BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 13.08.

14.08.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 13.08.


Кључни сиријски град ослобођен од терориста, отварајући пут ка Деир ез Зору Сиријска војска уз подршку руских ваздухопловних снага потпуно је ослободила град Ал Сукнах од терориста, отварајући пут до опкољене енклаве Деир ез-Зор, саопштило је Министарство одбране Руске Федерације.


Ал Сукнах који је данас ослобођен, био је последњи велики град који су држали терористи у сиријској провинцији Хомс.



"Ослобађање града Ал Сухнах од терориста отвара могућност за напредовање сиријских снага и деблокаду града Деир ез-Зор", саопштило је Министарство одбране Русије.

"Коначни удар за ослобађање града почео је у уторак, када су сиријске трупе поново преузеле стратешке висинске коте у близини Ал Сукнаха и тиме блокирале град", саопштило Министарство.


У наредна два дана, сиријске трупе су потиснуле терористе из западног и северног дела града, а рано ујутро у недељу ослобођени су преостали делови града.

Ослобађање Aл Сукнахa отвара пут до кључног града на Еуфрату, Деир ез Зорa, који је под опсадом терориста након што је био одсечен од других подручја под контролом сиријске војске током терористичке офанзиве у мају 2015. на Палмиру.

"Данас можемо рећи да су сви фокусирани и усредсређени на борбу против терориста. Данас постоје кључне тачке, рекао бих пре свега Деир ез Зор. То је таква значајна тачка на реци Еуфрат, која би у великој мери, ако не и коначно, довела до краја борбе против терориста", рекао је руски министар одбране Сергеј Шојгу.

Окружени град Деир ез Зор, заједно са суседном војном базом и аеродромом, снабдевају храном и муницијом руски и сиријски транспортни авиони и хеликоптери.

Одбрана сиријског града ослабљена је у септембру 2016. године, када је коалиција САД "грешком" бомбардовала сиријске положаје, убивши и ранивши око 200 војника. Напади коалиције САД су се поклопили са офанзивом терориста, те су терористи успели да заузму неколико стратешких висинских кота у тој области.


Енклава је на крају смањена током две офанзиве терориста у јануару, када су терористи успели да онемогуће снабдевање између аеродрома и остатка Деир ез Зора.

Док је ситуација око Деир ез Зора и даље прилично напета, успостављање безбедносних зона и одвајање опозиције од терориста омогућило је сиријској влади да интензивира своју борбу против терориста, што је резултирало значајним победама, нагласио је Шојгу.

"Током протеклих два месеца територије под контролом Дамаска порасле су за 250 одсто", рекао је он, нагласивши да Русија тражи од својих међународних партнера већ дуго времена да одвоје терористе од "опозиције".


"Почели смо да убеђујемо наше америчке колеге да терористи треба да буду одвојени од опозиције да би се знало где нападати. Успостављање безбедносних зона је управо то раздвајање".

Министар је подсетио опозиционе снаге у Сирији да ни они не би требали да препусте борбу против терориста само владиним трупама.

"Постоји зона безбедности, у којој постоји умерена и не тако умерена опозиција. Ту нема бандита. А ако у њој постоје бандити, опозиција која је у зони безбедности треба да се бори против њих ", рекао је Шојгу.

Шојгу: Дејр ел Зор кључна тачка на карти Сирије Руски министар одбране Сергеј Шојгу изјавио је да је сиријски Дејр ел Зор, који се и даље налази под блокадом терористичке организације ДАЕШ, кључна тачка на карти Сирије, и да ће његово ослобођење бити одлучујуће у борби против ДАЕШ-а.

„Данас можемо говорити да је све усмерено ка борби против ДАЕШ-а. Постоје кључне тачке, као што јер Дејр ел Зор. Тамо већ више од годину дана трају борбе. То је главна тачка на Еуфрату која ће умногоме означити завршетак борбе против ДАЕШ-а“, рекао је Шојгу.

Он је додао да наоружана опозиција треба са својим снагама да се бори против терориста у оквиру једне зоне деескалације у Сирији.

„Сада се појављују зоне у којима се не воде борбе — то је то раздвајање (терориста од опозиције). То су зоне без борбе и тамо се налази опозиција. Тамо нема терориста, а ако их има, управо опозиција која се налази у оквиру те зоне деескалације треба против њих да се бори“, сматра Шојгу.

Под контролом сиријских снага се налази око половине провинције Дејр ел Зор. Милитанти тамо већ три године држе војску и цивиле. Једини начин снабдевања су хеликоптери који долећу из суседне провинције Хасаке.

Шојгу: Сиријска армија за два месеца ослободила 2,5 пута већу територију него што је контролисала 2015. Снаге сиријске војске су за последња два месеца уз подршку авијације Русије ослободиле два пута већу територију од оне коју су контролисале 2015-те године, изјавио је генерал армије Сергеј Шојгу.

Министар одбране РФ притом је са задовољством констатовао:

„Сиријска армија бележи озбиљне успехе. Ослобођену територију је фактички увећала два и по пута! Сада су под њеном контролом 74.200 квадратних километара”

О учинку руске авијације у Сирији са поносом је говорио командант Ваздушно-космичких снага РФ генерал-пуковник Виктор Бондарев.

„У Срији се заводи ред захваљујући руским пилотима. Они у небу Сирије заводе уставни поредак те земље. Међународном бандитизму ће бити сломљена кичма”.

Сиријска армија заиста напредује и постаје све организованија и све боље вођена војна сила.

Извела је успешан десант на граници провинција Хомс и Рака и ослободила неколико насеља  (Хурбет Мекман, Ал-Кадир...) – 20 километара иза леђа Исламске државе.

Њени падобранци су потом напредовали нових 12 километара југоисточно од Раке и ослободили насеље Бир ар-Рахум где су ликвидирали велики број терориста и уништили три противничка тенка и 13 пикапова са митраљезима. Још су два тенка запленили.

Како се и очекивало, после заузимања града Ес-Сухне – сиријска армија већ полако креће према Деир-ез-Зору. На врху тог копља је најбољи део Петог армијског корпуса.




Операције сиријске армије на југу и северу земље сигурно ће олакшати сукоби између побуњеничких и терористичких формација Џејш ал-Ислам и Џебхат ан-Нусра на чијој страни је Фејлак Рахман.

У војном кампу Џејш ал-Ислам југоисточно од града Дераа камиказа Нусре активирао је експлозив и убио више од 40 његових припадника, а најмање 100 је било рањено.       

Џејш ал-Ислам је пристао да територија на југу Сирије постане „зона деескалације”, а Нусра и њени савезници се томе жестоко противе.


Преглед политичких и других вести за 13.08.


Сиријске избеглице се могу вратити у Алепо, и то у стотинама хиљада Алепо, град који је сиријска војска ослободила од стране побуњеника и терориста у децембру прошле године, постао је главна дестинација за повратак расељених у Сирији у 2017. години, јер број повратника у Сирију прелази преко 600.000, према подацима УН-а.

Током првих седам месеци 2017. године, вратило се више од 600.000 расељених Сиријаца, саопштила је Међународна организација за миграције наводећи своје податке, као и податке Агенције за миграције Уједињених нација. Повратници су претежно интерно расељени, али се 16% вратило у Сирију из других земаља, пре свега из Турске. Број је скоро индентичан са оним који је забележен током целе 2016. године.

Процењује се да је 67 одсто повратника отишло у провинцију Алеп, а сам главни град провинције Алеп је био примарна дестинација. Међу осталим местима где је такође значајан број повратника, према наведеним подацима је провинција Ал Хасакија, североисточна покрајина у којој доминирају Курди.

Град Алеп, највећи град у Сирији пре сукоба, прошле године је ослободила сиријска војска уз помоћ Русије, а непријатељства су завршена средином децембра. Годинама пре тога, град је био подељен на два дела, један део које су држале сиријске снаге и други, који су држале разне милитантне групе, укључујући и екстремне џихадисте. Битка за град се завршила споразумом о прекиду ватре, што је омогућило преосталим побуњеничким снагама и њиховим породицама да напусте Алеп и оду провинцију Идлиб, а која тренутно остаје упориште побуњеника.

Раније је саопштен све већи број избеглица који се враћа у своје домове у Сирију од стране Агенције УН за избеглице, која је навела да се током првих шест месеци 2016. године више од 440.000 интерно расељених лица и 31.000 избеглица вратило из других земаља. Алепо и остале провинције под контролом Владе у Дамаску, као што су Хама, Хомс и Дамаск су помињане као одредишта за повратнике.

"С обзиром на досадашњи повратак ове године, и у светлу постепеног повећања броја повратака интерно расељених лица УНХЦР је почео повећавати своје оперативне капацитете у Сирији", саопштила је агенција.

Стратегија безбедносних зона функционише

Ситуација је далеко од ружичасте, наравно, према подацима 
Међународне организације за миграције. Број људи који су присиљени да напусте своје домове у 2017. години и даље надмашује повратнике, а процјењује се да је расељено више од 808.000 људи. Око 10 одсто оних који су се вратили у 2016. и 2017. години, поново су морали бежати из својих домова.



Готово 20 одсто повратника нема сигурно снабдевање храном, а приступ здравственим услугама и води је проблем за око 60 одсто повратника, што је доказ о штети коју је сиријски рат нанео цивилној инфраструктури.

За неке је повратак вероватно најбоља опција од лошег избора. Неки вишњ преферирају неизвесност у својим домовина него боравак у избегличким камповима, где се суочавају са недостатком помоћи, незапосленошћу, злостављањем од стране домаћина и генералним недостатком перспективе за промене на боље. Ово може бити тачно и за оне који су успели да стигну до богатијих и сигурнијих места попут Европе.

Неки ипак и немају избора, јер су присиљени да оду у складу са договором зараћених страна.

Ипак, посматрачи верују да општи тренд сигнализира наду да стратегија безбедносних зона коју је преузела Влада Сирије уз подршку Русије, Турске и Ирана, функционише.

"Русија је одиграла водећу улогу у томе што је све учеснике довела за сто, упркос озбиљним разликама између Ирана и Турске", сматра Камал Алам, аналитичар за сиријске послове.

"Москва их је успешно убедила (Иран и Турску) да координишу у безбедносним зонама и доведу стабилност у Сирију. Руска војна полиција и дипломатија заједно су дали поверење сиријским Курдима и различитим елементима опозиције да играју позитивну улогу.", додао је он.




Стратегија се фокусира на сузбијање непријатељстава успостављањем јасних линија и разграничења између делова Сирије под контролом различитих фракција, након чега би се коначно тражило политичко решење шестогодишњег сукоба.

"И очигледно за многе Сиријце, одсуство рата у њиховом суседству је важније од било каквих политичких разлика које побуњеници имају са Дамаском", верује Алам.

"После шест година рата и несигурности, многе сиријске избеглице желе стабилност коју су некада имале под председником Асадом и враћају се кући", рекао је Алам за РТ.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА