BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Каталонија прети отцепљењем ако Мадрид покрене суспензију аутономије

Каталонија прети отцепљењем ако Мадрид покрене суспензију аутономије
19.10.2017. год.


Лидер Каталоније Карлес Пуђдамон упозорава да би регионални парламент могао да гласа о усвајању формалне декларације о независности – ако Мадрид настави са "репресијом", односно суспензијом њене аутономије. Шпанска влада је за суботу заказала седницу на којој ће покренути члан 155 шпанског устава, који предвиђа суспендовање каталонске аутономије.

Пуђдамон је у писму шпанском премијеру Маријану Рахоју навео да је суспензија независности и даље на снази, али да могућност да се прогласи независност и даље постоји.

У писму, чију је интегралну верзију објавио шпански лист Ел Паис, поставио је два услова Мадриду – да "престане са репресијом" и да се "покрене дијалог".

"Ако влада државе настави да спречава дијалог и настави с репресијом, Парламент Каталоније могао би, ако то сматра прикладним, да одржи гласање о званичној декларацији о независности о којој није гласао 10. октобра", написао је каталонски лидер. 

Писмо је послато неколико минута пре истека рока који је Мадрид поставио за конкретно изјашњавање о томе да ли је или није проглашена независност Каталоније.

"Одлука о примени члана 155 одговара централној влади, уз претходно одобрење Сената. Упркос свим нашим напорима и вољи за дијалог, једини одговор који смо добили је да се суспендује аутономија, што нам говори да нису свесни проблема и да не желе да разговарају", додаје се у писму.

Лидер Каталоније наглашава и да није испуњен захтев за "окончање репресије".

"Насупрот томе, репресија је повећана, што је довело до хапшења председника каталонске Народне скупштине и председника удружења 'Омниум Културал', акредитованих грађанских, пацифичких и демократских ентитета", додаје се у писму.

Подсетио је да је народ Каталоније 1. октобра гласао за независност на референдуму, уз подршку високог процента гласача, а да је 10. октобра парламент одржао седницу за оцену исхода референдума и његових ефеката, где је предложио да се суспендују ефекти проглашења независности.

"То сам урадио како бисмо подстакли дијалог", наводи Пуђдамон, али, како истиче, до тог дијалога још увек није дошло.

Убрзо по објављивању Пуђдамоновог писма, из Канцеларије шпанског премијера саопштено је да ће Влада Шпаније на ванредној седници која је сазвана за суботу, покренути члан 155 шпанског устава, који омогућава суспендовање каталонске аутономије.

"Шпанска влада ће наставити са процедуром из члана 155 Устава, како би обновила легалитет каталонске самоуправе", наведено је у саопштењу Рахојевог кабинета.

Мадрид је дао рок регионалној влади Каталоније да до данас у 10 часова одустане од симболичног проглашења независности од прошле недеље, или да се суочи са директном влашћу Мадрида над Каталонијом, преноси Ројтерс.

АФП преноси да је каталонски лидер Карлес Пуђдамон разјаснио данас да независност Каталоније није проглашена, али да је упозорио да ће објавити отцепљење од Шпаније уколико Мадрид испуни претњу о суспензији регионалне аутономије.

Ројтерс, с друге стране, наводи да Пуђдамон ни данас није разјаснио да ли је или није прогласио независност.

Уколико би премијер Шпаније Маријано Рахој започео примену укидања каталонске аутономије, било би потребно од три до пет дана да регионална аутономија буде потпуно суспендована, наводи британска агенција.

Члан 155 Устава Шпаније овлашћује владу да прибегне свим мерама потребним да се очува интегритет државе.

То је најекстремнија мера којој може да прибегне шпанска влада уколико једна аутономна регија прогласи независност. У политичким круговима тај члан зову и "нуклеарна опција", док га је бивши министар спољних послова Хозе Мануел Гарсија назвао "атомском бомбом".

Ради се о екстремној мери предвиђеној за екстремне ситуације. Та мера у Шпанији још никад није увођена.

Члан 155 предвиђа да се некој регионалној влади, у случају да угрози интересе шпанске државе, могу одузети сва овлашћења – и пребацити на централну владу у Мадриду.

Уколико се грађани дотичне регије због тога побуне, влада у одбрани интегритета државе има у том случају право да примени "институционалну силу".



  • Извор
  • фото: © Gonzalo Fuentes / Reuters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА