BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто је Фидел Кастро гранатирао амерички брод из руског тенка

Зашто је Фидел Кастро гранатирао амерички брод из руског тенка
21.10.2017. год.


Хирон, мала плажа на источној обали Залива свиња на Куби, постала је у априлу 1961. године, након инвазије Кубанаца у егзилу који су имали подршку Сједињених Држава, поприште жестоких борби. У тим одлучујућим часовима совјетски тенкови су одиграли важну улогу.

Владине снаге Фидела Кастра су спречиле инвазију 1500 кубанских емиграната које је подржавала америчка влада, а обучила ЦИА. План је био да се војска искрца, осигура подручје, заузме аеродром и прогласи своју владу која би тражила помоћ Вашингтона, а тако би се оправдала америчка интервенција.

Куба се против инвазије борила помоћу старих америчких тенкова Шерман, али разместила је и неколико легендарних совјетских тенкова Т-34 који су значајно придонели победи над нацистичком Немачком. Сада су се супротставили Кенедијевим трупама.

Како су ти тенкови стигли на Кубу?

Како пише 
Ecured, Фидел Кастро је током посете Русији у јулу 1960. сазнао да ће му предати тенкове Т-34/85, модел из 1946. године. Први тенкови су се с палубе руског теретног брода у Хавану искрцали већ у октобру. До децембра исте године је испоручено отприлике 100 тенкова. Испоручено је и неколико тенкова Јосиф Стаљин 2 (ИС-2) који нису учествовали у том окршају, и 41 примерак М верзије тенкова СУ-100.

Совјетски теретни брод, Куба

Започела је обука кубанских тенкиста. Први курс је завршен у фебруару. Тенкисти су распоређени на најосетљивијим местима на Карибима.

Како се наводи на блогу 
5. септембра, у првој је Хаванској декларацији објављеној 2. септембра 1960. стајало: „Кубански народ окупљен у Народној скупштини изјављује да ће, ако дође до инвазије империјалистичких војних снага на Кубу, Куба прихватити помоћ СССР-а“. Тенкови и њихове посаде су били спремни.

Да ли је Фидел потопио амерички брод?

У априлу 1961. године у свим светским новинама су се појавиле фотографије Фидела и Че Геваре у организацији одбране кубанских обала од америчке инвазије. Према писању портала fidelcastro.cu, поручник Нестор Лопез Куба се сећа тренутка у којем је Фидел Кастро ступио у акцију на „леђима једне совјетске металне звери“. Рекао је и да је видео брод класе Либерти „Хјустон“, за који су претпостављали да носи велику количину оружја за освајаче. „Фидел није хтео да га гађа. Била је то логистика Бригаде плаћеника. 'Морамо сазнати какав терет носи тај брод', рекао је Фидел.“

Према речима Лопеза Кубе, Фидел се на крају ипак предомислио: „У реду, припремите ми тенк“. Припремили су један Т-34 и један СУ-100. Иако је Фидел, према писању службених кубанских медија, био у тенку Т-34, у „Хјустон“ је пуцао СУ-100. Брод се нашао у пламену. Према другим изворима, брод су оштетили кубански авиони.

Који совјетски тенкови су се користили у борби против ЦИА јединица?

Т-34
Кастро искаче из руског тенка Т-34 је средњи тенк који се производио између 1940. и 1958. године. Захваљујући свом оклопу, јачини паљбе и једноставној производњи, постао је најпознатији тенк на свету. У другој половини двадесетог века Т-34 је кориштен у сукобима који су трајали све до деведесетих. Једна од најпопуларнијих фотографија плаже Хирон је она на којој Фидел искаче из једног оваквог тенка.

СУ-100
СУ-100 који је потопио амерички брод, Хавана.

Један од најбољих тенкова из Другог светског рата (користио се последње године рата) био је у могућности пробуши 125 мм оклоп са удаљености од 2000 метара. Користио се деценијама у многим ратним сукобима широм света. На Куби су ови тенкови, према постојећим информацијама, у служби остали све до 80-их.

Хаиме Ногера,
Russia beyond



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА