BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 07.09.

08.09.2017. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Карта ситуације на фронту за 06.09. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 07
.09


Кијевске снаге 41 пут напале територију ДНР - Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата 41 пут напале територију ДНР. Под ватром кијевских снага нашла су се насеља на доњецком и мариупољском правцу.




Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана три пута напале позиције Народне милиције у подручју насеља Фрунзе и Лозовое.

Преглед напада на ЛНР


Преглед политичко-економских и других вести за 07
.09.


Песков: Сукоб у Донбасу треба да разматрају Кијев и власти ЛНР и ДНР - Мировне снаге могле би да буду лоциране на било којој тачки додира између супротстављених страна и само уз њихову сагласност, а Русија није страна у сукобу, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков, коментаришући план украјинског председника Петра Порошенка.

„Сви мировњаци могу да се разместе на месту додира сукобљених страна уз сагласност обе стране. Као што знате, Русија није страна у сукобу, сукоб на југоистоку Украјине пре свега треба да разматрају Кијев и власти република — ЛНР и ДНР. То је вероватно основни модалитет који не би било паметно одбацивати и нелогично апстраховати. То је први и основни услов размештања било каквих мировних снага“, одговорио је Песков на питање како Кремљ процењује овај план Порошенка — да ли рачуна на зближавање са Украјином о овом питању или ће се држати свог плана.

Русија одлучно одбацује оптужбе да је страна у сукобу у Донбасу, истакао је портпарол руског председника, коментаришући украјинске медије да многи људи називају Русију страном у сукобу.

„Не сви, Кијев назива Руску Федерацију, можда и неке друге стране, али ми се категорички не слажемо с тиме“, рекао је Песков.

Порошенко: Можемо ли се надати да вратимо Крим од Русије? Реално - не - Украјина би, без наставка реформи, могла да изгуби државност, изјавио је председник земље Петро Порошенко.

„Међутим, то је песимистични сценарио, у који не верујем и који нећу дозволити“, рекао је Порошенко.

Према његовим речима, треба „дати нови ветар борби против корупције“.

Порошенко је подсетио да ће 2019. године бити одржани председнички и парламентарни избори и да је властима остало још годину дана активног рада на реформама.

Са друге стране, један од председника фракције „Опозициони блок“ Јуриј Бојко сматра да ће реформе украјинских власти у образовању, здравству, пензионом осигурању и пољопривреди довести до потпуног осиромашења народа.

Порошенко је признао да Кијев не може вратити силом Крим.

„Можемо ли се надати да вратимо Крим од Русије? Реално - не. Да ли ће она сама изаћи отуда? На жалост, не. Ми можемо заједно створити услове када ће Крим постати терет за Русију. Треба да створимо све услове да је заболи“, изјавио је Порошенко.

По његовим речима, Кијев треба да искористи све доступне инструменте међународног права — санкције, међународни суд, међународне платформе, механизме мониторинга.

Порошенко је руско-белоруске војне вежбе назвао припремом Москве за велики рат.

„Све је више доказа да се припрема офанзивни рат“, рекао је Порошенко.

Према његовим речима, због тих стратешких маневара Украјина је појачала контролу на свим деловима државне границе.

Председник Украјине је навео да се Кијев залаже за распоређивање мировњака на читавој територији Донбаса, без присуства Русије и без договора са устаницима. 

„Никаквог договара са устаницима у вези са параметрима учешћа будуће мисије УН не може бити“, рекао је Порошенко пред посланицима Врховне раде.

Међутим, председник је поново нагласио да Мински споразум није идеалан, није донео стабилан мир, али да је омогућио да се смањи интензитет борбених акција.

САД подржавају напоре партнера из ’нормандијског формата‘ у имплементацији Минског споразума - Идеју о распоређивању мировне мисије Уједињених нација на истоку Украјине вреди проучити, она би требало да има широк мандат, рекао је представник америчког Стејт департмента.

„Подржавамо напоре партнера из ’нормандијског формата‘ у имплементацији Минског споразума. Сматрамо да је могућност слања мировних снага УН у источну Украјину вредна проучавања као средство заштите грађана Украјине, без обзира на етничку припадност или националност, и као начин враћања суверенитета и територијалног интегритета Украјине“, рекао је амерички дипломата.

Стејт департмент је нагласио да „све овакве снаге морају да имају широк мандат“ за обезбеђивање мира и безбедности „на читавој окупираној територији у Украјини, све до границе са Русијом, како би се избегло продубљивање или институционализовање јединица унутар Украјине“.

„Наши циљеви су јасни: успостављање територијалног интегритета Украјине и заштита Украјинаца, независно од њихове верске, етничке припадности или језика. Сматрамо да је као први корак важно да се побољша безбедносна ситуација, и више пута смо позивали Русију да би обезбеди стваран и трајан прекид ватре, повуче снаге са линије разграничења, повуче тешко наоружање и обезбеди пун, несметан и безбедан приступ за међународне посматраче, укључујући и на међународној граници“, додао је Стејт департмент.

Кијев: Иницијатива о увођењу мировне мисије УН у Донбас припада Украјини - Иницијатива о увођењу мировне мисије УН у Донбасу припада Украјини, Кијев ће наставити да га промовише, али не под условима које је предложила Русија, изјавила је портпарол Министарства спољних послова Украјине Маријана Беца.

„Ова иницијатива није нова и она се већ две године разматра у оквиру УН. Наша иницијатива остаје на снази. То је одувек била иницијатива Украјине. Наставићемо да је развијамо, али не под условима Русије“, истакла је Беца гостујући на украјинској телевизији „Пети канал“.

Према њеним речима, пре него што се донесе одллука о увођењу мировних снага у Донбас, мораће да прође много процедура: Кијев треба да одржи консултације са партнерима, УН би требало да упуте у Украјину експертску мисију која ће проценити ситуацију, затим генерални секретар УН треба да представи одговарајући извештај, а онда мора да се усагласи мандат и буџет мисије.

Руски председник Владимир Путин изјавио је да подржава идеју о слању мировних снага у Украјину. Међутим, према његовим речима, мировне снаге би тамо могле да имају задатак само да обезбеђују особље ОЕБС-а и требало би да се налазе на линији разграничења и ни на једној другој територији. Он је додао да ће Министарству спољних послова наложити да поднесе Савету безбедности УН резолуцију којом ће се обезбеђивати мисија ОЕБС-а у Украјини када се ови услови испуне.

Раније је украјински председник Петро Порошенко изјавио да је са америчким министром одбране Џејмсом Матисом разговарао о могућности распоређивања мировне мисије УН у Донбасу. Порошенко, такође, намерава да представи ову идеју Генералној скупштини УН у септембру у Њујорку.

Сама организација саопштила је да се УН не припремају за увођење мировне мисије у Донбас и да све стране морају да пристану да би се донела било каква одлука. 

Немачка: Укидање санкција Русији након пуне реализације Минског споразума - Потпуно укидање санкција Русији ће уследити након пуне реализације Минског споразума, али предлог Русије о мисији УН у Донбасу је корак у том правцу, изјавила је на брифингу заменица званичног представника Владе Немачке Улрика Демер.

„Желим јасно да кажем да потпуно укидање санкција следи тек након пуне реализације Минског споразума“, рекла је Демерова.

„Нови предлог руског председника (о мисији УН) је корак. Потребни су детаљи. Спремни смо да разговарамо о томе, а о укидању санкција бићемо спремни да говоримо само ако уследе други многобројни кораци“, наводи она.

Подсетимо, руски председник Владимир Путин изјавио је да подржава иницијативу увођења мировне мисије у Украјине, уз услов да њу чине припадници ОЕБС-а и да буду позиционирани на линији разграничења са Донбасом и нигде другде.

Убрзо затим се огласио и званични Кијев који је саопштио да је сагласан са иницијативом увођења мировњака, али не и са условима које је навео Путин.

Лавров: Увођење мисије УН у Донбас уз сагласност ДНР и ЛНР - Увођење мисије УН у Донбас треба да буде договорено са свим странама у сукобу, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

„Природно, конкретни параметри такве мисије УН за очување мира, укључујући договор о националним контингентима, треба да буду договорени са странама у конфликту што подразумева обавезу укључивања ДНР и ЛНР у тај процес“, рекао је Лавров.

Опуномоћени представник Русије у тространој контакт групи за решавање ситуације у Украјини Борис Гризлов изјавио је да ће распоређивање снага УН у Донбасу бити могуће након што Украјина усвоји амандмане на закон о посебном статусу региона.

„Распоређивање контингента УН на линији разграничења у Донбасу постаће реалност тек када Украјина у закон о посебном статусу Донбаса унесе принципијелно важне амандмане. Те поправке ће бити договорене у оквиру контакт групе. Оне ће се односити на увођење посебног статуса на сталној основи по формули Штајнмајера“, рекао је он.

Штајнмајерова формула одређује механизам активирања закона о посебном статусу локалне самоуправе у одређеним деловима Доњецке и Луганске области на привременој основи на дан избора и на сталној основи, након објављивања извештаја ОЕБС-а на крају избора. 

Раније је саопштено да је Кијев примио к знању изјаву председника Русије Владимира Путина о могућности распоређивања мировњака УН у Донбасу који могу да помогну у успостављању мира у свету.

  Украјинa - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА