BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 13.09.

14.09.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 13.09.

Сиријска војска наставља са офанзивом на терористе Одреди сиријске војске почели су напад из правца аеродрома на део Дејр ел Зор који је под контролом терориста.

Сиријска војска уз подршку авијације и артиљерије уништава артиљеријске положаје и утврђења терориста у области Хувеџи. Жестоке борбе се настављају.

У међувремену, други делови сиријске војске чисте висоравни јужно од ваздухопловне базе у оквиру операције за обезбеђивање периметра аеродрома за његово даље коришћење.


Преглед политичких и других вести за 13.09.

Русија шаље 4.000 тона цеви и каблова као и машинерију за обнову Сирије Русија се припрема да пошаље више од 4.000 тона материјала и преко 40 комада грађевинских мађина и опреме у Сирију како би помогла земљи погођеном ратом у напорима реконструкције вредне више милијарди долара.

"Испорука индустријске помоћи која се тренутно спрема за отпрему састоји се од више од 40 јединица грађевинских машина и опреме", као што су булдожери, багери и дизалице", саопштило је Министарство одбране Русије.

Поред тога, земља ће добити "преко две хиљаде тона металних цеви" које ће се користити за обнову водоводне инфраструктуре, као и "стотине километара високонапонских и оптичких каблова" за обнову електричне и комуникацијске мреже.

"Грађевински материјал, који ће се испоручити из луке Новоросијск, биће искориштен за обнову критичне инфраструктуре у оним подручјима која су недавно ослобођена од терориста", саопштило је Министарство одбране, додајући да су болнице и школе и даље приоритет.

Најава руске грађевинске помоћи уследила је након састанка руског министра одбране Сергеја Шојгуа и сиријског председника Башара Асада у Дамаску. Уз чињеницу да је око 85 одсто сиријске територије ослобођено од терориста уз помоћ руских ваздушних снага, Шојгу и Асад су разговарали о војној сарадњи и заједничким акцијама против џихадиста.

Непосредно пре одласка у Дамаск, Шојгу је послао писмо изасланику УН-а за Сирију, Стафану де Мистури, позивајући УН да убрза хуманитарне напоре, јер људи широм Сирије у великој мери требају више од 1.000 тона хране, а такође и преко 80 тона медицинских средстава.


УН: Надамо се да ће прорадити механизми зона деескалација у Сирији Зоне деескалације у Сирији су важне и УН се надају да ће прорадити механизми који ће их учинити најефикаснијим, рекао је генерални секретар УН Антонио Гутереш уочи заседања Генералне скупштине УН.

„Поздравили смо преговоре у Астани, препознали смо важност стварања зона деескалација и надамо се да ће прорадити механизми који ће их учинити најефикаснијим“, рекао је Гутереш уочи Генералне скупштине УН.

Он наводи да се види напредак у борби против тероризма, против ДАЕШ-а, „што сматрамо важним фактором“.

„Надам се да ће овај развој догађаја створити услове да и власти и опозиција у Сирији желе да постигну политичко решење“, истиче генерални секретар УН.

Моментални договор између Дамаска и сиријске опозиције о уставу и прелазном периоду није реалан, али се УН надају приближавању ставова, сматра Гутереш.

„Биће важно да обе стране седе заједно (за преговарачким столом), а не да комуницирају преко УН. Такође је важно да се током расправа о различитим темама, попут борбе против тероризма, прелазног периода, будућег устава, начине први конкретни кораци ка разумевању. Не тражим потпуну и непосредну сагласност, то није реално, али тражим неке конкретне кораке како би обе стране почеле да се крећу ка приближавању ставова“, наглашава генерални секретар УН.

Он је додао да су „до данас, као што знате, приступи били потпуно контрадикторни“.

Гутереш је рекао да се нада напретку у новој рунди преговора о Сирији у Женеви, али то је могуће само уколико стране схвате да не постоји војно решење за тај проблем.

„Надам се да ће током наредне рунде преговора у Женеви бити могуће приметити напредак“, рекао је Гутереш.

Према његовим речима, „ово може да буде могуће само ако обе стране схвате да, чак и са најновијим развојем догађаја, не постоји војно решење проблема“.

„Потребно је политичко решење које ће омогућити Сирији да врати свој положај у светској заједници“, сматра генерални секретар УН.

Гутереш је рекао да он увек тражи од специјалног изасланика УН за Сирију Стафана де Мистуре да остане на свом положају.

„Одговорићу вам овако: ја га увек замолим да остане, а он увек тражи да га пустим“, одговорио је Гутереш на питање да ли жели да Де Мистура настави са својим радом.

Генерални секретар је нагласио да је Де Мистура „напорно радио на покушају помирења страна и да је његове напоре признала читава међународна дипломатска заједница“.

Де Мистура је италијански дипломата, а на месту специјалног изасланика УН за Сирију налази се од јула 2014. године. На том месту је заменио Лахдара Брахимија.

Генерални секретар УН сматра да је ослобађање Дејр ел Зора важан фактор. Истовремено, он нема илузије да ће у тој војној операцији у Сирији бити елиминисани сви терористи.

„То ће бити важан фактор, али ја не гајим илузије да ће терористи бити елиминисани само захваљујући тој војној операцији, која је, наравно, веома важна“, истакао је Гутереш.

Према његовом мишљењу, „неопходно је реаговати на основне узроке“.

„И овде је политичка одлука веома важно средство како се не би дозволило ДАЕШ-у, који трпи поразе у Сирији и Ираку, да се окупи негде другде, као што видимо да ради, на пример, у Авганистану. Морамо да имамо свеобухватну стратегију за ефикасну борбу против тероризма и у исто време да реагујемо на извор проблема“, сматра генерални секретар УН.

РТ: Шојгу разгoварао са Асадом о војним операцијама у Сирији Руски министар одбране Сергеj Шјогу разговарао је са сиријским председником Башарom Асадом током посете Дамаску. Две стране су разговарале о војној сарадњи и заједничким акцијама против џихадиста у Сирији.

"Током састанка, две стране су разговарале о војној и војно-техничкој сарадњи између Русије и Сирије с обзиром на успешне операције трупа сиријске војске подржане од стране руских ваздушних снага у циљу победе над "Исламском државом", наводи се у саопштењу Министарства одбране Руске Федерације.

Руски министар одбране и сиријски председник такође су се дотакли питања која се односе на општу стабилизацију ситуације у Сирији, као и на функционисање зона безбедности и пружање хуманитарне помоћи сиријском народу.

Радно путовање министра Шојгуа у Сирију било је по наређењу руског председника Владимира Путина.


Посета долази само неколико дана након што је руско министарство одбране саопштило да сиријска војска контролише око 85 посто територије коју су заузели терористи.

Генерал-пуковник Александр Лапин, командант руских снага у Сирији, рекао је новинарима у ваздушној бази Хмеимим да ће снаге у Сирији морати ослободити преосталих 15 одсто, око 27.000 квадратних километара.

У међувремену, сиријске снаге настављају са дејствима у циљу потпуног ослобађања источног сиријског града Деир ез Зора од терориста. Блокада Деир ез Зора је прекинута 5. септембра од стране сиријских снага након три године опсаде.

Русија пружа помоћ сиријској војсци од 2015. године, а уз подршку Русије, сиријска војска ослободила је Хаму, Хомс, Латакиу, Палмиру и Алепо од терориста.

У марту 2016. године, председник Путин наредио је делимично повлачење руских снага јер су постигнути сви одређени циљеви. Међутим, група руских војних авиона остала је у бази Хмеимим и наставља да пружа подршку сиријским снагама ударима по терористичким циљевима.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА