  Клинути овде или на мапу испод



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 26.10.


Борбе у индустријској зони Деир ез Зора

Руски деминери за 24 часа очистили 36 хектара територије Дејр ел Зора Руски деминери су за 24 часа очистили 36 хектара територије сиријског Дејр ел Зора и његове околине и уништили више од 900 експлозивних предмета, саопштио је Центар за помирење зараћених страна у Сирији.

„Руски војни експерти међународног противминског центра Оружаних снага Русије настављају да разминирају ослобођених подручја града Дејр ел Зорa. За 24 часа проверено 36 хектара територије града и његове околине, девет километара путева, 59 зграда, а откривено је и уништено 906 експлозивних предмета“, наводи се у саопштењу.

Центар додаје да је у периоду рада међународног противминског центра на територији Сирије проверен 671 хектар терена, 170 километара путева, 1.448 зграда, пронађено и уништено 35.721 експлозивних предмета. Ово је омогућило да се започне рад на обнављању кућа и инфраструктуре.


Преглед политичких и других вести за 26.10.

Путин: Успели смо да преокренемо ситуацију у Сирији Руски председник Владимир Путин изјавио је да је преко 90 одсто територије Сирије ослобођено од терориста.

„Захваљујући храбрости и професионализму припадника руске војске који учествују у антитерористичкој операцији у Сирији успели смо да преокренемо ситуацију“, рекао је Путин.

Он је подсетио да је уз тесну сарадњу са сиријским властима и иностраним партнерима формирано неколико зона деескалација, услед чега је започет процес политичког решавања кризе и грађанског помирења.

„Борбене операције против терориста, а морам да нагласим да то нису неке тамо слабо организоване банде, већ добро опремљени и обучени кадрови, показале су квалитетне могућности Ваздушно-космичких снага Русије“, истакао је председник Путин.

САД и нелегалне формације спречавају Дамаск да испоручи помоћ за избеглице САД и нелегалне оружане формације спречавају Дамаску да организује безбедан коридор и испоруку робе за избеглице у кампу Ел Рукбану у провинцији Хомсу, саопштио је Центар за помирење зараћених страна у Сирији.

„Погоршава се хуманитарна ситуација у избегличком кампу Ел Рукбану, који се налази унутар зоне под контролом америчке групе. Овде се настављају дистрибуција наркотика, агитација и врбовање људи у терористичке организације“, наводи се у саопштењу Центра.

Напомиње се да команда групе Оружаних снага САД у Ел Танфу тренутно не омогућава приступ представницима међународних хуманитарних организација са територије Сирије у избеглички камп Ел Рукбан.

„Истовремено, америчка страна и нелегалне оружане формације које се налазе у тој зони спречавају сиријске власти да организују безбедан коридор и испоруке хуманитарног терета људима из Сирије који се налазе у камповима“, истиче се у саопштењу Центра.

Раније је Министарство одбране изјавило да су избеглице у Ел Рукбану постале, заправо, „живи штит“ америчке базе у Ел Танфу. Према минималним проценама, тренутно се у логору налази више од 60.000 жена и деце из Раке и Дејр ел Зора.

Обновљен стадион у Латакији након боравка 6000 избеглица

Москва: Запад жели да искористи међународне структуре да би извршио притисак на Дамаск Русија сматра да нема разлога да се драматизује ситуација око гласања о мандату мисије УН ОЗХО у Сирији, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.

„Упркос лажним изјавама из Вашингтона, Лондона и неколико других престоница, нема разлога да се драматизује ситуација око Заједничког механизма за истрагу. Његов тренутни мандат истиче тек 16. новембра. Више од три недеље сасвим је довољно да се проучи очекивани извештај и одреди будућа судбина механизма“, истиче се у документу Министарства.

Русија је 24. октобра блокирала нацрт резолуције Савета безбедности УН о продужењу мандата мисије Уједињених нација и Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) за истрагу о хемијским нападима у Сирији.

Гласање о документу који су припремиле Сједињене Америчке Државе одржано је у уторак. За усвајање документа је гласало 11 држава-чланица СБ УН. Русија и Боливија гласале су против, а Казахстан и Кина, стална чланица тог тела, били су уздржани.

Министарство додаје да Запад не жели да установи истину у истрази о употреби хемијског оружја у Сирији, већ да искористи међународне структуре да би извршио притисак на Дамаск.

Министарство је нагласило да су употреба сарина у сиријском Хан Шејхуну у априлу и каснији развој догађаја открили „озбиљне системске проблеме у раду мисије ОЗХО за утврђивање чињеница и Заједничког механизма за истрагу“.

„Али чини се да су западне колеге потпуно задовољне тренутном ситуацијом. Штавише, они се жестоко боре да све остане као што јесте. А то је зато што њихов циљ није успостављање истине, него искоришћавање релевантних међународних структура за повећање притиска на Дамаск“, истиче се у документу.

Као главне проблеме у раду мисије ОЗХО и Заједничког механизма Москва истиче „селективно испуњење мандата и неспремност или неспособност да се користе све методе истраживања предвиђене Конвенцијом о забрани хемијског оружја и фактичко одбијање да се спроведе истрага на лицу места“.

„Па чак, као што је недавно откривено, и покушај (мисије) да међународну заједницу доведе у заблуду у погледу могућности безбедног приступа Хан Шејхуну. Јасно је да ако заиста желимо да утврдимо кривце за употребу хемијског оружја, ти фундаментални недостаци морају хитно да буду исправљени“, додаје се у саопштењу.

Русија ће у најкраћем могућем року предати конкретне идеје Савету безбедности УН о томе шта треба да се учини за стварну објективност истраге о хемијским нападима у Сирији, наводи се у саопштењу Министарства.

„Потврђујемо намеру да у најкраћем могућем року након пријема извештаја Савету безбедности поднесемо на разматрање конкретно мишљење о томе шта треба предузети како би се не на речима, већ на делу осигурали права независност, објективност и професионализам у истрази о злочинима са употребом отровних супстанци“, наглашава Министарство спољних послова.

Министарство је коментарисало изјаве Запада о одлуци руске стране да блокира резолуцију Савета безбедности УН о проширењу надлежности Комисије за истраживање хемијских напада у Сирији.

„Министарство спољних послова Русије очекивало је да ће одмах након вета од 24. октобра на нацрт америчке резолуције о продужењу мандата Заједничког механизма за истрагу ОЗХО-УН уследити оштри напади представника више западних земаља на нас. Степен њихове бесрамности је ван сваке мере“, наводи се у саопштењу Министарства.

Министарство је подсетило да је портпарол Беле куће Сара Сандерс, на пример, изјавила да Москва „одобрава да Асадов режим употребљава хемијско оружје против недужних жена и недужне деце“, а да је стална представница САД у УН Ники Хејли рекла да је Русија „још једном подржала диктатора и терористе који користе хемијско оружје“.

„Позивамо наше америчке колеге да се придржавају барем минималне пристојности. У цивилизованим међународним односима није уобичајено да се тако грубо изобличава став противника, бринући само о томе да га затим ’разоткрију‘ и представе у лошем светлу“, наглашава се у саопштењу Министарства спољних послова.

Путин и Штајнмајер разговарали о ситуацији у Сирији и Украјини Русија и Немачка једногласне су у свом мишљењу о потреби да се уништи тероризам у Сирији, изјавио је председник Русије Владимир Путин после састанка са немачким председником Франком Валтером Штајнмајером.

„Наравно, разговарали смо и о актуелним међународним питањима. Детаљно је разматрана ситуација у Сирији. Слажемо се да је неопходно постићи потпуну и коначну ликвидацију терориста на територији те земље и повећати напоре за промовисање политичког решења“, рекао је Путин. 

„Констатовано је да, упркос познатим политичким потешкоћама, руско-немачки односи не стоје и ми смо спремни да заједно радимо на даљем њиховом развоју“, рекао је Путин.

Путин је додао да је са председником Немачке разговарао о ситуацији у Северној Кореји и иранском нуклеарном споразуму.

„Разменили смо мишљења о иранском нуклеарном програму и кризи на Корејском полуострву“, рекао је Путин након састанка са немачким председником.

Председник Русије саопштио је и да је са немачким колегом разговарао о руској иницијативи о мисији УН у Донбасу.

Он је напоменуо да је током разговора истакнута потреба за имплементацијом Минских споразума.

„Господин председник и ја смо још једном констатовали да основа за одрживо свеобухватно решење на југоистоку Украјине треба да буде стабилна имплементација Минских споразума“, рекао је Путин.

„У том контексту разговарано је и о руској иницијативи за оснивање мисије УН за обезбеђивање посматрача ОЕБС-а у зони сукоба“, нагласио је руски председник.

Председник Немачке Франк Валтер Штајнмајер је након разговора са руским председником изјавио да још постоје нерешена питања у односима двеју земаља.

„Слажемо се да садашње стање ствари не може да нас задовољи и да не би требало да нас задовољава“, рекао је Штајнмајер током посете Москви.

„Још смо далеко од нормалних односа, постоје отворене ране, нерешена питања, пре свега то се тиче уједињења Крима и сукоба у источној Украјини, који оптерећују наше односе“, додао је Штајнмајер.

Он је додао да Русија и Немачка морају да избегну оптужбе и неразумевања, враћање поверења треба да се супротстави неслагању из прошлости.

„Не мислим да један састанак може да помогне у превазилажењу ситуације која се развила током протеклих неколико година (у односима између Москве и Берлина), ипак, убеђен сам да су нам потребни састанци као што је данашњи, и треба их наставити“, истакао је Штајнмајер.

Председник Русије Владимир Путин је раније на састанку са председником Немачке Франком Валтером Штајнмајером изразио наду да ће ова посета подстакнути развој односа између две земље.

„Дозволићу себи да изразим наду да ће ова посета бити добар подстицај за развој билатералних односа и да ће послужити јачању наших међудржавних односа“, рекао је Путин.

Са своје стране, немачки председник је изјавио да би Москва и Берлин требало да се супротставе међусобном удаљавању које се одвијало последњих година.

„Сматрам да је неопходно да ми, као председници, искористимо прилику да наставимо дијалог како бисмо покушали да утврдимо како можемо да побољшамо наше односе, којима тренутно не можемо да будемо задовољни“, рекао је Штајнмајер на састанку са руским председником Путином.

„Као савезни председник желео бих да допринесем побољшању односа између Русије и Немачке“, истакао је Штајнмајер и изразио наду да ће данашњи састанак такође послужити остварењу тог циља.

Песков: Турска координише са Русијом своје акције у Сирији  Турска координише са Русијом своје акције у Сирији будући да је једна од ангажованих страна у астанском процесу, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

Како је рекао, Турска је одговорна за осигуравање безбедности у зонама деескалације и испуњава све задате обавезе.

САД: Русија покрива употребу хемијског оружја од стране сиријских власти  Русија, у суштини, покрива употребу хемијског оружја од стране сиријских власти, изјавила је портпарол Беле куће Сара Сандерс на редовној конференцији за новинаре, коментаришући одлуку Русије да блокира усвајање неусаглашене резолуције у Савету безбедности УН о продужењу за годину дана овлашћења Заједничког механизма УН и ОЗХО за истрагу хемијских напада у Сирији.  

„Блокирање продужења овлашћења за истрагу не значи ништа друго до подршку Русије за употребу хемијског оружја од стране режима (сиријског председника Башара) Асада против жена и деце. Ми (САД) ћемо настави томе да се супротстављамо“, истакла је Сандерсова.

Она је истовремено оптужила Москву да није спремна да заустави употребу хемијских средстава у свету. „Блокирањем продужења Заједничког механизма Русија је још једном показала да није заинтересована за заустављање варварске употребе хемијског оружја у свету и да ће учинити све што је могуће да би заштитила свог савезника — режим Асада“, сматра Сандерсова.

Русија ће предложити шему даљих корака о мандату мисије УН-ОЗХО у Сирији  Русија ће предложити шему даљих корака о мандату мисије УН-ОЗХО у Сирији тек након објављивања извештаја Заједничког истражног механизма и пажљивог проучавања, саопштило је Министарство спољних послова Русије.

„Русија се увек залагала да се рад Заједничког механизма изгради систематски и плански. У најскорије време очекује се објављивање извештаја Заједничког механизма. Ми ћемо га детаљно проучити, а затим ћемо предложити шему за даље кораке“, наводи се у саопштењу Министарства. 

 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА