BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 22.09.

23.09.2017. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Карта ситуације на фронту за 22.09. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 22
.09


Кијевске снаге 34 пута напале територију ДНР 
 Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата 34 пута напале територију ДНР. Под ватром кијевских снага нашло се 14 насељених места Републике.



Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана три пута напале позиције Народне милиције у подручју Славјаносербска, као и насеља Фрунзе и Калиновка.




Преглед политичко-економских и других вести за 22
.09.



Песков: Нема говора о распоређивању мисије УН на руско-украјинској граници - Обезбеђење мисије УН у Украјини могла би да осигурава безбедност ОЕБС, али нема говора о њеном распоређивању на руско-украјинској граници, изјавио је новинарима портпарол председника Русије Дмитриј Песков.

„Суштина руског предлога, руске иницијативе је у томе да ова мисија ОЕБС-а може да осигурава безбедност да сарадници мисије ОЕБС-а испуњавају своје функције“, подсетио је представник Кремља.

Он је обратио пажњу на то да „најпре реализују своје функције на линији раздвајања“.

На питање да мандат мисије ОЕБС-а подразумева посете различитих делова Украјине, укључујући и границу Русије, Песков је рекао: „Да, несумњиво, ради се о обезбеђењу мисије ОЕБС-а тамо где се они тиме баве“.

„Међутим, не ради се о распоређивању мисије УН на граници“, нагласио је он.

„Ради се о томе да је распоређивање неких мисија на граници јасно прописано Минским споразумом, а то (распоређивање обезбеђења мисије УН на руско-украјинској граници) би било у супротности са Минским споразумом“, објаснио је представник Кремља.

По његовим речима, „најважније је да сваки модалитет рада неких мисија подлеже договору сукобљених страна, односно Кијева и непризнатих република Донбаса“.

Габриел: Потребна нова политика смањења напетости са Русијом - Немачки министар спољних послова Зигмар Габријел изјавио је за РТ да је потребна нова политика смањења напетости са Русијом.

Немачки министар је рекао да постоје споразуми да се не нападају суседне земље, истакавши да је то прво урадила Русија и да Немачка то сматра озбиљним кршењем међународног права.

На питање да ли говори о истоку Украјине или о Криму, Габријел је рекао: 

„И о Криму и, наравно, о сукобу на истоку Украјине у који је Русија некако укључена, иначе не би било формата ’Нормандијске четворке‘: Русија, Украјина, Немачка и Француска, које покушавају да реше проблем. Без обзира на то, на ове велике разлике, на овај сукоб, мислим да би сви требало да будемо заинтересовани за почетак нове фазе у политици смањења тензија“, рекао је немачки министар.

Према његовим речима, бивши немачки канцелар Вили Брант „започео је своју политику смањења тензија са СССР-ом, у сред најмрачнијег тренутка Хладног рата, када су у Праг ушле трупе“.

„Мислим да нам треба визија нове коегзистенције у Европи. Погледајте Северну Кореју, шта се тамо дешава. Ако САД, Кина, Европа и Русија не буду сарађивале, нећемо решити сличне проблеме у свету“, додао је Габријел.

Он је такође нагласио да нам је „потребна нова политика смањења тензија са Русијом, без обзира на чињеницу да је због Крима и Украјине настао озбиљан конфликт“.

Москва спремна да расправља о алтернативним предлозима за мировне снаге у Донбасу - Портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова изјавила је да је Москва спремна да расправља о алтернативним предлозима за мировне снаге у Донбасу.

Према њеним речима, постојећи руски нацрт резолуције, на којем се тренутно ради са партнерима у УН, није у супротности са постојећим споразумима.

„Нажалост, овде имамо огромну количину материјала који ову идеју искривљују. На пример, Украјина је ову идеју препарирала на такав начин као да ће миротворци наводно бити распоређени на читавој територији Донбаса“, рекла је Захарова новинарима на маргинама Генералне скупштине УН.

„Ако постоје алтернативни пројекти, спремни смо да разговарамо о њима. Али, истовремено, понављам још једном да постоји и руска иницијатива, руски нацрт резолуције. А све остало је, као и увек у свету дипломатије и политике, питање споразума, консензуса, потраге за компромисима“, додала је портпаролка Министарства спољних послова.

Рад на нацрту резолуције Савета безбедности УН о мировним снагама у Донбасу се наставља, Москва инсистира на њиховом распоређивању на линији разграничења, на којој су присутни посматрачи ОЕБС-а, изјавила је Захарова раније за телевизију „Русија 1“.

„Тренутно се у Уједињеним нацијама разрађује и разматра руски нацрт резолуције о учешћу мировних снага УН. Било је много спекулација на ту тему, било је много спекулација у украјинским медијима о наводном распоређивању тих мировних снага на територији Донбаса. Желела бих да објасним о чему се ради. Мировњаци ће бити распоређени на линији разграничења на којој се налазе посматрачи ОЕБС-а и водиће рачуна о безбедности припадника те организације. Ни мање ни више“, рекла је Захарова.

Захарова: Москва разматра кораке у случају испоруке америчког оружја Украјини - Москва разматра кораке у случају евентуалне испоруке америчког смртоносног оружја Украјини, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.

„Наравно да разматрамо“, одговорила је Захарова на питање водитеља телевизије „Русија 1“.


„За многе је концепт Минских споразума нешто виртуелно, али заправо то је данашња реалност. У сваком случају, морамо да учинимо све како бисмо се придржавали управо тог курса“, додала је она.


Трамп: Не бих рекао да је Украјина најлакше место за живот - Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп састао се са украјинским председником Петром Порошенком. Разговори су одржани на маргинама 72. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.

Трамп је Порошенку рекао да су односи између две земље „достигли напредак“ од њиховог последњег састанка у Белој кући.

„Не бих рекао да је Украјина најлакше место за живот, али се ствари код вас свакодневно поправљају“, рекао је Трамп, не објашњавајући како се ситуација побољшала.

„Велика ми је част да будем овде, да седим тако близу вас. Драго ми је да чујем речи о напретку који смо постигли од нашег последњег састанка“, одговорио је Порошенко америчком председнику.

Кијев тражи 380.000 долара од руских авио-компанија за летење изнад Крима - Суд Кијевске области затражио је око 380.000 долара од руских авио-компанија за летење изнад Крима, саопштила је портпаролка генералног тужилаштва Украјине Лариса Сарган на својој страници на „Фејсбуку“.

Тужбу је поднело тужилаштво аутономне покрајине Крим, структура која се сачувала у оквиру генералног тужилаштва Украјине, након уласка Крима у састав Русије.

Према речима Саргана, авио-компанија није плаћала аеро-навигационе услуге за небо изнад Црног мора код граница Симфиропољског рејона.

Арбитражни суд Москве, у оквиру међународне правне помоћи, обавестио је оптуженог о поступку, додала је портпаролка.

То није први покушај украјинских власти да извуку новац из руских авио-компанија. Прошле године је Државна авио-служба Украјине израчунала руским компанијама које лете за Крим казне за суму од 27 милиона долара. На Криму су ову одлуку назвали још једном „глупошћу“ украјинских власти.

Експерти су назвали казне глупошћу, јер руске компаније не лете у Украјину. Директни авио-саобраћај међу државама обустављен је 25. октобра 2015. године.

Пет држава ће казнити кривце за пад авиона МХ17 изнад Донбаса - Пет држава-чланица заједничке групе за истраживање катастрофе МХ17 потписале су међувладин меморандум о сарадњи, наводи се на сајту Владе Холандије.

Групу чине Холандија, Аустралија, Белгија, Малезија и Украјина. У документу се говори о политичкој подршци држава које врше истрагу против лица која се оптужују за обарање авиона на линији МХ17.

„Државе, чланице групе, желе да изведу пред лице правде одговорне кривце и договор директно то показује“, изјавио је министар спољних послова Холандије Берт Кундерс.

У јулу су чланице групе одлучиле да се оптужбе подносе по холандским законима, али „уз активну подршку међународне заједнице“.

Како наводи председник руске Асоцијације међународног права Анатолиј Капустин потписани меморандум неће имати правне последице за треће земље.

Путнички авион „боинг 777“ малезијске компаније на лету МХ17 из Амстердама за Куала Лумпур срушио се 17. јула 2014. године на истоку Доњецке области. У несрећи су погинула 283 путника и 15 чланова посаде — из десет земаља.

Чланови Заједничке истражне групе су представници Аустралије, Белгије, Малезије, Холандије и Украјине.

У септембру 2016. године истражитељи су објавили резултате своје анализе, према којима је авион срушила ракета из ракетног система „Бук“, који се налазио на подручју села Првомајско јужно од насеља Сњежно. Село је у то време било под контролом устаника.

Стручњаци су, притом, признали да нису успели да проуче информације које је доставила руска страна. Руска анализа првобитних радарских података одбацује могућност лансирања ракете на „боинг“ из области источно од места катастрофе, укључујући и насеље Сњежно.


Песков: То што Украјина карактерише Русију као „државу-агресора“ коси се са реалношћу - То што Украјина карактерише Русију као „државу-агресора“ коси се са реалношћу на југоистоку Украјине, где Русија не учествује у конфликту. Компромиси приликом сличних формулација треба да буду разумни и прихватљиви, изјавио је портпарол председника Русије Дмитриј Песков.

„У ставу да је Русија агресор нема места за интерпретације. Јер овакав став је апсолутно у супротности са реалношћу. Русија није учесник сукоба, она је заједно са другим државама гарант реализације докумената на који се ослања читав процес решавања кризе - Мински споразум“, рекао је Песков новинарима, коментаришући информације медија о наводном украјинском пројекту резолуције који садржи поменуте формулације.

Осим тога, портпарол руског лидера је објаснио да сваки компромис при формулацијама у којима се Русији жели наметнути улога агресора мора да буде разуман и дозвољен.

„Русија и председник Путин су више пута показали жељу да ураде све што је могуће за долазак до компромиса. Међутим, сваки компромис је праћен одређеним степеном разумности и прихватљивости“, навео је Песков.

Гатилов: Русија не види сврху распоређивања мисије УН на руско-украјинској граници - Русија не види сврху распоређивања мисије УН на руско-украјинској граници, рекао је руским медијима заменик министра спољних послова Русије Генадиј Гатилов коментаришући руски пројекат резолуције о обезбеђивању мисије УН у Донбасу.

„Представници Украјине желе распоређивање УН на читавој територији Украјине, укључујући руско-украјинске границе. Русија није страна у конфликту, зато нема смисла распоређивати мировњаке на граници“, рекао је он.


Гатилов је нагласио да се Москва не опире Минском споразуму, у коме „постоји цео низ питања која треба да буду решена пре него што ствар пређе на разговоре о руско-украјинској граници“.


„Украјинци све изокрећу — пре свега желе да затворе руску границу са Украјином, а затим ће да решавају или неће да решавају питање повезано са другим аспектима решавања кризе. Такав став ми не делимо, јер је он у супротности са Минским споразумом“, констатовао је заменик шефа руске дипломатије.


Раније је председник Петра Порошенко на седници Генералне скупштине УН нагласио је да ће обавезан услов мандата мировне мисије у Донбасу бити распоређивање на украјинско-руској граници.


Русија не види сврху распоређивања мисије УН на руско-украјинској граници -Теретни возови започели су редовни железнички саобраћај обилазницом око Украјине, саопштиле су Руске железнице (РЖД).

У августу су РЖД завршиле изградњу обилазнице Журавка–Милерово. Радови су започети 2014. године након погоршања односа са Украјином.

Линија дужине 137 километара читавом дужином прелази преко територије Русије. Вредност радова изградње процењена је на 56 милијарди рубаља. У пројекту су учествовали одељење РЖД „Росжелдорстрој“ и железничке трупе.

„Тестирање ће омогућити проверу спремности железничке инфраструктуре, рада система контроле саобраћаја, као и припрему локомотивних бригада“, истакла је компанија.

Путнички возови преко нове трасе почеће да саобраћају након теретних возова. За њих ред вожње тек треба да буде утврђен, истакле су РЖД.

Максимална брзина теретних возова износиће 90 километара на сат, а брзина путничких 140 километара на сат.

Током летњег периода том трасом ће саобраћати 190 возова дневно, од којих су већина путнички возови на дугим релацијама.

Украјинa - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА