BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 28.09.

29.09.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Мапа сиуације на ратишту -  Клинути овде или на мапу испод



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 28.09.


Дејство Ваздушно-космичких снага РФ по терористима

Дејство Ваздушно-космичких снага РФ по терористима

Дејство Ваздушно-космичких снага РФ по терористима

Дејство Ваздушно-космичких снага РФ по терористима

Сиријска војска наставља са офанзивом у Деир ез Зору - Наставак муњевитих и жестоких напада сиријских снага по терористима у провинцији Деир ез Зор и истоименом регионалном главном граду се наставља, a Дамаск се нада да ће у року од неколико дана очистити преостале џепове терориста у граду.


Након пробијања опсаде Деир ез Зора током прве седмице септембра, сиријска војска коју подржавају руске ваздухопловне снаге сусрећу се чврстим отпорима терористма у околним местима.


"Свакодневна је борба. Користе тешку артиљерију, те покушавају да се инфилтрирају усред ноћи. Нападају и помоћу самоубилачких прслука и ауто-бомби. Борба се наставља свакодневно", рекао је сиријски официр Ибрахим за РТ, неколико тренутака пре него што је његова јединица подвргнута гранатирању са позиција терориста.

 

 

Екипа РТ-а се такође нашла усред гранатирања током извештавања са сиријских артиљеријских позиција које гледају на индустријски део Деир ез Зора, на истом месту где је руски генерал-потпуковник Валериј Асапов погинуо од експлозије гранате током минобацачког напада терориста.

Терористи користе све што имају у очајничком покушају да задрже своје позиције, користећи реку Еуфрат да допуне своје бројно стање, оружје и муницију. У среду је сиријска армија дејствовала по терористима у подручјима Хвајет ал Сакер, ал Арди, Касарт и Касамат, као и месту Ал-Хусеиниа североисточно од града.

Према извештајима, сиријске снаге су такође успеле одбити напад на село Хатлах Тахтани које је од виталног значаја за контролу Сакра острва источно од града Деир ез Зора. Острво служи као кључна позиција за контролу над северним делом града.

Упркос отпору терориста, војска се нада да ће град чистити у року од неколико дана.

"Град Деир ез Зор ће бити ослобођен највише за седмицу. Ослободићемо и нека од предграђа. Цена ће без сумње бити висока. То је тешко борбено поље. Од густих урбаних подручја, до бујне обале и ровова", истакао је Ибрахим.

Сиријске снаге такође успешно потискују терористе источно од реке Еуфрат. Сиријске снаге користе мост који је поставила руска инжењерија за премештање механизације и додатних трупа између обала реке.

Ослобађање остатка провинције Деир ез Зор могло би бити теже, јер Москва и Дамаск сумњају да, док Вашингтон тврди да је фокусиран на борбу против терориста, снаге под вођством САД делују на другачији начин.

У недељу је руско министарство одбране објавило снимке из ваздуха који показују да је опрема специјалних снага америчке војске лоцирана северно од Деир ез Зора, територији под контролом терориста.

"Америчке трупе се не суочавају са било каквим отпором ових милитаната, док њихове позиције немају знакове борбе, што би могло указати на то да се осећају апсолутно сигурним у тој области", саопштило је Министарство одбране Руске Федерације.

Иако је Вашингтон негирао оптужбе, трупе "Сиријских демократских снага (СДФ)", претежно састављене од курдске милиције подржане од стране америчке војске, недавно су напале положаје сиријске војске у покрајини Деир ез Зор, чији је циљ био да остваре контролу над нафтним и гасним регионом источне Сирије.

 

Упркос томе, Дамаск се нада да ће све терористе у Сирији неутралисати до краја године. Почетком недеље руска војска је саопштила да су сиријске снаге повратиле контролу над неких 87,4 одсто територије земље.
 

Преглед политичких и других вести за 28.09.


Путин: Напредак у мирном решењу сиријске кризе заједнички успех Москве и Анкаре - Председник Владимир Путин назвао је напредак у мирном решењу сиријске кризе "заједничким успехом" између Москве и Анкаре након разговора са турским лидером Реџепом Таипом Ердоганом. Он је рекао да су споразуми створили "услове" да се оконча крвопролиће у ратом разореној држави.



"Деескалациионе зоне су де-факто створиле неопходне услове за окончање братоубилачког рата у Сирији и коначног пораза терориста, као и повратка сиријског народа у нормалан живот", рекао је Путин на конференцији за новинаре.


Ердоган је позитивно оценио сиријски мировни процес рекавши да је "срећан" због напретка оствареним на преговорима у Астани. Додао је да ови преговори "јачају мир".

Он је даље рекао да ће се гаранти процеса у Астани, укључујући Турску и Русију, сада "још више фокусирати на мере изградње поверења".

Ердоган је додао да су Москва и Анкара "посвећени политичком решењу сиријске кризе".


Говорећи о билатералним односима, двојица лидера су обећала да ће уклањати разне баријере које ометају трговину и инвестиције.

Путин је посебно нагласио да је успешна сарадња између релевантних министарстава већ омогућила укидање свих рестрикција турске пољопривредне робе за руско тржиште. Он је рекао да је пољопривредни извоз Турске у Русију порастао за више од 58 одсто у првој половини 2017. године као резултат ове промене у политици.

Ердоган је рекао да су Москва и Анкара поставиле циљ да достигну 100 милијарди долара у билатералној трговини.


Конашенков: Покушај Британаца да ратне преваранте лансирају за објективне изворе информација је манипулација за дилетанте - Министарство одбране Русије одбацило је извештаје о смрти 150 цивила у сиријском Идлибу у руским ваздушним нападима, саопштио је портпарол Министарства одбране Русије генерал-мајор Игор Конашенков.

„Сиријска ’цивилна одбрана‘, на коју се позива британска агенција Ројтерс, говорећи о наводним цивилним жртвама, то су исти они ’Бели шлемови‘. Покушај Британаца да ове ратне преваранте лансира под новим брендом за објективне изворе информација је манипулација за дилетанте“, рекао је Конашенков.

„Авиони ваздушно-космичких снага Русије, како би избегли жртве међу цивилима, не нападају стамбена подручја у насељима. Циљеви напада су терористичке базе, оклопна возила и складишта муниције, које су идентификовале беспилотне летелице и који су обавезно потврђени другим каналима“, нагласио је он.

Напади руских ваздухопловних снага у Идлибу прекинули су операцију терористичке групе Нусра фронт која је покушала да изведе терористе из Хаме, рекао је Конашенков. Он је додао да је „акцијама руске авијације ова операција Нусре прекинута, а терористичке снаге уништене.“

Иран: Москва одувек била отворена и јасна о својим намерама за разлику од САД - Доналд Трамп верује да је Иран диктатура, иако савезници Вашингтона у региону "нису видели гласачке кутије у својим земљама", рекао је министар спољних послова Ирана, додајући да Техеран остварује свој легитимитет и мандат од народа.

"Можда председник Трамп воли да размишља о Ирану као диктатури, али занимљиво је да сви његови савезници у региону нису чак ни видели гласачке кутије у својим земљама, али нека буде.", рекао је Мохамед Џавад Зариф, одговарајући на питање о политичким процесима у Ирану и куда је земља кренула.



"Оно што је важно, је да нашу легитимност и нашу моћ добијамо од нашег народа, за разлику од наших пријатеља у региону", казао је Зариф.

"Ми не добијамо наш легитимитет из `лепе војне опреме` коју `добијамо из Сједињених Држава` ", додао је он.

"Наше друштво није толико различито, имамо исте процесе", објаснио је Зариф.

"Немам кристалну куглу. Познајем играче, познајете играче у САД. Али, ако вас питам ко ће победити на следећим председничким избора у САД-у, можете ли ми рећи?", упитао је Зариф.

Упркос значајном утицају у Саудијској Арабији, Трамп је током своје недавне посете уговорио продају оружја, док се Техеран надао да ће радити заједно са Ријадом, како би побољшао безбедност на Блиском истоку.

"Немамо илузију да можемо искључити Саудијску Арабију из овог региона. Верујемо да је Саудијска Арабија изузетно важан играч у региону чију је улогу потребно поштовати", рекао је Зариф.

"Али ми очекујемо да Саудијска Арабија такође препозна да смо и ми важан део овог региона, те да се никада не може искључити Иран. Како ми никада нећемо покушати да искључимо Саудијску Арабију, тако и Саудијска Арабија мора да напусти ову илузију ", објаснио је он.

Осврћући се на ситуацију у Сирији, ирански министар спољних послова је саопштио да је Вашингтон потпуно преусмерио свој приоритет са борбе против терориста на спречавање Дамаска да не поврати контролу над својом границом са Ираком.

"Данас, чини ми се, да су се приоритети променили и да је за владу САД важније спречити да сиријска влада преузме контролу над границом са Ираком него да победи терористе", рекао је он.



Планови Вашингтона за Сирију остају мистерија, додао је Зариф, наглашавајући да је Москва у међувремену одувек била отворена и јасна о својим намерама и искрено желела да се реши криза.

"Разговарао сам са председником Путином, знам да председник Путин жели да се нађе мирно решење за Сирију јер сукоб не служи нашем интересу и не служи њиховом интересу", рекао је он.

"Да ли су САД спремне да то учине? Питајте неког ко је разговарао са председником Трамп недавно.", казао је Зариф.

Дамаск: Војно присуство САД у Сирији илегално, постоје и друге опције осим дипломатских за њихов одлазак - Након серије одлучујућих битака, сиријска војска пише последње поглавље кризе, саопштио је сиријски министар спољних послова Вадим Муалем за РТ, наглашавајући да ће, након што терористи терористи буду искорењени, да ће илегално присуство САД у земљи морати да се реши.


Сиријска влада, уз помоћ својих савезника, посвећена је ослобађању земље од терористичких снага, надамо се до краја године, саопштио је Валид Муаллем.


"Сиријска држава намерава да ослободи сваки педаљ наше земље од терориста. Ако успемо ово урадити пре краја ове године, онда ћемо бити веома срећни због тога ", рекао је Муалем.

Почетком седмице руска војска је саопштила да су сиријске оружане снаге повратиле контролу над неких 87,4 одсто територије земље. Неколико кључних победа постигнуто је у последња три месеца када је војска успела да ослободи преко 55 одсто своје територије, напоменуо је сиријски дипломата.

Осврћући се на пробијање дугогодишње блокаде Деир ез Зора, а пре тога ослобађања Палмире и Ал-Сухнаха, Муалем је истакао да су ове битке једнако важне као прошлогодишња битку за ослобађање Алепа.

"Кажем да се главне битке у Сирији завршавају и стога завршавамо последње поглавље у историји кризе", рекао је Муаллем.

Министар је такође разјаснио како сиријска влада планира да се суочи са коалиционим снагама које предводе Сједињене Државе у Сирији, док криза полако јењава. Локална милиција са курдском доминацијом и "Сиријске демократске снаге (СДФ)" обучаване од стране САД, тренутно се боре против терориста у Раки и источно од града Деир ез Зора, са циљем борбе за контролу огромних природних ресурса истоимене покрајине.

Док се не заврши борба са "Исламском државом" и другим терористичким групама, Дамаск ће наставити ради путем дипломатских канала како би Американци изашли из Сирије, те ће држати територије са већинским курдским становништвом као неодвојивим делом Сиријске арапске републике, рекао је министар спољних послова.

"Пре свега, куцамо на сва дипломатска врата, јер је америчко војно присуство у Сирији илегално", рекао је Муалем.

"Када дипломатија постане немоћна, онда ћемо испитати различите опције", нагласио је Муалем.

"Американци су дошли код нас, а не обрнуто. Због тога заговарамо суверенитет, независност и територијални интегритет Сирије. Ми ћемо поступати према овим принципима ", објаснио је он.

Осврћући се на курдско питање, Муалем је истакао да је Дамаск спреман да преговара о већој аутономији за сиријске Курде све док не покушаву да искористе западну подршку као полугу за одвајање од сиријске државе.

"У Сирији, Курди желе да прогласе аутономију у једном или другом облику унутар граница Сиријске Арапске Републике. Преговори и дијалог су могући", али само када буду искорењена претња терориста, додао је дипломата.

 

Како се борбе у Сирији постепено приближавају крају и већина становништва са одушељењем прихвата напоре помирења, Дамаск већ планира како да се суочи са огромном реконструкцијом земље која према проценама може коштати земљу, а која је и даље под санкцијама Запада, до 300 милијарди долара.

"У почетној фази говоримо о обнови земље у оквиру могућности наше државе, напорима грађана Сирије и пријатељских држава. А онда ћемо видети који се други ресурси могу искористити ", рекао је Муалем, истичући да су избеглице које су побегле од насиља, а сада желе да се врате кући и поново изграде свој живот и земљу, добродошле у Сирију.

Муалем инсистира да средстава за реконструкцију морају тражити од земаља које су спонзорисале тероризам у Сирији још од почетка оружаног сукоба 2011. године.

"Земље које су деловале против Сирије треба да учествују у реконструкцији наше земље како би се бар мало искупиле према сиријском народу за дела која су починиле", рекао је Муалем.

Отварајући своје границе међународним компанијама из пријатељских држава, Сирија се нада да ће се приливом новца, подстакнути и процес реконструкције.

"Приоритет ће дат нашим пријатељима, који су били на нашој страни током кризе", нагласио је Муалем.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА